Testy zimních pneumatik – R18

Výběr kvalitních zimních pneumatik byste rozhodně neměli podceňovat. Protože nezáleží na tom, jestli bydlíte v místě s pravidelnou sněhovou nadílkou, nebo někde ve městě, kde jsou zimy mírnější. Zimní pneumatiky jsou ve srovnání s letními pneu nesrovnatelně bezpečnější v chladných podmínkách, na sněhu, ledu a námraze. Mají výrazně hlubší a širší vzorek, který poskytuje výbornou oporu za ztížených podmínek, kde by letní pneumatiky byly naprosto bez trakce.

Testy zimních pneumatik dle rozměru velikosti R18

V této přehledné tabulce jsme si pro vás připravili přehled testů zimních pneumatik v jedné velikosti, a to dle rozměru velikosti R18. Najdete zde přesnou velikost pneumatik, kdo test zrealizovat a v jaký rok. Dále najdete vítěze pneumatiky konkrétního testu a také kolik zimních pneumatik bylo v testu zařazeno. Každý konkrétní jednotlivých test zimních pneumatik má zahrnuté podrobné výsledky testování v nejrůznějších disciplínách, aby byly dokonale otestovány jejich vlastnosti. Zimní pneumatiky jsou pravidelně testovány, aby se prostřednictvím testu zjistila funkčnost jednotlivých pneumatik. Správné pneumatiky jsou totiž významným faktorem bezpečnosti motoristů na silnicích v zimní období.

Velikost pneumatikyOrganizace testuRok testuVítěz testuPneu v testu
235/55 R18Autozeitung2021Bridgestone Blizzak LM-00510
235/55 R18Autobild2021GoodYear UltraGrip Performance+10
225/45 R18Autobild2021Hankook Winter i*cept evo3 W33013
225/40 R18Tyre Reviews2021Continental WinterContact TS 870 P9
245/45 R18Autobild2020Michelin Pilot Alpin 520
225/40 R18Autobild2020Bridgestone Blizzak LM-00512

Pokud vás zajímají i jiné rozměry pneumatik, podívejte se na všechny testy různých rozměrů zimních pneumatik zde.

Při samotném výběru pneumatik vždy vycházejte z údajů uvedených ve velkém technickém průkazu a nebo také podle rozměrů disků, na které budete pneumatiky nasazovat. Další možností je se podívat přímo na pneumatiky, které máte momentálně obuté na vašem vozidle.

Při výběru musíte dodržovat správný a kompatibilní rozměr. Označení na pneumatice vám napoví mnoho důležitých informací, které jsou při výběru důležité. Pokud si nevíte rady s tím, jak vybrat správné zimní pneumatiky, podívejte se na našeho podrobného nákupního rádce zde. Zde jsou detailně vysvětleny pojmy jako rozměry pneumatiky, nosnostní neboli hmotnostní index, rychlostní index nebo DOT kód a podobně.

Pravidlo 4×4 pro zimní pneumatiky

Jak poznáte, že vaše pneumatiky stárnou? Pokud správně skladujte pneumatiky, stárnutí pneumatik není tak rychlé. Obecně se však po čtvrtém roce od výroby zkrátka projeví stárnutí pneumatik.

  • 4 mm – hloubka dezénu. Hloubka dezénu nesmí být v žádném případě nižší než uvedené 4 milimetry. Obecně platí, že čím je větší výška dezénu, tím je zajištěna bezpečnější jízda. A naopak, čím je nižší dezén, tím je delší brzdná dráha, prokluzování pneu nebo také horší trakce a manipulace a také větší riziko nehody.
  • 4 sezóny používání. Zimní pneumatiky by měly být používány 4 roky. Od 4 roku od výroby se začíná postupně projevovat stárnutí pneumatik. Obecně zimní pneumatiky stárnou rychleji než letní, je to především proto, že mají odlišné složení než letní. Je to zejména díky používání různých druhů olejů a směsí silic.
  • 4 měsíce používání v roce. Podle zákona je nutné přezouvat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. Avšak pokud je zima delší, používáme pneumatiky i déle. Ideální používání je pokud teploty klesnou pod 7 °C.
  • 4 stejné zimní pneumatiky. V žádném případě není vhodné kombinovat zimní a letní pneumatiky dohromady. Používejte pneumatiky i stejně staré.

Kdy je potřeba přezouvat na zimní pneumatiky?

Podle zákona je nutné přezouvat zimní pneumatiky. Tato povinnost je stanovena od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Nebo také v případě, že je vzhledem k povětrnostním podmínkám možné předvídat souvislou vrstvu sněhu, led nebo námrazu. Pokud bude ale velice pěkné počasí, tak hned 1. listopadu přezouvat nemusíte. Avšak myslete na možné výkyvy počasí. Na silnicích označených značkou přikazující použití zimní výbavy jsou zimní pneu nutné již od 1. listopadu bez výjimek.
U zimních pneumatik je nařízena minimální hloubka dezénu 4 mm. Můžete ji zkontrolovat podle rysek nebo změřit. Pneumatiky vždy nazouváme na všechna 4 kola. V žádném případě proto nemůžete kombinovat zimní a letní pneumatiky.

Jak správně skladovat pneumatiky 

S DOT kódem je vhodné i probrat i téma jak skladovat pneumatiky. Jestliže chcete, aby vám pneumatiky sloužili dlouho musíte se o ně správně starat

Základní pravidla pro skladování jsou jednoduchá:

  • Prostory pro skladování musí být suché, chladné a bez průvanu. 
  • Pneumatiky před skladováním dobře očistěte.
  • Zakonzervujte pneu pomocí vosků do konkrétního výrobce.
  • Pneumatiky si popište, abyste v další sezoně pneumatiku dali na správné místo. Protože by se pneumatiky neměli prohazovat, a měly by být opět nasazeny, tak jak bylo před sezonou.
  • Pneumatiky skladujte s ráfky a v nafouklém stavu.