Domů » Zajímavosti » Auta se budou navzájem informovat o stavu silnic. Už brzy

Auta se budou navzájem informovat o stavu silnic. Už brzy

0
Auta se budou navzájem informovat o stavu silnic. Už brzy

Auta budou mezi sebou komunikovat

Švédská společnost Volvo Cars se rozhodla pustit do projektu, který chce pracovat na zvýšení bezpečnosti provozu. Podle něj by si automobily mohly předávat zprávy o stavu vozovky i situaci na silnicích. 

O tom, že by auta mohla mezi sebou komunikovat, se mluví delší dobu,ale zatím nic hotového nikdo nepředvedl. V automobilce Volvo však už začali pracovat na vývoji systému ITS (Inteligent Transport System), spolupracují se švédskou správou pozemních komunikací a také s norskou správou silnic, auta si tedy budou moci předávat informace v rámci Skandinávie.

Vozidla by si měla mezi sebou sdělovat informace primárně o povaze vozovky, to jest informovat systém o úsecích třeba s výskytem ledu, samozřejmě i o jiných komplikacích. Komunikace by měla využívat informací shromažďovaných na internetu, v cloudu, a v současnosti se projektu účastní již tisícovka zkušebních automobilů.

„Čím víc informací o silnicích bude možné sdílet, tím méně bude nepříjemných překvapení, čekajících na řidiče. Ten se tak může předem vyhnout situacím, do nichž se nechce dostat,“ říká k projektu Erik Israelsson, vedoucí projektu ITS u Volva, a dodává: „V rámci našeho projektu jsme vyvinuli systém upozornění na kluzkou silnici, jehož úkolem je varovat řidiče před zledovatělými úseky na vozovce a také přispět k efektivnější zimní údržbě silnic.“

Podle Švédů prý je projekt těsně před dokončením, jen zbývá zkušební a ověřovací fáze, do které se automobilka chystá letos pustit.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...