Domů » Cestování » Přeprava lyží a snowboardů v Rakousku: Jak na to?

Přeprava lyží a snowboardů v Rakousku: Jak na to?

0

Chystáte se na dovolenou na horách? Pak vás určitě zajímá, jak svou výbavu na místo dopravit co nejlépe. Určitě se na to nevykašlete – za nevhodné přepravování nákladu hrozí pokuta víc jak 2000 EUR. V tomto článku se dozvíte vše důležité. Podělíme se s vámi o užitečné tipy, jak na to, aby váš výlet na lyžích nebo snowboardu proběhl hladce a bez komplikací.

Přeprava lyží a snowboardů v Rakousku: Jak na to?

Lyžovačka v Rakousku je prostě paráda. Ale pokuta z Rakouska, to už taková radost není. Jak si užít dovolenou bez mráčků? Seznamte se s rakouskými předpisy! Poradíme, na co si dát při přepravě zimní výbavy pozor.

Zákaz přepravy lyží a snowboardů uvnitř auta

Lyže, snowboard a lyžáky jsou pro vás zimní výbava, pro rakouské policisty zase potenciálně nebezpečný náklad. A každý náklad musí být při jízdě zabezpečený, aby neohrozil posádku auta. Při nehodě se totiž z uvolněného nákladu stává nebezpečný předmět, který dovede fatálně ublížit.

V Rakousku se nesmí převážet lyže, snowboardy a lyžáky uvnitř auta. Tedy pokud nejsou dobře upevněné. Pokuta za porušení tohoto zákazu může být přes 2000 EUR. Neexistuje, že lyžáky necháte za předními sedadly dole na rohožích, aby vám pěkně vyschly. I za to padají pokuty. Raději je tedy dejte do kufru.

Výjimka pro přepravu lyží a snowboardů uvnitř auta

Naštěstí to není tak, že lyže do kabiny auta kategoricky nesmí. Existuje situace, kdy to tak udělat smíte. Podmínkou je všechny těžké předměty v interiéru dobře ukotvit a lyže či lyžáky mít ideálně ve speciálních vacích (skivak). Skivak zaklíníte do otvoru na lyže v zadních opěradlech.

Takže – ujistěte se, že je vaše výbava dobře upevněná a nemá se kam pohnout. Až si tohle odškrtnete, pokuta by vám hrozit neměla. Ovšem poslední slovo má vždy konkrétní policista, který situaci při kontrole posuzuje.

Jaká jsou pravidla pro přepravu lyží a snowboardů v Rakousku?

Střešní boxy a nosiče jsou bezpečnější variantou

Nejjistější variantou pro přepravu lyžařské výbavy jsou střešní boxy a nosiče. I v tomto případě je ale nutné výbavu upevnit, jinak se stává nebezpečnou pro okolí. Hlavně u boxu si dvakrát zkontrolujte, že pořádně drží na místě. Jestli nechcete mít na triku nehodu na silnici kvůli nedbalosti, nezapomeňte na to. Do boxu doporučujeme dát i přezkáče.  

Máte správní přezutí? A co sněhové řetězy?

Při cestování za zimními radovánkami je bezpečnost na prvním místě. Na svou výbavu určitě myslíte neustále, ale jak je na tom vaše auto? Pokud se vydáváte na lyžařskou dovolenou do rakouských Alp, nezapomeňte na:

  • zimní přezutí,
  • sněhové řetězy.

Zimní pneumatiky jsou mezi 1. listopadem a 15. dubnem povinné při jízdě v „zimních podmínkách,“ tedy na sněhu a ledu.

V určitých úsecích, hlavně v horských oblastech, jsou povinné také sněhové řetězy. Pokud je nebudete mít nasazené, hrozí vám pokuta a v případě nehody také ohrožení vlastního života i života ostatních na silnici.

Jak poznáte, že je čas řetězy nasadit? Řiďte se dopravními značkami. Nasazení sněhových řetězů přikazuje dopravní značka. Ta má tvar kruhu s modrým podkladem, na kterém je obrázek pneumatiky s nasazenými řetězy.

Co jiného dodat než – buďte ohleduplní a jezděte bezpečně, ať už jedete do hor na lyže nebo jinam.

Na co dalšího nezapomenout

Nejčastější dotazy

Jaká jsou pravidla přepravy lyží a snowboardů uvnitř auta v Rakousku?

V Rakousku je zakázáno převážet lyže, snowboardy a lyžáky uvnitř auta, pokud nejsou dobře upevněné. Pokuta za porušení tohoto zákazu může být víc jak 2000 EUR.

Za jakých podmínek lze přepravovat lyže a snowboard uvnitř auta? 

Musíte je mít ve speciálním vaku a dobře ukotvené. Nejjistější variantou pro přepravu lyžařské výbavy jsou však střešní boxy a nosiče.

Jaké jsou další tipy na přepravu lyží a snowboardů v Rakousku?

Nezapomínejte na povinnou zimní výbavu pro vaše auto – o co se jedná, se dozvíte v článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články