Značení pneumatik – šířka, výška, hmotnostní a rychlostní index a další parametry pneumatik

0
2935
Co znamená značení pneumatik
Co znamená značení pneumatik

Plánujete koupi nových pneumatik, ale nejste si jistí tím, co vlastně značení pneumatik znamená? Samotná koupě pneumatiky je velice snadná. To se o orientaci mezi různými typy a rozměry pneumatik říci nedá. Jak ale za chvilku zjistíte, tak to není zdaleka tak složité, jak se na první pohled může zdát. Stačí nahlédnout do technického průkazu, kde máte vypsány všechny povolené rozměry pneumatiky a disků, podle kterých následně můžete hledat.

Pokud máte na boku pneumatiky takové údaje, tak si je můžeme velice snadno rozklíčovat. Stejně tak snadno můžete samozřejmě přečíst i jiné rozměry pneumatik. Stačí vycházet z informací níže:

Šířka pneumatiky

Číslo 205 v případě značení pneumatik značí její šířku. Jedná se o údaj v milimetrech a měří se od bočnice k bočnici. Čím širší pneumatiky, tím lepší je stabilita vozu, ale počítejte i s vyšší spotřebou.

Výška pneumatiky

Hned po šířce v rozměrech najdete její výšku. V tomto případě se jedná o údaj 50, ale zde není udáván v milimetrech. Vypočítává se ze šířky pneumatiky, tedy zde je to 50 % z 205 mm, což je 102,5 milimetrů.

Radiální vs diagonální pneumatika

V tomto případě je pneumatika označena písmenem R, tudíž je to radiální pneumatika. To znamená, že jednotlivé kordy jsou poskládány rovnoběžně od patky k patce a kostra je vyztužena nárazníkovými pásy. Diagonální pneumatika je označena písmenem D a v jejím případě se jednotlivé kordy navzájem kříží.

Průměr ráfku

V tomto případě je průměr ráfku 17 palců. Je to nominální průměr disku v palcích a odpovídá též vnitřnímu průměru pneumatiky.

Hmotnostní index

Nosnostní index udává maximální zatížení pneumatiky, které je konstrukčně přípustné pro jednu pneu. Tyto hodnoty jsou platné globálně a značka pneumatiky nebo země jejího původu nehraje žádnou roli. V případě této pneumatiky je zátěžový index 87, což znamená, že pneumatika vydrží zatížení 545 kilogramy. Nikdy nesmíte použít pneumatiky s nižším indexem než jaký je uveden v TP, ale stejně jako v případě rychlostního indexu, vyšší hodnoty povoleny jsou. V praxi znamená vyšší nosnostní index větší ochranu proti proražení ale horší zážitek z jízdy.

Rychlostní index

Rychlostní index v zásadě značí maximální přípustnou rychlost pneumatiky. A tato rychlost by v zájmu bezpečí během používání neměla být překročena. Zařazení pneumatiky dle rychlostního indexu si můžete okamžitě ověřit písmenem, které je udáváno jako poslední znak u rozměru pneumatik. Rychlostní index této pneumatiky je W, což značí maximální rychlost 270 km/h.

Stáří pneumatiky (DOT kód)

Na pneumatice dále najdete znaky a čísla, která nejsou přímo u hlavního značení. Na pneumatice tak může být označení DOT 3815. Jedná se tedy o čtyřciferné označení týdne a roku výroby pneumatiky. Tato pneumatika tedy byla vyrobena v 38. týdnu roku 2015. Více o DOT kódu se dočtete zde.

Další značení na pneumatice

Jedná se o dodatky, které musí výrobce na pneumatice uvést. Nejčastěji se setkáte s označením M+S, což znamená, že je pneumatika schválena pro provoz v zimních období a splňuje platné vyhlášky a evropské normy. Vždy se ale před cestou do zahraničí ujistěte, že vaše pneumatiky splňují místní vyhlášky. Na pneumatice můžete také nalézt ROTATION a směrové šipky, jež nám říkají, jakým směrem by se pneu měla otáčet. Nápisy OUTSIDE a INSIDE určují vnitřní strany pneumatiky.

Dojezdové pneumatiky – Runflaty

Tyto pneumatiky mají zesílenou bočnici a umožňují nouzové dojetí do servisu při defektu. Ve většině případů je maximální povolená rychlost s pneumatikou bez dostatečného tlaku vzduchu maximálně 80 km/h. Výrobci je označují jako RFT, SSR, CSR, DSST, ROF, ZP, RFT a jiné. Někteří také uvádějí na pneumatice označení RUNFLAT nebo RUN ON FLAT. Objevují se také označení RF, XL, C REINFORCED a podobně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno