Kdy přezout pneumatiky? Správné načasování nepodceňte!

0
3797
Kdy přezout na letní pneumatiky
Kdy přezout na letní pneumatiky

Kdy přezout na letní pneumatiky?

To je otázka, kterou si klade nejeden motorista a nutno poznamenat, že mnozí ji zcela ignorují. Jen málokdo si ale uvědomuje, že používám zimních pneumatik v teplých letních měsících neušetří a co hlavně, ohrožují na životě sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Podle zákona platí povinnost zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března. V ostatních měsících můžete používat pneumatiky letní.

7°C je mezník při přezouvání na letní pneumatiky

Nejvhodnější dobou pro výměnu pneumatik je tehdy, vystoupají-li teploty dlouhodobě nad 7°. Pokud tedy přihlédneme k aktuálnímu počasí, vyplatí se ještě nějaký ten týden počkat. Nesmíme totiž zapomenout na ranní mrazíky, které nás často trápí i v dnešních dnech.

Bude vás zajímat: Jak se vyznat ve značení pneumatik?

Proč nedojíždět zimní pneumatiky

V České republice je ze zákona povinné přezouvání na pneumatiky zimní. U těch letních to ale neplatí. Opakem je třeba taková Itálie. Velice se proto rozmohlo takzvané dojíždění zimních pneumatik v letních měsících. Tohle řešení ale není ekonomické ani bezpečné. Zimní pneumatika je vyrobena z měkké směsi, tudíž v horkých teplotách ztrácí své schopnosti. Letní jsou z toho důvodu vyrobeny z tvrdší směsi a nabízejí tak výrazně lepší přilnavost. Dalším rozdílem je počet drážek, díky čemuž lépe odvádějí vodu. Z těchto důvodů byste měli místo dojíždění raději koupit letní pneumatiky.

Co ušetříte ze pneumatiky, to investujete do paliva!

To, že řidič používáním starších pneumatik namísto koupě nových neušetří se může zdát jako hloupost. Ale musíme si uvědomit, že zimní pneumatiky mají mnohem vyšší valivý odpor než letní, který musí motor překonávat. V důsledku toho narůstá spotřeba paliva o více než 10%. Čili co řidič uspoří použitím starších pneumatik, to utratí za spálené palivo. Navíc je toto rozhodnutí velice nezodpovědné. Zimní pneumatiky správně fungují pouze při nižších teplotách. Při těch vyšších neposkytují zdaleka tak dobrou přilnavost a rapidně narůstá brzdná dráha vozidla.

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Kdy přezout na zimní pneumatiky
Kdy přezout na zimní pneumatiky

Léto je za námi, sychravý podzim je v plném proudu a mrazivá zima již klepe na dveře. Právě toto roční období bývá pro mnohé řidiče tím, kdy začínají uvažovat o pořízení nových zimních pneumatik. Proto se pojďme společně podívat na krátký přehled vašich povinností a možností, co se zimních pneumatik týkají.

Kdy musíme jezdit na zimních pneumatikách?

Tou nejpodstatnější informací je doba, kdy jsme povinni na osobních automobilech využívat zimní pneumatiky. Tu český zákon charakterizuje dvojím způsobem. Jedná se o období mezi 1. listopadem a 31. březnem. Nebo pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu a námrazy, nebo pokud se vzhledem k povětrnostním a klimatickým podmínkám dá očekávat, že se na vozovce bude nacházet souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. To tedy znamená, že pokud není splněna podmínka o souvislé sněhové nebo ledové pokrývce na silnici, můžete jezdit na letních pneumatikách celou zimu. Jakmile se ovšem na silnici objeví led a sníh nebo pokud tomu budou napovídat klimatické podmínky, nesmíte s vozem bez zimních pneumatik vjet na veřejnou komunikaci. Výjimku potvrzující pravidlo tvoří silniční úseky označené modrou kruhovou značku „zimní výbava“, které používání zimních pneumatik nařizují bez ohledu na aktuální klimatické podmínky.

Stačí přezout jednu nápravu?

Mnoho spořivých řidičů se také domnívá, že stačí přezout pouze jednu, z pravidla hnanou, nápravu. Toto tvrzení ovšem platí pouze pro automobily s hmotností převyšující 3,5 tuny. Osobní automobily do 3,5 tuny musí mít dle zákona obuty zimní pneumatiky na všech kolech.

Jak má být hluboký dezén?

Dalším důležitým faktorem, týkající zimních pneumatik, je hloubka jejich dezénu. Na ten je třeba dbát zejména při používání starších zimních pneumatik. Minimální povolená hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm. Nezapomínejte ovšem na to, že při jízdě o nějaký ten mm přijdete a pokud se hloubka vašich starších pneumatik blíží zákon stanovenému limitu, rozhodně se vyplatí investovat do nového obutí.

Co zimní pneumatiky na motorce?

Náš silniční zákon hovoří ve vztahu se zimními pneumatikami pouze o vozidlech, využívající se k přepravě osob nebo nákladu, nejméně se čtveřicí kol. Vlastníte-li tříkolové vozidlo nebo motocykl, povinnost obouvat zimní pneumatiky se vás tím vůbec netýká.

Jak správně vybrat zimní pneumatiky pro váš vůz? Radu naleznete přímo ZDE.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno