
Začíná nová éra silnic?
Chytré silnice, které umějí komunikovat a samy se opravovat – je to ještě pořád nápad z fantastické literatury nebo už realita?
Výzkum a vývoj v posledních letech ukazuje, že silnice, které se budou umět samy opravit, které budou umět nabíjet elektrické automobily, a které budou umět komunikovat s automobily, se mohou objevit už v následujících deseti letech.
Zhruba před pěti lety se podařilo Bobu Collisovi z britské výzkumné organizace, která se specializuje na dopravu (Transport Research Laboratory) přesvědčit obdobné organizace po celém světě o tom, že chytré silnice nejsou jenom snem z budoucnosti, a tak vznikl koncept Forever Open Road (FOR) – Navždy otevřená silnice. Organizace daly dohromady nejnovější poznatky z vývoje moderních technologií jak počítačových, tak stavebních a v neposlední řadě i komunikačních, a vznikl projekt, který se zabývá silnicemi tzv. páté generace.
První silnice byly prostě vyjeté koleje, potom se začaly cesty dláždit, to byla druhá generace, relativně nedávno se objevil asfalt a ve třicátých letech minulého století nastoupily dálnice, tedy silnice čtvrté generace. Silnice páté generace by měly být odolnější a přizpůsobivější, silnice, které se jednak zvládnou samy udržovat a dokonce pomohou i s ovládáním auta.
Ultrachytré silnice by měly být schopny pomocí zabudovaných senzorů sledovat, v jakém jsou stavu, a díky tomu včas odhalit praskliny a další poškození. V Holandsku se už vyvíjí materiál, který se bude přidávat do betonu a který v případě prasknutí zacelí puklinu.
V plánu je také konec solení v zimě – pod povrchem ultrachytré silnice budou umístěny trubky se speciální tekutinou, kterou bude ohřívat například i slunce, a která i v noci zůstane teplá a zabrání namrzání. V létě naopak dokáže povrch zchladit.
Dalšími možnostmi jsou silnice, které budou mít zabudovaná světla, silnice, které budou nabíjet elektromobily, či silnice, které budou měnit pruhy podle intenzity dopravy. Hudba budoucnosti už zní možná za rohem!