Domů » Zajímavosti » Jak skladovat pneumatiky? Můžete je snadno poškodit

Jak skladovat pneumatiky? Můžete je snadno poškodit

0

Jestli zrovna přeouváte pneumatiky tak nejspíš řešíte, kam pneu nebo sadu kol vlastně uskladnit. V zimě vám několik měsíců leží doma letní pneumatiky a v létě naopak ty zimní. Přitom je tohle období, kdy jsou odloženy, velice důležité pro jejich zdraví a stav. Většina z nás je pravděpodobně schová nějak do sklepa, kde nebudou zavazet. Monoho pneuservisů nabízí možnost placenéhjo uskladnení pneumatik, ale pokud se pro ně doma najde prostor, tak proč je neuskladnit zadarmo. Pokud ale chceme, aby nám pneumatiky vydržely co nejdéle, tak bychom s nad jejich uskladněním měli zamyslet o něco více.

Jak skladovat pneumatiky? Můžete je snadno poškodit
Jak skladovat pneumatiky

Nepodceňujte správné skladování

V našem článku s názvem Kdy přezout pneumatiky jsme se věnovali problematice přezutí ze zimních na letní pneumatiky. Dnes se budeme věnovat souvisejícímu problému: jak správně uskladnit zimní pneumatiky. Pokud chceme, aby nám pneumatiky sloužili i pro příští zimní sezónu bez potíží, tak je důležité uposlechnout několik jednoduchých pravidel.

Základní pravidla skladování pneumatik

  1. Prvním z nich je důkladné očištění pneumatiky před jejím samotným uložením k odpočinku. Dezén by rozhodně neměl být plný kamínků a ani hlína a jiné nečistoty pneumatice moc neprospějí.
  2. Pro zakonzervování pneumatiky je vhodné zainvestovat do speciálních vosků přímo od výrobců pneumatik.
  3. Důležité je také si každou z pneumatik správně popsat. K tomu využijeme křídu či speciální fixy na popis pneumatik. Tento opis nám pomůže při opětovném nasazování pneumatik na vůz. Pneumatiky by se totiž neměly „prohazovat“ a pokud nějaká pneumatika zahájí svůj život na pravém předním kole, měla by tak i prožít zbytek života.

Skladování pneumatik s ráfky a bez ráfků

Pneumatiky se doporučuje skladovat s ráfky a v nafouklém stavu. Tlak by měl dosahovat stejných hodnot, jako pokud jsou pneumatiky na vozidle. Pokud ale skladujete pneumatiky bez ráfku, rozhodně je nepokládejte „na bok„. Pneumatiky by měly vždy stát a majitel by je měl pravidelně každý měsíc pootáčet.

Jak správně skladovat pneumatiky bez disků?

Pokud si vždy necháváte pneumatiky přezout, tak vám doma zbyde sada pneumatik bez disků. V tomto případě je ideálně postavte na výšku. Každý měsíc se je snažte trochu pootočit, aby se vždy zatěžovala jiná část běhounu. Pneumatika se tak zatíží rovnoměrně. Vyhněte se pokládání na sebe a zavěšování. Může se tak deformovat a na jaře budete muset měnit za úplně nové.

Co v případě pneumatik na discích?

V tomto případě také ušetříte peníze, jelikož si při troše šikovnosti dokážete kola vyměnit sami. Co se týká jejich uskladnění, tak tady je to v podstatě naopak. Kola můžete zavěsit na háky nebo poskládat na sebe. Ušetříte tak spoustu místa. I v tomto případě se doporučuje jejich pootočení alespoň jednou měsíčně.

Pneumatiky jsou citlivé na špatné uskladnění

Sadu letních pneumatik potřebujete schovat až do jara. Je to tedy několik dlouhých měsíců, během kterých se pneumatiky mohou kvůli špatnému uskladnění poškodit a stát se nepoužitelnými. Pneu během používání na silnicích vydrží někdy až neuvěřitelné věci. Jejich je uskladnění je ale citlivou záležitostí. Jsou také velké rozdíly mezi uskladněním pneumatik na discích či bez disků.

Kam je ideálně umístit?

Základem je jako pro každé jiné autodíly suchý prostor, kde se teplota pohybuje od 10 do 15 stupňů Celsia. Uskladnění ve vlhku by pneumatiku nevratně degradovalo. Vyhněte se zároveň prostorům se zdroji ozónu. To mohou být kompresory, fluorescenční záření a podobně. Snad ani není potřeba připomínat, aby se v jejich blízkosti nevyskytovaly zdroje zapálení. Pneumatiky jsou velmi hořlavé a mohou se snadno vznítit.

foto: Wikimedia.com, Michelin.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články