Domů » Zajímavosti » Automobily zítřka zvládnou jezdit na autopilota i najít volné parkovací místo

Automobily zítřka zvládnou jezdit na autopilota i najít volné parkovací místo

0

Na výjevy ze sci-fi filmů si budeme muset ještě nějaké ty roky nejspíš počkat, pokrok automobilového průmyslu však kráčí nezadržitelným tempem. Umíte si představit, jak budou vypadat vozy za 20 až 40 let? 

Automobily zítřka zvládnou jezdit na autopilota i najít volné parkovací místo

Když herec Will Smith ve filmu Já, robot převzal autonomní řízení osobního vozu, mohly si v roce 2004 české silnice o takovém zážitku nechat jen zdát. Co ale před lety vypadalo jako zdánlivě nemožné, je dnes realitou zítřka. 

Chytré a bezpečné vozy na silnici

Světové automobilky se předhánějí v tom, která přijde s oslnivějším modelem a modernějším vybavením. Pokud prozkoumáte stránky největších hráčů v tomto odvětví, zjistíte, že již za pár let budeme moci vidět na silnicích vozy, které zvládnou komunikovat se semafory, samy se řídit a budou velmi bezpečné. 

Vsaďte na autopilota

Právě bezpečnost je pro automobilky velké téma. Společnost Mercedes-Benz přišla v roce 2019 s modelem, který zosobňuje jen to nejlepší z automobilového průmyslu. Na nejvyšší bod karosérie návrháři umístili citlivé snímače, díky kterým zvládne vůz jízdu na autopilota. Firma slibuje, že během několika let některé prvky z tohoto prototypu přenesou i do běžné výroby. Ať už do budoucna přemýšlíte o výměně svého starého modelu za modernější typ, nebo ne, nezapomeňte na zákonné pojištění. Kalkulačka povinného ručení vám napoví, kolik za něj zaplatíte.

Plechy, které spolu mluví

Velkým oříškem je pro vývojáře komunikace mezi vozy. Hudbou budoucnosti mají být ty, které si zvládnou předat informace mezi sebou. Například o tom, v jakých místech pozemní komunikace je náledí či ostrá zatáčka. Jiné koncepty počítají s tím, že se vozy zvládnou dorozumět s chytrými lampami či semafory. 

Konec nočním můrám s parkováním

Představte si, že přecházíte přechod, který není dostatečně osvětlen. Hrozí tak mnohem větší riziko, že vás někdo srazí. Inteligentní vůz však vyšle informaci k osvětlení, aby zvýšilo intenzitu světla a tím snížilo i riziko možnosti srážky s chodcem. Trápí vás, že ve městě nemůžete snadněji zaparkovat? S vozy budoucnosti by to už neměl být takový problém. Chytré systémy najdou volné místo přímo pro vás. 

Nástup elektromobilů pomůže české ekonomice

Světovým trendem v oblasti řízení je tedy především autonomní řízení, které má zajistit bezpečnější provoz. Podle prognóz bychom se autopilotů mohli dočkat zhruba za 20 až 30 let. Elektromobily mají zase v dlouhodobém horizontu výrazně odlehčit našim peněženkám i planetě. V tuzemsku se elektromobily prozatím velké oblibě netěší. Hlavním důvodem je jejich vysoká pořizovací cena. Obecně se však předpokládá, že nástup elektromobilů bude mít pozitivní dopad na českou ekonomiku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články