Domů » Pro řidiče » Pokuty » 2 způsoby, jak si odmazat body. Jak funguje odpočet bodů?

2 způsoby, jak si odmazat body. Jak funguje odpočet bodů?

0

Jak funguje odpočet bodů? A je vůbec možné nějaké body odmazat? Známe 2 způsoby, jak na to. Zatímco jeden můžete udělat prakticky okamžitě, na druhý musíte čekat 12 měsíců od posledního přestupku.

2 způsoby, jak si odmazat body. Jak funguje odpočet bodů?
Obsah: 2 způsoby, jak si odmazat body. Jak funguje odpočet bodů?

Bodový systém je tu s námi už od roku 2006. Za bodované přestupky vám policista může udělit 2 až 7 bodů v závislosti na přestupku. Maximálně smíte nasbírat 12 trestných bodů. A když se vybodujete, přijdete o řidičák a zakáže se vám řídit (na 1 rok).

Odebrání řidičského průkazu je nepříjemné samo o sobě, ale co teprve to martyrium, které následuje potom, co se ho člověk snaží získat zpět. Pro vrácení řidičského průkazu musíte splnit určité podmínky, a tak je lepší o něj vůbec nepřijít.

Víte, jak na tom jste? Znáte svůj současný počet bodů? Jestli se už blížíte k dvouciferné hodnotě, tak to je nejvyšší čas se zamyslet, než bude pozdě. Nakonec ani ti s 5 body by neměli usnout na vavřínech. Stačí jedna větší bota a už se vezete.

Naštěstí existují možností, jak si body odmazat. Konkrétně máme 2 způsoby. Jedním je absolvovat kurz bezpečné jízdy, např. Školu smyku. Ta druhá trvá podstatně déle – musíte alespoň rok jezdit bez přestupku. Jak to celé funguje? Pojďme se na to podívat.

Vyzkoušejte Školu smyku s odpočtem bodů

Nejrychlejší variantou, jak odmazat trestné body za přestupky, je absolvovat Školu smyku. Mohou se do ní přihlásit řidiči, kteří ke dni ukončení školení na kontě nasbírali méně jak 10 bodů. Zároveň je podmínkou, abyste neměli přestupek s 6bodovým ohodnocením (a vyšším).

Po úspěšném složení zkoušky vám budou odečteny maximálně 3 body. Automaticky se vám tedy nevynuluje celý účet, i tak je to ale skvělá příležitost, jak si vylepšit skóre.  

Jak funguje odpočet bodů

Škola smyku funguje v Mostě, Hradci Králové a Příbrami. Kurz bezpečné jízdy probíhá v moderních centrech s polygonem. Během výuky si vyzkoušíte, jak se auto chová na různých površích. Výstupem je potvrzení o absolvování, na základě kterého vám po předložení na úřadě odečtou body z registru. Takže nejen, že „smažete své hříchy“, ale navíc se naučíte něco, co se vám bude v praxi hodit, a může vám i zachránit život.

Po absolvování si budete jistí v tom:

  1. jak správně ovládat vozidlo,
  2. jak předcházet krizovým situacím,
  3. jak se zachovat, když k nim dojde.

Školu smyku lze absolvovat jen jednou za rok. Ovšem narozdíl od automatického odpočtu trestných bodů, na který si posvítíme v následující kapitole, lhůta tohoto kurz se váže na kalendářní rok. Takže nemusíte čekat celých 12 měsíců od posledního absolvování, abyste mohli jít znovu a odmazali si další body. Můžete jít hned v lednu nového roku.

Jezděte rok bez přestupku

Pokud budete rok jezdit bez přestupku, trestné body se vám z karty smažou automaticky. Rozhoduje o tom úřad, ovšem vy o to nemusíte nijak žádat. Stejně jako v případě Školy smyku, ani v tomto případě se vám nevynuluje celé konto, ale maximálně 4 body.

Samozřejmě pokud budete další rok jezdit vzorně, odmažou se vám další 4 body. Takže postupem času se opět dostanete na nulu. Bohužel ale musíte čekat celý rok od posledního přestupku.

Body se automaticky neodečítají všem – jenom do výše 11 bodů. Jakmile dosáhnete 12, jste vybodování a hned přijdete o řidičské oprávnění. Nečeká se na další prohřešek.

Nejčastější dotazy

Kolik trestných bodů mohu nasbírat a co se stane, když se vyboduju?

Maximálně můžete nasbírat 12 trestných bodů. Jakmile dosáhnete této hranice, přijdete o řidičský průkaz a bude vám zakázáno řídit po dobu jednoho roku. Sledujte svůj aktuální počet bodů a předejdete nejhoršímu.

Jak funguje odpočet bodů?

K odpočtu bodů dochází automaticky po 12 měsících od posledního přestupku. Má to však svá omezení – více se dočtete v článku.

Jak odmazat body z registru řidičů?

Odmazat trestné body z registru řidičů můžete i tak, že absolvujete některý z kurů bezpečné jízdy. Díky tomu si vylepšíte skóre v podstatě okamžitě. Více informací se dozvíte v článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články