Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem je sledovat data, které jim zasílá síť senzorů umístěných ve vozidle. Pokud jeden z těchto senzorů zaznamená, že se s vozidlem něco děje, palubní počítač s námi okamžitě začne komunikovat pomocí některé z mnoha rozmanitých kontrolek. Některé z nich jsou všem notoricky známé, však jste si jisti, že vás nezaskočí nenadálé rozsvícení jedné z kontrolek, které jste dříve registrovali maximálně na pár vteřin při startování?

Různé barvy kontrolek na palubní desce

Vědět, co která barva kontrolky znamená je skvělým výchozím bodem pro prvotní diagnostiku toho, co se děje na palubní desce našeho vozu. Obecně platí, že pokud se rozzáří kontrolka zeleně nebo modře (případně bíle), můžeme zůstat zcela klidní, jelikož se jistě nebude jednat o signál poruchy, nebo jiné patálie. Kontrolky svítící těmito barvami pouze řidiče informují, že určitá funkce, nebo systém, byl aktivován a funguje správně.

Zpozornět však musíme, když začne kontrolka svítit, či blikat oranžově, nebo žlutě, to nás elektroničtí strážci naší bezpečnosti a jízdního komfortu zpravidla upozorňují na hrozící problém, který většinou naší jízdu ukončit nemusí, nicméně jeho řešení bude posléze vyžadovat zásah náš, nebo servisu.

Rozsvícení červené kontrolky signalizuje výstrahu a potencionální kritickou poruchu. Rozsvítí-li se při jízdě, je nutné neprodleně vozidlo odstavit, vypnout motor a vzniklý problém, který může být kritický jak pro stav vozidla, tak i pro bezpečnost posádky, začít neprodleně řešit a to ideálně s odborníkem. Červená kontrolka však v některých případech může sloužit i k připomenutí důležitých úkonů jako např. nezapnutého pásu, aktivní ruční brzdy apod.

Barvy kontrolek nás informují o naléhavosti situace, avšak abychom pochopili skutečnou podstatu toho, co se děje s naším vozem, musíme prozkoumat význam a smysl symbolů jednotlivých kontrolek.

Oranžové kontrolky v autě

Přední mlhové světlomety

Přední mlhové světlomety

Tato kontrolka svítí, když svítí přední světlomet do mlhy, přední mlhové světlomety používejte výhradně za mlhy, při sněžení, či v hustém dešti.

Kontrolka posilovače řízení

Kontrolka posilovače řízení

Její rozsvícení signalizuje závadu v hydraulickém, nebo elektronickém posilovači řízení, když svítí žlutě, je funkce posilovače snížená, pokud svítí, či bliká červeně, signalizuje to celkový výpadek systému a ztrátu posilovacího účinku.

Hladina kapaliny v nádržce ostřikovačů

Hladina kapaliny v nádržce ostřikovačů

Rozbliká-li se tato kontrolka, doplňte kapalinu do nádrže ostřikovače při nejbližší příležitosti.

Opotřebení brzdových destiček

Opotřebení brzdových destiček

Svítící kontrolka brzdových destiček signalizuje jejich opotřebení a tedy brzkou návštěvu autoservisu za účelem jejich výměny. Před výměnou neplánujte delší cesty.

Kontrolka dešťového a světelného senzoru

Kontrolka dešťového a světelného senzoru

Pokud se rozsvítí, znamená to, že došlo k poruše čidla, které dle použité technologie, například v dešti automaticky aktivuje stěrače, či v případě potřeby rozsvítí světla. Vše bude však nadále fungovat v manuálním režimu.

Kontrolka adaptivního předního osvětlení AFL

Kontrolka adaptivního předního osvětlení AFL

Pokud svítí tato kontrolka, znamená to, že nejspíš došlo k poruše v systému adaptivního osvětlení. Osvětlení se nebude automaticky přizpůsobovat aktuálním jízdním podmínkám.

Kontrolka automatického sklonu světlometů

Kontrolka automatického sklonu světlometů

Signalizuje potíž se systémem automatického přepínání dálkových a potkávacích světel, manuální ovládání by nemělo být narušeno.

Kontrolka zadního spoileru

Kontrolka zadního spoileru

Kontrolka svítí v případě poruchy systému ovládání zadního spoileru, což může ovlivnit jízdní stabilitu. Doporučuje se jet opatrně a navštívit servis.

Kontrolka skládání/rozkládání střechy

Kontrolka skládání/rozkládání střechy

Kontrolku najdete u kabrioletů a svítí, pokud se střecha sklápí, nebo otevírá. Nezhasne-li kontrolka i po dokončení těchto operací indikuje to nesprávnou funkci systému.

Kontrolka vody v palivové nádrži

Kontrolka vody v palivové nádrži

Kontrolka svítí, je-li palivo vozu kontaminováno nezdravým množstvím vody. Pokud se kontrolka rozsvítí hned po tankování, je pravděpodobné, že jste právě natankovali palivo již znečištěné.

Kontrolka HDC (Hill Descent Control)

Kontrolka HDC (Hill Descent Control)

Kontrolka se rozsvítí, pakliže aktivujete asistenta automatické stabilizace pro sjezd z prudkého kopce, tato tempomatová funkce umožňuje vozidlu automaticky brzdit a udržovat při sjezdu konstantní rychlost.

Kontrolka ECO režimu

Kontrolka ECO režimu

Tato kontrolka je ukazatelem ekonomického provozu vozidla. Může indikovat, že jste vůz do ekologického módu sami přepnuli, nebo že je váš styl jízdy ekonomický, v obecné rovině můžeme říci, že tato kontrolka vám pomůže maximálně zefektivnit spotřebu paliva.

Kontrolka segmentu v palivovém filtru

Kontrolka segmentu v palivovém filtru

Tato kontrolka indikuje přítomnost nadměrného množství vody v palivu, respektive v palivovém filtru. Je nutné vodu z filtru vypustit, pokud kontrolka svítí i po tomto zásahu, filtr vyměňte.

Kontrolka poruchy automatické převodovky

Kontrolka poruchy automatické převodovky

Kontrolka indikuje poruchu v systému automatické převodovky, bývá doplněna informační zprávou na displayi, která radí co má řidič dělat. Nicméně pokračování v jízdě, zvláště pokud kontrolka svítí červeně, nemusí být bezpečné, proto se doporučuje navštívit autorizovaný servis.

Kontrolka omezovače rychlosti

Kontrolka omezovače rychlosti

Pokud je váš vůz vybaven omezovačem rychlosti, či tempomatem a systém je aktivován, měla by kontrolka svítit zeleně, pakliže svítí barvou jinou, pravděpodobně je s omezovačem rychlosti něco v nepořádku.

Kontrolka odmrazování a odmlžování čelního skla (a bočních oken)

Kontrolka odmrazování a odmlžování čelního skla (a bočních oken)

Pokud kontrolka odmrazování a odmlžování svítí, je odmrazovač zapnutý a funguje správně, pokud bliká, byl systémem na tomto zařízení zjištěn problém

Kontrolka žhavení

kontrolka žhavení

Kontrolka žhavení specifická pro starší dieselová vozidla, která před nastartováním signalizuje předehřívání motoru. Nastartujte až po jejím zhasnutí. Pokud svítí i po nastartování, nebo se rozsvítí během jízdy, neotálejte s návštěvou servisu

Kontrolka dešťového senzoru stěračů

Kontrolka dešťového senzoru stěračů

Kontrolka nás informuje, že je aktivní dešťový senzor, který snímá povrch čelního skla a dle aktuálních podmínek – za deště, při sněžení, či v případě, že je sklo znečištěné automaticky spouští stěrače, případně může také automaticky zavírat okna vozu. Senzor deaktivujte vždy, než vjedete do automyčky.

Kontrolka motoru

Kontrolka řídicí jednotky motoru

Rozžehne-li se na přístrojové desce tato kontrolka motoru, znamená to, že máte potíž s některou součástí, či systémem motoru, příčin může být více, od natankování nevhodného paliva, problémem s vstřikováním paliva, přes poruchy zapalování, válců apod. Diagnostikovat problém pomůže, pokud s touto kontrolkou bliká kontrolka jiná související s motorem, případně u některých značek tato kontrolka indikuje vzniklou poruchu na emisním systému vozu. Riziko možných následků rozhodně nepodceňte a kontrolku neignorujte.

Kontrolka odmrazování a odmlžování zadního skla (a zpětných zrcátek)

Kontrolka odmrazování a odmlžování zadního skla (a zpětných zrcátek)

Pokud kontrolka odmrazování a odmlžování svítí, je odmrazovač zapnutý a funguje správně, pokud bliká, byl systémem na tomto zařízení zjištěn problém.

Kontrolka stěračů

Kontrolka stěračů

V poloze AUTO stěrače stírají automaticky a přizpůsobují svou rychlost intenzitě deště.

Sešlápněte spojku

Sešlápněte spojku

Kontrolka se vztahuje výhradně na vozidla vybavená automatickou převodovkou. Upozorňuje na to, že je nutné před nastartováním motoru sešlápnout spojku.

Kontrolka systému kontroly tlaku v pneumatikách

Kontrolka systému kontroly tlaku v pneumatikách

Zkontrolujte tlak v pneumatikách a v případě potřeby dohustěte. Nezapomínejte, že špatný tlak v pneumatikách nejenže negativně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla a zvyšuje náklady na provoz, ale i snižuje samotnou bezpečnost jízdy.

 Kontrolka poruchy žárovek 

Kontrolka poruchy žárovek

Zkontrolujte funkci všech žárovek a chybnou, či prasklou žárovku bez prodlení vyměňte.

Kontrolka poruchy brzdového světla

Kontrolka poruchy brzdového světla

Tato brzdová kontrolka upozorňuje řidiče při sešlápnutí brzdového pedálu na nefunkční žárovku brzdového světla, žárovky zkontrolujte a dle potřeby vyměňte.

Kontrolka filtru pevných částic (DPF)

Kontrolka filtru pevných částic (DPF)

Týká se novějších vozidel s dieselovými motory a tato kontrolka nás upozorňuje na zanesení filtru sazemi, kontrolku neignorujete a pokuste se saze spálit, k tomu dopomáhá plynulá jízda ve vyšších otáčkách, pokud se filtr nezregeneruje a kontrolka nezhasíná, obraťte se na servis.

Kontrolka tažného zařízení

Kontrolka tažného zařízení

Tato kontrolka signalizuje odpojení, nebo uvolnění tažného zařízení. Zapojení zkontrolujte, a pokud je funkční a kontrolka stále svítí, může to indikovat poruchu mechaniky, nebo signalizační elektroniky tažného zařízení.

Klíč není detekován

Klíč není detekován

Tato kontrolka signalizuje, že elektronický klíč nebyl systémem detekován, což bývá většinou způsobeno vybitím baterie.

Bílé kontrolky v autě

Zadní mlhové světlo

Zadní mlhové světlo

Tato kontrolka svítí, když svítí zadní světlomet do mlhy, zadní mlhová světla jsme povinni za mlhy, sněžení nebo hustého deště používat vždy.

Směrová světla

Směrová světla

symboly levého a pravého světelného ukazatele směru, kontrolky blikají, když se používají směrová světla, či v případě zapnutí výstražného světelného zařízení. V případě závady blikají rychleji.

Symbol sněhové vločky

Symbol sněhové vločky

Může upozorňovat na nízkou teplotu a varovat před možností námrazy, nebo na přepnutí do režimu jízdy na sněhu, pokud tento režim technologie vozu umožňuje.

Informační kontrolka

Informační kontrolka

Upozorňuje řidiče na zprávu na displeji přístrojové desky, zpráva může být pouhou připomínkou, nebo může upozorňovat na závažnější problém. Může se rozsvítit v kombinaci s dalšími kontrolkami

Kontrolka nízké teploty 

Kontrolka nízké teploty

Varuje řidiče o poklesu teploty, při které může docházet k namrzání vozovky.

Kontrolka parkovacího asistenta

Kontrolka parkovacího asistenta

Kontrolka se rozsvítí oranžově, pokud došlo k závadě na tomto zařízení, nebo jeho senzorech.

Kontrolka motoru

Kontrolka motoru

Tato kontrolka signalizuje problém s motorem, a to buďto se jedná o potíž se zapalováním (nutný odtah), vstřikováním paliva, anebo čistěním výfukových plynů. Vůz se přepne do nouzového režimu a vám nezbývá nic jiného, než vyhledat nejbližší servis.

Kontrolka deaktivovaného airbagu

Kontrolka deaktivovaného airbagu

Kontrolka s tímto symbolem indikuje, že airbag spolujezdce je deaktivován. Deaktivovat airbag pomocí spínače je nezbytné v případě, že na místo spolujezdce umisťujeme dětskou sedačku.

Kontrolka servisu

Kontrolka servisu

Kontrolka signalizuje buďto plánovanou předem nastavenou servisní prohlídku, ale i neočekávanou poruchu, kterou elektronika vozu vyhodnotí jako neodkladnou s nutností co nejdříve vyhledat servis.

Kontrolka vzduchového filtru

Kontrolka vzduchového filtru

Tato kontrolka nás upozorňuje na znečištěný vzduchový filtr, papírový filtr vyměňte, případně máte-li bavlněný, mělo by pomoci ho vyklepat.

Kontrolka elektronického řízení stability (ESP a ECS)

Kontrolka elektronického řízení stability (Electronic Stability Control)

Pokud se rozsvítí kontrolka ESP a ESC během jízdy, je stabilizační systém narušen, vzhledem k tomu, že systémy ESP nebo ESC jsou stále komplexnějšími a důležitějšími součástmi vozidel se stále sofistikovanější integrací mezi další elektronické jednotky, je doporučováno překontrolovat vozidlo v servisu.

Zelené kontrolky v autě

Tempomat (Omezovač rychlosti)

Tempomat (Omezovač rychlosti)

Pokud tato kontrolka svítí, je tempomat aktivní a rychlost je regulována, pokud bliká, tak došlo k překročení limitu rychlosti, nebo to upozorňuje na závadu v systému.

Sešlápněte brzdový pedál

Sešlápněte brzdový pedál

Obdoba předcházející kontrolky. Rozsvítí se při nastartování a připomene řidiči, že se musí brzdový pedál sešlápnout, aby se vůz přeřadil z režimu parkování.

Kontrolka zapnutých světel

Kontrolka zapnutých světel

Signalizuje aktivaci vnějšího osvětlení.

Kontrolka potkávacích/dálková světel

Kontrolka potkávacích/dálková světel

Tato kontrolka svítí, když aktivujete potkávací světla.

Modré kontrolky v autě

Kontrolka dálkových světel

Kontrolka dálkových světel

Kontrolka svítí, když svítí dálková světla, většinou má jako jediná na palubovce modrou barvu.

Červené kontrolky v autě

Kontrolka závady vzduchového podvozku

Kontrolka závady vzduchového podvozku

Kontrolka signalizuje závadu v systému vzduchových tlumičů, což může výrazně ovlivnit řízení, stabilitu a světlou výšku vozidla. Doporučuje se ihned navštívit servis.

Kontrolka vybočení z jízdního pruhu

Kontrolka vybočení z jízdního pruhu

Svítí-li kontrolka zeleně, signalizuje to aktivaci asistenčního systému (Lane Assist). Oranžová, čí červená barva znamená, že systém nedokáže detekovat jízdní pruhy a systém nepracuje správně.

Kontrolka katalyzátoru

Kontrolka katalyzátoru

Tato kontrolka varuje, že máte problém s katalyzátorem, který je buď poškozený, nebo přehřátý.

Kontrolka bezpečnostních pásů 

Kontrolka bezpečnostních pásů

Tato kontrolka při svém rozsvícení upozorňuje na to, že řidič, nebo spolujezdec není připoutaný, případně, že došlo k rozepnutí pásu. Bývá doprovázeno i zvukovým upozorněním.

Kontrolka parkovací brzdy

Kontrolka parkovací brzdy

Upozorňuje na to, že máte zataženou ruční brzdu, kterou musíte před rozjezdem uvolnit.

Kontrolka akumulátoru / baterie

Kontrolka akumulátoru

Kontrolka baterie indikuje nesprávnou funkci nabíjecího obvodu, vadu na alternátoru, případně problém s řemenem alternátoru.  

Kontrolka airbagu

Kontrolka airbagů

Tato kontrolka signalizuje, že je něco v nepořádku s bezpečnostními prvky vozidla. Airbagy se nemusí při nárazu aktivovat, nebo se naopak mohou aktivovat bez důvodu. Pokud sami neodhalíte příčinu, urychleně navštivte servis.

Kontrolka brzd 

Kontrolka brzd

Svítili-li vám tato kontrolka brzd, nejspíše máte nedostatek brzdové kapaliny, nebo zataženou ruční brzdu. V prvním případě neprodleně zastavte a zkontrolujte hladinu brzdové kapaliny. Případně to může indikovat jiný vážný problém brzdového systému.

Kontrolka teploty chladicí kapaliny motoru

Kontrolka teploty chladicí kapaliny motoru

Tato kontrolka varuje, že teplota chladicí kapaliny motoru je příliš vysoká a tudíž že motor vašeho vozu je přehřátý. Jakmile to bude možné, zastavte auto a vypněte motor. Počkejte cca. 20 min. než se sníží teplota chladící kapaliny. Pokud se kontrolka znovu rozsvítí, kontaktujte autorizovaný servis.

Výstražná kontrolka ABS (Anti-lock Brake System)

Výstražná kontrolka ABS (Anti-lock Brake System)

Tato kontrolka signalizuje poruchu ABS, může být vadné čidlo, nebo řídící jednotka systému. Klasický brzdový systém bude fungovat normálně.

Kontrolka otevřených dveří

Kontrolka otevřených dveří

Tato kontrolka vám hlásí, že dveře, nebo zavazadlový prostor, případně kapota motoru, zůstaly otevřené/nedovřené po nastartování a rozjetí se. Ve vyšší rychlosti může být doprovázena i audio upozorněním.

Kontrolka otevřené přední kapoty motoru

Kontrolka otevřené přední kapoty motoru

Tato kontrolka se rozsvítí, pakliže je otevřená přední kapota a pokud je čidlo v pořádku, zhasne, když je kapota řádně uzavřena.

Kontrolka nízké hladiny paliva

Kontrolka nízké hladiny paliva

Při rozsvícení této kontrolky nezbývá nic jiného, než pokusit se dojet k nejbližší pumpě. Teoretický dojezd při rozsvícení kontrolky je u každého modelu jiný a u moderních typů aut by vám měl přesný dojezd hlásit palubní počítač.

Kontrolka adaptivních tlumičů pérování

Kontrolka adaptivních tlumičů pérování

Kontrolka nás informuje o poruše v systému pružení. Zvláště pokud kontrolka svítí červeně, může tato porucha znamenat vážnější narušení stability vozu, doporučuje se jezdit opatrně a neváhat s návštěvou servisu.

Kontrolka tlaku a teploty motorového oleje

Kontrolka tlaku a teploty motorového oleje

Kontrolka nás varuje buďto před nedostatečným tlakem oleje, nebo nedostatečným množstvím oleje v okruhu (ujistěte se, že olej z vozu neteče a olej doplňte, rozhodně s nízkou hladinou oleje nepokračujte v jízdě), či před vysokou teplotou oleje. Pokud je teplota oleje vysoká vyhněte se jízdě ve vysokých otáčkách, která příliš zatěžuje motor vozu.

Kontrolka otevřeného zavazadlového prostoru

Kontrolka otevřeného zavazadlového prostoru

Kontrolka varuje řidiče, že jsou dveře zavazadlového prostoru otevřené/nedovřené a zhasne, pokud jsou dveře řádně uzavřeny.

Kontrolka bezpečnosti vozidla

Kontrolka bezpečnosti vozidla

Může indikovat problém s elektronickým klíčem, či ovládacím modulem od vozidla, nebo hlásit, že bezpečnostní systém vozidla je aktivní a zapnutý.

Baterie v klíčí s dálkovým ovládáním je slabá

Baterie v klíčí s dálkovým ovládáním je slabá

Je třeba vyměnit baterii v ovládacím modulu, pokud máte více klíčů, je vhodné vyměnit baterie u všech, mají totiž tendenci se vybíjet současně.

Kontrolka bezpečné vzdálenosti

Kontrolka bezpečné vzdálenosti

Rozsvítí-li se tato kontrolka, je na čase šlápnout na brzdu, je to varování, že je vozidlo před vámi příliš blízko, nebo se příliš rychle přibližuje.

Kontrolka ochranného systému vozidla

Kontrolka ochranného systému vozidla

Tato kontrolka signalizuje zamknutí řízení.

Ne všechny výstražné kontrolky jsou univerzální, řada z nich je specifická pro určitou značku, model, či typ auta. Doporučujeme proto vždy nahlédnout do návodu k obsluze příslušného vozidla, pokud si nejste zcela jisti, co konkrétně která kontrolka signalizuje.