Auta se budou navzájem informovat o stavu silnic. Už brzy

0
2818

Auta budou mezi sebou komunikovat

Švédská společnost Volvo Cars se rozhodla pustit do projektu, který chce pracovat na zvýšení bezpečnosti provozu. Podle něj by si automobily mohly předávat zprávy o stavu vozovky i situaci na silnicích. 

O tom, že by auta mohla mezi sebou komunikovat, se mluví delší dobu,ale zatím nic hotového nikdo nepředvedl. V automobilce Volvo však už začali pracovat na vývoji systému ITS (Inteligent Transport System), spolupracují se švédskou správou pozemních komunikací a také s norskou správou silnic, auta si tedy budou moci předávat informace v rámci Skandinávie.

Vozidla by si měla mezi sebou sdělovat informace primárně o povaze vozovky, to jest informovat systém o úsecích třeba s výskytem ledu, samozřejmě i o jiných komplikacích. Komunikace by měla využívat informací shromažďovaných na internetu, v cloudu, a v současnosti se projektu účastní již tisícovka zkušebních automobilů.

„Čím víc informací o silnicích bude možné sdílet, tím méně bude nepříjemných překvapení, čekajících na řidiče. Ten se tak může předem vyhnout situacím, do nichž se nechce dostat,“ říká k projektu Erik Israelsson, vedoucí projektu ITS u Volva, a dodává: „V rámci našeho projektu jsme vyvinuli systém upozornění na kluzkou silnici, jehož úkolem je varovat řidiče před zledovatělými úseky na vozovce a také přispět k efektivnější zimní údržbě silnic.“

Podle Švédů prý je projekt těsně před dokončením, jen zbývá zkušební a ověřovací fáze, do které se automobilka chystá letos pustit.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno