Domů » Povinné ručení » Povinné ručení vs. Havarijní pojištění

Povinné ručení vs. Havarijní pojištění

0

Povinné ručení a havarijní pojištění. Dva pojmy ze světa pojištění, které se mohou na první pohled zdát podobné, přitom jsou ale zcela odlišné. V čem jsou odlišné, kdy se na které spoléhat a na co si dát pozor při jejich sjednávání se blíže podíváme v následujících řádcích.

Povinné ručení vs. Havarijní pojištění

Jaký je rozdíl mezi oběma pojištěními?

Nejprve bychom si měli vysvětlit to nejpodstatnější, a to sice kdy se vyplatí využít havarijní pojištění a kdy povinné ručení. Jak již z názvu vyplývá, havarijní pojištění využijeme při dopravní nehodě nebo jiné havárii, která postihla náš vůz. Jedná se o majetkové pojištění. Uzavření smlouvy o havarijním pojištěním je zcela dobrovolné. Jeho hlavním účelem je pokrýt vzniklou škodu na našem vozidle, zaviněnou naší vlastní vinou.

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, nebo-li povinné ručení je jak název napovídá povinným pojištěním. Jeho povinné uzavření nařizuje zákon každému provozovateli motorového vozidla, zapsaného do registru motorových vozidel na území České republiky. Dalším velkým rozdílem oproti, tak zvanému, „havarijku“ je jeho účel. Zatímco havarijní pojištění pokrývá škodu na našem voze, povinné ručení kryje vzniklou škodu na majetku či zdraví třetích osob.

Srovnání povinného ručení

Jak fungují obě pojištění společně v praxi?

Jak fungují obě pojištění bok po boku v praxi? To si ukážeme na praktickém příkladu. V důsledku toho, že řidič A, nedá přednost v jízdě, narazí do vozidla řidiče B. Na obou vozidlech vzniká škoda ve výši 10 000 Kč. Povinné ručení řidiče A kryje škodu způsobenou jeho nepozorností a je z něj uhrazena škoda 10 000 Kč na opravu vozidla řidiče B. Škodu na voze A pokryje havarijní pojištění.

Na co si dát pozor při sjednávání?

Jak již vyplývá z podstaty obou pojištění, rozhodně je nelze srovnávat a rozhodně se vyplatí mít uzavřenou vedle povinné smlouvy o povinném ručení i tu o havarijním pojištěním.

Při sjednávání povinného ručení se vyplatí zamyslet se nad výší pojistného limitu. To je maximální částka, kterou může pojišťovna vyplatit. Zákonem stanovený minimální limit činí 35 milionů korun. Ovšem při zavinění dopravní nehody s tragickými následky jako je smrt nebo ochrnutí lehce převýší požadovaná částka hodnotu 100 milionů korun. Rozhodně se také vyplatí soustředit se na nabízené asistenční služby, které většina pojišťoven nabízí zdarma, a které se mohou hodit v mnoha krizových situacích. Pozor si dávejte při sjednání povinného ručení na nabízené bonusy, které dle slov pojišťoven dokáží nahradit službu havarijního pojištění. Pod tímto prohlášení se ve většině případů skrývá maximálně ochrana vozidla před živelnou pohromou a nikdy nedokáže nahradit službu plnohodnotného havarijního pojištění.

Srovnání havarijního pojištění

Foto: Flickr.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články