Domů Test zimních pneumatik. Vyberte si ty správné Test zimních pneumatik 195/65 r15

Test zimních pneumatik 195/65 r15

Přinášíme vám test zimních pneumatik podle německého magazínu Autobild. Jedná se o test celkem 51 pneumatik, jež byly testovány při brzdění na mokru i na sněhu. Ono testování brzdné dráhy na sněhu se týkalo pouze 30 nejlepších pneumatik. Pojďme se tedy podívat na výsledky.

Jak test zimních pneumatik probíhá

Test se již několik let nezměnil. Vybere se 51 pneumatik a všechny jsou podrobeny brzdění z rychlosti 80 km/h. První fáze probíhá na mokrém povrchu. Nejhorších 21 pneumatik z tohoto testu do dalšího kola již nepostupuje. 30 nejlepších tedy čeká brzdění z rychlosti 50 km/h na sněhu. Z tohoto testu vzejde finálová dvacítka, kterou čekají testy jako kilometrová výdrž, chování v zatáčkách a další.

České překvapení

Některé z vás možná překvapí, že se do TOP 20 dostala i česká značka Barum. Jedná se tedy o finančně dostupnou pneumatiku s výborným schopnostmi. Pokud do pneumatik chcete investovat, tak si rozhodně vyberete. Například koncern Continental má mezi nejlepšími hned šest značek. I když technologie pneumatik velice pokročily, tak mezi mnoha kousky najdeme velké rozdíly. Měření brzdné dráhy je totiž velice jednoduchý test zimních pneumatik, který okamžitě odhalí opravdové vlastnosti.

Správný výběr může zachránit život

On úspěch pneumatiky nezáleží na jen na vzorku. Ten by mohla každá firma okopírovat a všechny by byly stejné. Tajemství úspěchu se skrývá ve směsi. Můžeme si nějaké pneu pro představu srovnat. Vítěz testu Continental Wintercontact TS 860 dokázal na mokrém povrchu zabrzdit ve vzdálenosti 34,5 metru. V testu nejhorší Antares Grip20 ve stejných podmínkách zabrzdí za 49,8 metru. To je rozdíl 15,3 metru a připomeňme si, že standardní šířka přechodu pro chodce je 3-4 metry. Tohle je přesně ten důvod, proč se investice do zimních pneumatik vyplatí. Pěkné výsledky předvedly česká Barum Polaris 3 (36,7 metru) a Uniroyal MS Plus 77. Právě pneumatika od Uniroyal nabízí výborný poměr mezi výkonem a cenou.

Jsou nějaká překvapení?

Do kola důkladnějšího testování se tak dostaly zavedené značky jako Hankook, Continental, Kleber a a tak dále. Test nám ale nabízí jejich porovnání se značkami méně známými. Test zimních pneumatik nezapomněl ani na česko-čínskou značku Tomket s modelem Tomket Snowroad 3. Skončil až na 33. místě. To výrazně lépe skončily pneumatiky Matador MP92 Sibir Snow. Se svou zajímavou cenou se dostaly na 16. místo. V porovnání s nimi můžeme považovat za slabší Michelin Alpin 5, které skončily na místě sedmnáctém.

Pro které vozy jsou pneu 195/65 r15 vhodné?

Kde pneumatiky s tímto rozměrem najdeme? Nejčastěji to bývají vozy Hyundai i30, Ford Focus, Škoda Octavia, Hyundai ix20, Peugeot 307, Citroën C4, Suzuki SX4, Opel Zafira, Peugeot 308 nebo Fiat Stilo. Vždy je dobré první zkontrolovat údaje na boku pneumatiky, abyste náhodou nesáhli vedle.

Kdy musíme přezouvat na zimní pneumatiky?

Dle legislativy jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Nebo v případě, že vzhledem k povětrnostním podmínkám můžeme předvídat souvislou vrstvu sněhu, led nebo námrazu. Když bude velice pěkné počasí, tak hned 1. listopadu přezouvat nemusíte. Myslete ale na možné výkyvy počasí. Na silnicích označených značkou přikazující použití zimní výbavy jsou zimní pneu nutné již od 1. listopadu bez výjimek.

U zimních pneumatik je nařízena minimální hloubka dezénu 4 mm. Můžete ji zkontrolovat podle rysek nebo změřit. Pneumatiky také nazouváme na všechna 4 kola. V žádném případě proto nemůžete kombinovat zimní a letní pneumatiky.