Cesta do Chorvatska autem – Kudy jet a za kolik?

43
58150
cesta do chorvatska autem

Aktualizováno 25. 5. 2021

Kudy jet a kolik zaplatíte za cestu autem na dovolenou do Chorvatska v roce 2021

Každý rok jezdí na dovolenou do Chorvatska k moři milion českých turistů. Někteří mají svoje neměnné trasy, někteří se přizpůsobují aktuální situaci na silnicích a dálnicích, někteří se cestou zastavují na výlety. Chorvatsko je každoročně cílovou destinací velkého množství českých turistů. Většina z nich volí cestu autobusem. Mnoho Čechů se ale rozhodne pro cestu po vlastní ose. Jak ale vybrat nejvhodnější trasu na Jadran? Možných cest do Chorvatska je nepřeberné množství a vždy záleží hlavně na řidiči. My si ale projdeme dvě nejznámější a nejoblíbenější trasy: Přes Rakousko a Slovinska a přes Slovensko a Maďarsko.

Nejčastější trasy autem do Chorvatska:

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Aktuální informace k cestě do Chorvatska po koronaviru

Už 29. května zveřejnilo Chorvatsko seznam deseti zemí Evropské unie, jejichž občanům volně otevře své hranice. Od turistů z těchto zemí proto nevyžaduje rezervaci ubytování ani prokázání vlastnictví nemovitosti v zemi. Stačí, pokud si cestující vyplní krátký formulář s osobními údaji, kam uvede telefon a mail, aby ho v případě potřeby vláda mohla kontaktovat. Mezi tyto země tedy patří i Česká republika, tudíž se můžete s klidným svědomím vydat na cestu do Chorvatska. Přechod hranic výrazně urychlí, pokud si onen dotazník vyplníte dopředu. Z toho důvodu najdete formulář na stránkách ministerstva a vy si ho tak můžete připravit v předstihu. Pokud se hodláte vydat do Chorvatska přes Rakousko, tak určitě rádi uslyšíte, že Rakousko zrušilo většinu ochranných opatření a otevřelo hranice pro zahraniční návštěvníky. Od 4. června se můžete pohybovat volně i po území Slovenska a to znamená volný průjezd přes území Slovenské republiky. Jedinou podmínkou je cestování s platným cestovním dokladem.

Bezpečnost v Chorvatsku

Chorvatsko se může pochlubit výbornou epidemiologickou situací, ale i zde stále existují pravidla, které byste měli dodržovat. Na dovolené byste měli minimalizovat potřásání rukou, dodržovat rozestup 1,5 metru, minimálně se dotýkat obličeje a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. Nošení roušek je v Chorvatsku pouze doporučeno a to platí i pro vnitřní prostory. Při vstupu do země se nemusíte prokazovat lékařským potvrzením či negativním testem na COVID-19. Po opuštění země po vás není vyžadována ani 14 dní dlouhá karanténa.

Pozor na příznaky nemoci!

Pokud se u vás během dovolené projeví příznaky nemoci, tak je nutné zůstat na místě ubytování. Neprodleně telefonicky informujte majitele ubytovacího zařízení a ten musí následně podat zprávu epidemiologovi či lékaři.

Sezónní zdražení na chorvatských dálnicích

V roce 2017 možná některé z vás překvapilo zdražení mýtného po cestě do Chorvatska. Tohle ale není jediné zdražení, na které se řidiči musí připravit. Nejdůležitější zdražení platí již od 3.4. 2017 a bylo to navýšení ceny o 5 %. Platí stále na všech dálnicích kromě dálnice Rijeka – Záhřeb a přejezdu na ostrov Krk. Druhé zdražení platí na všech dálnicích v hlavní sezóně, konkrétně od 1.7. – 30.9. 2021. Za chorvatské dálnice si tak v sezóně připlatíme o dalších 10 %. Sezónní zdražení se týká pouze osobních automobilů.

Jak se vyhnout ve Slovinsku dálnicím?

Při cestě přes Slovinsko se nabízí otázka, zda jet po dálnici či se ji snažit objet. Jedná se o 50 km dlouhý dálniční úsek. Slovinci mají trochu chytře nastavenou platnost dálničních známek a to na 7 dní a pak měsíční. Sedmidenní známku využijete pokud jedete pouze na krátkou chvíli, jinak jste nuceni koupit si měsíční za 780 Kč.

Mějte na paměti, že pro přechod ze Slovinska do Chorvatska můžete využít pouze mezinárodní hraniční přechody. Přechod hranice mimo mezinárodní přechod vás může stát na pokutě až 400 €. Dálnicím ve Slovinsku se můžete jednoduše vyhnout.

Cesta do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

V tomto případě máte na výběr minimálně 4 různé trasy. Samozřejmě jich může být i více v závislosti na kombinaci cest.

Trasa A – přes Brno do Splitu

Nejvíce používaná cesta, která prakticky začíná v Brně. Při cestě z Prahy tak přijedete z D1. Z Brna vede cesta přes Vídeň – Graz – Maribor a do Záhřebu a poté po chorvatské dálnici.
Vzdálenost Praha – Split: 1 091 km.

Poplatky po cestě do Chorvatska – ČR, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko

Známka / MýtoCenyPlatnost
Rakousko250 Kč10 dní
Slovinsko780 Kč30 dní
Chorvatsko1750 Kčcesta tam i zpět
Celkem2780 Kč
 

Trasa B – přes Znojmo do Splitu

Komplikace na dálnici D1 se dají částečně vyřešit, když sjedete exitem 112A na Jihlavu a pokračovat přes Znojmo do Vídně. Za Vídní už cesta pokračuje identicky. Papírově se jedná o nejrychlejší cestu. To však mohou změnit kolony a uzavírky. Již několikátý rok se totiž při cestě z Jihlavy do Znojma setkáváme s kyvadlovým provozem řízeným semafory, který může trasu prodloužit. Je dobré s tím počítat.

Vzdálenost Praha – Split: 1 053km.

Poplatky po cestě do Chorvatska – ČR, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko

Známka / MýtoCenyPlatnost
Rakousko250 Kč10 dní
Slovinsko780 Kč30 dní
Chorvatsko1750 Kčcesta tam i zpět
Celkem2780 Kč

Trasa C – přes České Budějovice do Splitu

Někteří se chtějí dálnici D1 za každou cenu vyhnout. Z Prahy je tedy cesta možná na České Budějovice – Linz – Wels a dále na Graz. Cesta by tedy měla být rychlejší, ale na cestě se nacházejí placené tunely.
Vzdálenost Praha – Split: 1 034 km.

Placené tunely

 • Gleinalm – 8,50 € (možná objížďka +30 km přes Bruck an der Mur) 
 • Bosruck – 5 € (můžete se mu vyhnout objížďkou přes město)

Poplatky po cestě do Chorvatska – ČR, Rakousko přes tunely, Slovinsko, Chorvatsko

Známka / MýtoCenyPlatnost
Rakousko250 Kč10 dní
Rakouské tunely700 Kčcesta tam i zpět
Slovinsko780 Kč30 dní
Chorvatsko1750 Kčcesta tam i zpět
Celkem3480 Kč

Trasa D – Přes České Budějovice na Istrii

Pokud do Záhřebu nepotřebujete, jak je tomu například na cestě do Istrie, tak se vydejte na trasu České Budějovice – Slazburg – Villach – Ljubljana. I v tomto případě vás ale potkají placené tunely.
Vzdálenost Praha – Istria: 798 km.

Placené tunely 

 • Tauern a Katschberk – 11,5 € (možno objet přes Radstadt a St. Michael im Lungau)
 • Karawanken – 7,2 € (možno objet kolem Faaker See)

Poplatky po cestě do Chorvatska – ČR, Rakousko přes tunely, Slovinsko, Chorvatsko

Známka / MýtoCenyPlatnost
Rakousko250 Kč10 dní
Rakouské tunely970 Kčcesta tam i zpět
Slovinsko780 Kč30 dní
Chorvatsko310 Kčcesta tam i zpět
Celkem2310 Kč

Cesta do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko do Splitu

Nejoblíbenější trasa při cestě z Moravy. Trasa vede přes Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb. Dále klasicky po chorvatské dálnici. Trasa je delší, ale můžete se vyhnout dálničním známkám v Maďarsku. Trasa Praha-Split: 1 108 km.

Poplatky po cestě do Chorvatska – ČR, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko

Známka / MýtoCenyPlatnost
Slovensko255 Kč10 dní
Maďarsko241 Kč9 dní
Chorvatsko1750 Kčcesta tam i zpět
Celkem2246 Kč

Poplatky v Rakousku

Naprostá většina řidičů pojede přes našeho jižního souseda, a ať už jedete na týden, dva či tři, nejdůležitější je tady pro vás cena desetidenní rakouské dálniční známky: koupíte ji za 9 €. A i když pojedete na dva nebo tři týdny, vyplatí se vám koupit dvě desetidenní spíš než jednu dvouměsíční, ta je totiž za 26,2 €. Od 1.1. 2018 je navíc možné si online koupit digitální známku. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy budou mít na benzínce známky vyprodané.

Dálniční známkaMotorové vozidlo do 3,5 t
10 dní9 € / 230 Kč
2 měsíce26,2 € / 670 Kč
1 rok87,3 € / 2 230 Kč

Rakušané již minulý rok zavedli nová úseková měření, která se týkají především tunelů. Tyto úseky jsou však viditelně značeny dopravním značením, tak se nemusíte tolik obávat.

V Rakousku pozor na nebezpečí obrovských pokut

U našich jižních sousedů v podstatě platí zákaz palubních kamer. Mohli byste dostat obrovskou pokutu až 10 000 €, která by vám úplně vzala chuť na nějaké válení se u moře. V určitých situacích dokonce může být řidič bez reflexní vesty pokutován až do výše 2 180 €. Pokud se dopravním orgánům nebude líbit stav vašich pneumatik, tak vám mohou zakázat vjezd do země, a to i když budou splňovat minimální hloubku 1,6 milimetru.

Poplatky na Slovensku

Žijete-li na Moravě, zejména severní, může být pro vás výhodnější jet přes Slovensko. Čtrnáctidenní dálniční známku koupíte za 10€, měsíční pak za 14€. Na Slovensku v podstatě opustili od klasických známek. Jedná se tedy o zaplacení elektronického poplatku. Dálniční známka je tak spíše jen imaginární.

Dálniční známkaMotorové vozidlo do 3,5 t
10 dní10 € / 255 Kč
1 měsíc14 € / 358 Kč
1 rok50 € / 1 278 Kč

Slovenskou dálniční známku si můžete koupit online.

Poplatky v Maďarsku

Průjezd Maďarskem po dálnici pořídíte za 2975 HUF na devět dní, pokud máte auto do 3,5t a současně uveze maximálně 7 osob. Auta pro víc než 7 osob zaplatí za stejnou dobu už 5950 HUF. Jedete-li na delší dobu, za měsíční známku dáte u obyčejného auta 4780 HUF, u většího pak 9560 HUF. I v případě maďarský dálnic stačí zaplatit elektronický poplatek.

Dálniční známkaMot. vozidlo do 3,5 tMot. vozidlo nad 3,5 t
nebo pro 7 a více lidí
9 dní2 975 HUF / 241 Kč5 950 HUF / 483Kč
1 měsíc4 780 HUF / 338 Kč9 560 HUF / 776 Kč
1 rok42 980 HUF / 3 488 Kč42 980 HUF / 3 448 Kč

Maďarskou známku můžete také zakoupit online. S online maďarskou známkou vám pomůže průvodce pro řidiče, kde najdete ceny i informace, navíc česky.

V Maďarsku se můžete cestování po dálnici kompletně vyhnout. Při cestě od Bratislavy nepojedete na Gyor, ale dáte se přes Mosonmagyaróvár na Szombathely mimo dálnici a nic platit nemusíte.

Poplatky ve Slovinsku

Pokud nepřijedete do Chorvatska přes Slovensko z Maďarska, neminete cestou Slovinsko. Slovinci si připravili za svoje krásné nové dálnice i nové poplatky. Pokud máte běžné auto, za týdenní známku zaplatíte 15€ a za měsíční pak 30€. Pokud ovšem jedete „dodávkou“, jak se dá zjednodušeně popsat vůz, který má nosnost do 3,5tuny a výšku 1,3m nad první nápravou“, zaplatíte přesně dvojnásobek, tedy 30€ za sedm dní a 60€ za měsíc.

Dálniční známkaMot. vozidlo do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravouMot. vozidlo do 3,5 t a více jak 1,3 m nad první nápravou
7 dní15 € / 383 Kč30 € / 766 Kč
1 měsíc30 € / 766 Kč60 € / 1 533 Kč
1 rok110 € / 2 811 Kč220 € / 5 625Kč

Poplatky v Chorvatsku

Konečně už jste se dostali na chorvatské hranice, je tedy čas řešit poplatky za místní silnice. Chorvati nemají známky, neboť se tady platí mýtné. Mýto můžete několik způsoby. Možná je platba v kunách, v eurech i platební kartou a cena závisí na druhu a velikosti vozu, případně existenci či neexistenci přívěsu.

Pokud jedete běžným osobním autem bez přívěsu, tak zaplatíte v sezóně (1.7. – 30.9.) o 10 % více. Za cestu od slovinské hranice po dálnici A2 (Macelj) do Zagrebu tak zaplatíte 50 HRK, od maďarské hranice po dálnici A4 (Goričan) do Zagrebu podobných 48 HRK.

Na dálnici A1 od Zagrebu se ceny mýtného zvedly trvale již od 3.4. 2017 o 5 %. V sezóně platí i výše zmíněné zdražení o 10 %. Pro orientaci: cesta ze Zábřehu na Zadar vás vyjde na 135 HRK, na Šibenik 170 HRK, na Split 200 HRK, cesta na Makarskou riviéru vás vyjde na 220 HRK. Dálnice na jižní straně Chorvatska končí mezi městy Makarska a Ploče. Maximálně tedy při kompletním průjezdu zaplatíte 260 HRK.

Platba mýtného v Chorvatsku

Pokud do Chorvatska zamíříte v nejvytíženější turistické časy – pátek a sobota, doporučujeme platit mýtné platební kartou. Pro platbu kartou jsou v Chorvatsku na větších mýtnicích vyhrazené brány, které zpravidla bývají prázdnější než brány pro platbu v hotovosti. Tímto způsobem můžete ušetřit spoustu času. Před Záhřebem směrem od moře najdete velkou mýtnici Demerje, která je vyhrazená pouze pro platby kartou. Určitě ji nepřejeďte, vyhnete se tak zdlouhavým frontám na mýtnici Lučko. Podle chorvatských informací lze k platbě použít jakoukoliv platnou platební kartu.

platba kartou

Placené mosty v Chorvatsku

Při cestě na ostrov Hrk se musíte vydat přes most. Přejezd se platí a vyjde vás na 35 HRK. Platí se jen přejezd na ostrov, tudíž na pevninu už pojedete zdarma. Most na ostrov Ilja je od ledna 2018 zdarma.

Cena se v sezóně orientačně pohybuje okolo 40 kun / 100 km

hraniční přechod záhřeb - lučko

Trajekty v Chorvatsku

Vydali jste se autem do Chorvatska, ale chcete překonat vodní plochu mezi pevninou a nějakým chorvatským ostrovem? Autem to raději nezkoušejte. Naštěstí ani nemusíte, protože většina známých a turisticky navštěvovaných ostrovů v Chorvatsku je s pevninou propojena veřejnou námořní dopravou. Můžeme ji rozdělit do tří kategorií podle toho, jestli převáží jen auta a lidi nebo jen cestující. Provozují se tedy trajektové linky, rychlé lodní linky a klasické lodní linky.

Lodní doprava samozřejmě není zdarma a její ceny se liší podle sezóny. Ta letos začíná 31. května a končí 29. září 2021. Nepojí se s tím pouze zdražení, ale znásobí se počet spojů, tudíž někde nečekáte několik hodin na trajekt. Cenu za převoz najdete vždy společně s tabulkou, kde jsou cenové kategorie rozděleny do několika skupin. Jinou částku zaplatíte za osobní automobil, obytný automobil nebo třeba kolo.

Ceny a jízdní řády trajektů podle ostrovů:

Kde tankovat a kde ne?

Co se cen pohonných hmot týká, všude jsou dražší než u nás a stejně jako u nás obecně platí, že na hlavních cestách, tedy dálnicích a hlavních tazích, jsou ceny vyšší než na méně důležitých silnicích. Rozhodně se tedy vyplatí natankovat plnou nádrž ještě u nás doma.

Cestovní doklady a řidičský průkaz do Chorvatska

S Chrovatskem je situace složitější a spoustu lidí mate. Jedná se totiž o to, že patří do Evropské unie, ale stále není součástí Schengenského prostoru. Bát se ale nemusíte a v případě kontroly vám vystačí platný občanský průkaz. Cestovním pasem také nic nezkazíte, ale podmínkou není. Děti, které ještě občanku nemají, musejí cestovat s platným cestovním pasem. Stejná je situace s řidičským průkazem. Během cest po Evropské unii vám krásně vystačí platný řidičský průkaz vydaný v České republiceMezinárodní řidičský průkaz si vyřídit můžete, ale je to čistě pro vaši jistotu, kdyby se klasický ztratil a čekala vás dlouhá cesta domů. Často ho také vyžadují v půjčovnách automobilů.

Co tedy budete při cestě do Chorvatska potřebovat?

Při cestě autem je třeba mít u sebe řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu. Pokud cestujete automobilem, jehož nejste majitelem, je vhodné si od majitele vozu vyžádat notářsky potvrzené svolení k používání vozidla. Bez něj se můžete setkat s popotahováním od policie, dokud se nepotvrdí, že vůz opravdu není kradený.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Hlavně bezpečně

Při jízdě myslete zejména na bezpečnost posádky ve vašem voze i na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Na cestu vyrážejte pouze, pokud jste odpočinuti, a ve 100% kondici. Při samotné jízdě nezapomínejte dělat pravidelné přestávky na benzínkách či odpočívadlech podél silnic a dálnic. Důležité je také během cestování v parných letních dnech, přísné dodržování pitného režimu. Hlavně ovšem nikdy nepřeceňujte své síly.

Důležitá telefonní čísla na dovolené v Chorvatsku

Velvyslanectví ČR ve městě Záhřeb

 • Z českého mobilu volejte: 00385 91 612 1533
 • Z území Chorvatska: 091 612 1533
 • E-mail: [email protected]

Konzulární jednatelství Rijeka: (nepřetržitý provoz, sezonní číslo od 1.7. do 31.8.)

 • Z českého mobilu volejte: 00385 91 612 1560
 • Z území Chorvatska: 091 612 1560
 • E-mail: [email protected]

Konzulární jednatelství Split: ( jedná se o sezonní číslo od 15.6. do 15.9.)

 • Z českého mobilu volejte: 00385 91 612 1660
 • Z území Chorvatska: 091 612 1660
 • E-mail: [email protected]

Co autolékárnička v Chorvatsku?

Stejně jako u nás, tak ani v Chorvatsku nemůžete usednout za volant pod vlivem alkoholu ani omamných látek. Ani ostatní předpisy se nijak výrazně neliší od těch v České republice. Před odjezdem zkontrolujte, aby v povinné výbavě nechyběl výstražný trojúhelník. Platí to i pro vozy registrované v zahraničí a automobil s přívěsem musí mít hned dva. Každý vůz musí disponovat vhodnou autolékárničkou, která je povinná a před odjezdem na dovolenou do Chorvatska zkontrolujte datum. Všichni řidiči musí mít ve autě reflexní vestu. Nestačí ji mít jen v kastlíku, ale musíte ji použít vždy při vystoupení z odstaveného vozidla na silnici.

Volání a roaming v Chorvatsku

Vaše spojení s blízkými a rodinou žádné vysoké ceny za volání nenaruší. Poplatky za roaming jsou totiž zrušeny a volání i SMS vás budou stát stejně jako doma v České republice. Dávejte si ale pozor na to, že ono zrušení poplatků za roaming se týká pouze českých čísel. Při volání na recepci hotelu, nebo na jakékoliv chorvatské číslo, zaplatíte jako při volání z České republiky do Chorvatska.

43 KOMENTÁŘE

  • Vyhnout se dálnicím může znamenat střet s blbcem. Ve Slovinku mi tak úplně nesmyslně, paní pojištěná u Slovinké pojišťovny SAVA, zničila nové auto, když předjížděla a nevěděla co má dělat. Policie tam moc neřeší, což vidím jako zásadní problém pak v pozdějším odškodnění a důkazním řízeni. I když byl svědek nemáte nárok na svědeckou výpověď a její sepsání ze strany Policie. Tak pozor na to. Řešení odškodnění bude problematické což se ukázalo hned v začátku. Tak si nenechte skazit kretény dovolenou a Slovinsku se vyhněte obloukem.

 1. Zdravím, chystám se chorvatska a potřebuji vědět zda potřebuji přes slovinsko dálniční známku, jedu Olomouc – Medulin. Díky za odpověď
  Martin

 2. Doporučujeme cestu přes Maďarsko, vše bylo letos OK, rychlejší a levnější, bez zdržování se 🙂 maď. dáln. známka na měsíc 18Euro.

  • Jenže si připočítat nutno nesmyslné dálniční poplatky v Chorvatsku.
   To jsem z Moravy, takže bych mohl jet Slovensko 14EUR a přes Maďarsko 18EUR ale v Chorvatsku zaplatím za cestu k Rijece mnhem více. Když se mi stane dopravní nehoda i ne vlastním zaviněním je to problém. Slovenské pojišťovny údajně vůbec neplní a s Maďary se domluvit velký problém.

 3. Všude se píše že od 2018 je možno v Rakousku koupit dálniční známku „elektronicky“. To je sice pravda, ale nikde jsem zatím nenašel informaci že takto koupená známka platí až 18tý den od koupení! Údajně kvůli možnosti vrátit zboží koupeno po internetu ve 14ti denní lhůtě

  • Ale to platí pouze pro případ, že chcete mít tu možnost ji vrátit. Pokud se této možnosti dobrovolně vzdáte, tak ji můžete koupit jako „podnikatel“, kde ji sice vrátit nemůžete, ale zato platí okamžitě. Takto jsem ji kupoval v lednu na lyže, večer před odjezdem. Takto mají ošetřené „vykuky“.

 4. Dobry den, diky moc za uzitecne informace? osobak VW transporter pro 8 lidi spada uz vsude do te vyssi kategorie nad 1,3m nad predni napravu, ze? Budem ho mit pujceny, tak abych udelql kalkulaci cesty. diky moc za info a stastnou cestu vsem 🙂

  • Dobrý den,
   děkujeme. Ano, v Maďarsku budete potřebovat známku pro vozy s kapacitou nad 7 cestujících. Totéž platí ve Slovinsku, kde platí dražší dálniční známku vozy, jež mají více jak 1,3 m nad první nápravou. To si musíte v případě Vámi zapůjčeného Transporteru zjistit. Přejeme klidnou cestu a krásnou dovolenou 🙂

 5. Dobrý den,
  pojedeme do Chorvatska autem Octavia. Vezeme tři děti 14, 9, a 6. Chci se zeptat jak je to s autosedackami případně sedáky. Nějak se nám do auta nevejdou, aby byla cesta pro všechny trochu pohodlná děkuji za názory

 6. Dobrý den, slyšela jsem, že se dá při cestě po Chorvatsku využít krabička na snímání dálničních poplatků a tím je průjezd rychlejší a snad by to mělo být i levnější.
  Můžete mi prosím poradit, jak se ta krabička správně jmenuje a zda se dá někde sehnat?
  Děkuji za odpověď.
  Dáša

  • Dobrý den,

   ano, je potřeba zakoupit zařízení ENC, ze kterého se vám bude během jízdy mýtné automaticky odečítat z předplaceného kreditu. V ČR si ho můžete objednat na https://www.mtx.cz/

 7. ENC, dá se koupit na mytnicich. Je to levnější cca o 21% a hlavně rychlejší, mají své nájezdy pro ENC.

 8. Po cestě z Chorvatska určitě doporučuji využít mýtnici Demerje pro platbu kartou, ušetří docela dost času. Jezdíme vždycky ve čtvrtek večer, dá se tak hodně vyhnout kolonám, letos zase jedem ve čtvrtek.

 9. Letos jedem pres Madarsko, minuly rok jsme zustali 5 hodin v kolone pred Slovinskem. Doufam ze to bude bez komplikaci ….

  • Tak přesně tohle jsme zažili také a bylo to naposledy, co jsme přes Slovinsko jeli. Člověk si zaplatí za dálniční známku a pak kempuje na dálnici.

   • My pře Slovinsko jezdíme mimo dálnici už třetím rokem a zatím vždy v pohodě. Tento rok pojedeme zase mimo dálnici, ať si strčí Slovinci tu svoji známku za kloubouk

    • Nabourají Vás jako mě a bude po srandě. Škoda na novém autě minimálně za půlku ceny vozu bude těžko vymahatelná. Pojišťovna proplatí jen nutné opravy, ale o znehodnocení auta přijdete. Nehledě na jiné ztráty, které Vám taková nehoda může způsobit. Jel jsem po páté a nabourali mě. Riziko se stále zvyšuje, Třikrát nic a pak to přijde.

 10. Děkuji redakci za pěkně zpracovaný článek, určitě pojedeme z Prahy do Chorvatska trasou B.

  • Je to v článku uvedené, s maďarskou dálniční známkou, známkou na Slovensku a poplatky v Chorvatsku do Splitu to vychází na cca 2250 Kč. Záleží taky, kam se v Chorvatsku chystáte, pak se může cena poplatků v Chorvatsku lišit. Plus samozřejmě nafta / benzín dle spotřeby vašeho auta. Z Prahy do Splitu přes Maďarsko je to cca 2200 km tam i zpět, tedy při průměrné spotřebě 7 litrů to vychází na cca 5000 Kč (cena za litr cca 33 Kč).

    • Na Makarskou doporučujeme využít sjezd Zagvozd, který Vás navede do tunelu a vyjedete v obci Bast za Baška Voda, průjezd tunelem je zdarma a podstatně zkrátí cestu na Makarskou.
     Případně můžete sjet ještě před Baška Voda sjezdem Šestanovac.

 11. Jezdíme z Jižních Čech a po dálnici pokaždé jen v Rakousku. Tam se vyhnu i jednomu tunelu, který objedu přes město celkem bez zdržení a po té jedu i mimo frekventované hraniční přechody. Většinou tam policisty budíme a oni ze spaní jen mávnou rukou aby jsme jeli. I v Chorvatsku se vyhýbáme dálnicím. Původní trasa byla válkou rozstřílená a teď jsou tam krásné silnice s nádhernými výhledy. Cesta je časově delší, ale vždyť jedeme na dovču a tak nikam nespěcháme a na pohonné hmoty levnější.

  • Pro mě trasa přes Rakousko ztratila ten správný šmrnc. Párkrát jsme se dokonce zasekli ve Vídni a to bylo peklo. Poslední dvě Chorvatska jsme jeli přes Maďarsko a ušetřil jsem i na benzínu.

 12. Jedeme autem moji pritelkyne a ona ma auto po bratrovi ale jeji bratr uz neni tak se chci zeptat jestli brat vazne to ze auto primo nepatri me pritelkyni jestli by z toho byly takove velke problemy?? Dekuji za odpoved

  • Radši bych si sebou vzal nějaký papír pro jistotu, který potvrzuje, že přítelkyně auto může užívat, ale těžko říct, když se jedná o auto bratra.

  • Nám se 3x po sobě osvědčilo vyjet ve čtvrtek na noc. Obecně nedoporučuji jezdit v pátek a v sobotu (ani na noc), to vyráží nejvíce lidí. Záleží však na Vás jaké máte možnosti. Celkově jakýkoliv všední den (případně neděle) v noci by měla být cesta bez větších potíží.

 13. Prosim o radu. Pojedeme přes Madarsko do Splitu transporterem 9 mist. Potřeboval by jsem vědět, kolik je poplatek za Chorvatskou dálnici. Slysel jsem ,že se poplatek liší podle výšky vozidla. Děkuji za info. Míra

 14. Díky za hezky sepsaný a aktuální článek.
  Má někdo zkušenost s cestou přes Itálii? Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Udine – Trieste – (Muggia – Koper) – Istrie
  Chceme vyrazit na 14 dnů a vyhnout se poplatkům v Slovinsku. Navíc taková snídaně u jezer v Itálii taky není k zahození :-).
  Jde mi hlavně o kolony (pojedem uprostřed týdne – hlavně v noci a po ránu) a o poplatky v Itálii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno