Velký technický průkaz: Co dělat při ztrátě?

0
2192

Velký technický průkaz, nebo-li Osvědčení o registraci vozidla část II., se u nás používá už od roku 1996. VTP má dvě strany, přičemž na přední straně zjistíte údaje o provozovateli i vlastníkovi a na zadní straně jsou identifikační a technické údaje o vozidle samotném. Velký technický průkaz vydává obecní úřad s rozšířenou působností při registraci vozidla pro provoz na veřejných komunikacích. Pojďme se na tento dokument podívat důkladněji.

Přední strana velkého technického průkazu

Zatímco v případě malého technického průkazu je na přední straně uveden pouze provozovatel vozidla, tak na VTP je vypsán kromě provozovatele i vlastník. Také zde najdete záznamy o změnách vlastníků vozidla. Níže najdete též záznamy o provedených technických prohlídkách. V pravém horním rohu najdete číslo průkazu, což je velice důležitý údaj.

Přední strana velkého technického průkazu
Přední strana velkého technického průkazu

Zadní strana velkého technického průkazu

Jak jsme si už řekli, tak na zadní straně jsou identifikační a technické údaje. Mezi záznamy o vozidle najdete údaje o motoru, povolené hmotnosti, VIN vozidla a mnoho dalších užitečných informací. Ve spodní části najdete sekci poznámky, kde můžete najít například alternativní rozměry pneumatik nebo netovární úpravy.

Zadní strana velkého technického průkazu
Zadní strana velkého technického průkazu

Stačí velký technický průkaz místo malého?

Co když zapomenete, nebo ztratíte malý technický průkaz, a vydáte se na cestu s VTP? Tohle vám bohužel nemůžeme doporučit a situaci budete muset řešit jinak. Velký technický průkaz je spíše rodným listem vozidla a jako potvrzení o platné registraci vozidla je potřeba malý technický průkaz. Při jízdě s VTP se dopouštíte přestupku, stejně jako v případě jízdy bez MTP. V případě policejní kontroly vám tak hrozí pokuta 2 000 Kč, přičemž ve správním řízení se pokuta bude pohybovat od 1 500 do 2 500 Kč.

Co dělat při odcizení velkého technického průkazu? Nebo při jeho ztrátě?

Pokud vám bude velký technický průkaz ukraden, nebo ho ztratíte, tak okamžitě tuto skutečnost nahlaste na policii. Bude vám tak vystaven duplikát a vy budete moci automobil i nadále používat. V případě odcizení si na policii nechejte vystavit potvrzení o nahlášení krádeže, se kterým se následně vydejte na obecní úřad s rozšířenou působností. Pokud jste technický průkaz ztratili, tak se samozřejmě na policii nevydávejte a navštivte rovnou obecní úřad. V obou případech na obecním úřadu požádejte o vystavení duplikátu, k čemuž budete potřebovat průkaz totožnosti, malý technický průkaz a při odcizení i písemné potvrzení policií. Vystavení duplikátu samozřejmě není zadarmo, ale zaplatíte 100 Kč. Ve většině případů vám ho vydají na počkání, ale lhůta na vyřízení je 30 dní.

Zdroj fotografií: Ministerstvo dopravy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno