Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Velký technický průkaz: Co dělat při ztrátě?

Velký technický průkaz: Co dělat při ztrátě?

0
Velký technický průkaz: Co dělat při ztrátě?

Velký technický průkaz, jinak také technický průkaz nebo osvědčení o registraci část II, se u nás používá už od roku 1996. Má dvě strany. Na přední straně zjistíte údaje o provozovateli i vlastníkovi a na zadní straně identifikační a technické údaje o vozidle samotném. Doklad vydává obecní úřad s rozšířenou působností při registraci vozidla pro provoz na veřejných komunikacích. Pojďme se na tento dokument podívat důkladněji.

Přední strana technického průkazu

Zatímco v případě malého technického průkazu je na přední straně uveden pouze provozovatel vozidla, tak na velkém TP je vypsán kromě provozovatele i vlastník. Také zde najdete záznamy o změnách vlastníků vozidla. Níže najdete též záznamy o provedených technických prohlídkách. V pravém horním rohu najdete číslo průkazu, což je velice důležitý údaj.

Přední strana velkého technického průkazu
Přední strana velkého technického průkazu

Zadní strana velkého technického průkazu

Jak jsme si už řekli, tak na zadní straně jsou identifikační a technické údaje. Mezi záznamy o vozidle najdete údaje o motoru, povolené hmotnosti, VIN vozidla a mnoho dalších užitečných informací. Ve spodní části najdete sekci poznámky, kde můžete najít například alternativní rozměry pneumatik nebo netovární úpravy.

Zadní strana velkého technického průkazu
Zadní strana velkého technického průkazu

Informace o ekodani

V technickém průkazu také dohledáte, zda je u auta potřeba zaplatit ekologická daň, nebo jestli už zaplacená byla, a tedy si s tím nemusíte lámat hlavu.

Stačí technický průkaz místo malého TP (osvědčení o registraci vozidla)?

Co když zapomenete, nebo ztratíte malý technický průkaz, a vydáte se na cestu s velkým TP?

Tohle vám bohužel nemůžeme doporučit a situaci budete muset řešit jinak. Technický průkaz je spíše rodným listem vozidla a jako potvrzení o platné registraci vozidla je potřeba malý technický průkaz.

Při jízdě s VTP se dopouštíte přestupku, stejně jako v případě jízdy bez MTP. V případě policejní kontroly vám tak hrozí pokuta 2 000 Kč, přičemž ve správním řízení se pokuta bude pohybovat od 1 500 do 2 500 Kč.

Co dělat při odcizení technického průkazu? Nebo při jeho ztrátě?

Stejně jako když přijdete o registrační značky, je potřeba to okamžitě řešit.

Pokud vám bude velký technický průkaz ukraden, nebo ho ztratíte, tak okamžitě tuto skutečnost nahlaste na policii. Bude vám tak vystaven duplikát a vy budete moci automobil i nadále používat.

V případě odcizení si na policii nechejte vystavit potvrzení o nahlášení krádeže, se kterým se následně vydejte na obecní úřad s rozšířenou působností.

Pokud jste technický průkaz ztratili, tak se samozřejmě na policii nevydávejte a navštivte rovnou obecní úřad. Tento doklad je potřeba v mnoha situacích, například při přepisu auta na nového majitele.

V obou případech na obecním úřadu požádejte o vystavení duplikátu, k čemuž budete potřebovat průkaz totožnosti, malý technický průkaz a při odcizení i písemné potvrzení policií. Vystavení duplikátu samozřejmě není zadarmo, ale zaplatíte 100 Kč. Ve většině případů vám ho vydají na počkání, ale lhůta na vyřízení je 30 dní.

Zdroj fotografií: Ministerstvo dopravy

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...