Domů » Zajímavosti » Míříte na Kypr? Jsou tam staré Toyoty

Míříte na Kypr? Jsou tam staré Toyoty

0
Míříte na Kypr? Jsou tam staré Toyoty

Ostrov Kypr skrývá čtyřicet let starou, netknutou prodejnu Toyoty

Pokud míříte na dovolenou na Kypr, vězte, že tam čeká zakonzervované překvapení – v demilitarizované zóně ve městě Nicosia najdete totiž staré, prachem zasypané Toyoty.

Převrat způsobil zastavení času

V roce 1974 proběhl po jedenácti letech bojů mezi kyperskými Řeky a Turky na ostrově státní převrat, jehož cílem bylo připojení celého ostrova k Řecku. Převrat ovšem úplně nevyšel a výsledkem byl vznik jedné autonomní Kyperské republiky v jižní, řecké části, dalšího státu, Turecké republiky severního Kypru.

Mezi oběma částmi vznikla zelená linie, takzvané demilitarizované pásmo, z nějž musely v roce 1974 náhle odejít spousty lidí. V budovách zůstalo všechno, soukromými knihami a nábytkem počínaje a auty v prodejnách konče.

Zaprášené Toyoty

Na Kypru měla svoje zastoupení i značka Toyota, a protože prodejna stojí v oblasti, která patří právě do demilitarizované zóny, musela nová auta zůstat tam, kde byla v okamžiku vzniku zóny.
Holandský fotograf a novinář Bo de Visser se o tom dozvěděl a v roce 2011 věnoval spoustu času a energie tomu, aby získal povolení do této zóny se dostat a přinést z ní reportáž.
Kromě prázdného letiště v městě Nicosia, opuštěných aut a starých reklamních cedulí na dávno zapomenuté zboží objevil i opuštěné město a spousty děr po kulkách ve zdech.

O tři roky později se podobná výprava podařila fotografovi agentury Reuters, Neilu Hallovi. Přinášíme vám jejich fotografie vozů, zakonzervovaných v prachu.

foto: Bo de Visser, Neil Hall/Reuters

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...