Cesta do Chorvatska autem. Za kolik?

4
34865
cesta do chorvatska autem

Dovolená Chorvatsko autem – kolik zaplatíme?

Každý rok jezdí na dovolenou do Chorvatska k moři milion českých turistů. Někteří mají svoje neměnné trasy, někteří se přizpůsobují aktuální situaci na silnicích a dálnicích, někteří se cestou zastavují na výlety.

Chorvatsko je každoročně cílovou destinací velkého množství českých turistů. Většina z nich volí cestu autobusem. Mnoho Čechů se ale rozhodne pro cestu po vlastní ose. Jak ale vybrat nejvhodnější trasu na Jadran?

Možných cest do Chorvatska je nepřeberné množství a vždy záleží hlavně na řidiči. My si ale projdeme dvě nejznámější a nejoblíbenější trasy: Přes Rakousko a Slovinska a Přes Slovensko a Maďarsko.

Pojedeme:

Přes Rakousko a Slovinsko
Přes Slovensko a Maďarsko

Dálniční známky a rady pro:

Rakousko
Slovensko
Maďarsko
Slovinsko
Chorvatsko

Praktické tipy:

Co budete při cestě do Chorvatska potřebovat?

 

Sezónní zdražení na chorvatských dálnicích

V roce 2017 možná některé z vás překvapilo zdražení mýtného po cestě do Chorvatska. Tohle ale není jediné zdražení, na které se řidiči musí připravit. Nejdůležitější zdražení platí již od 3.4. 2017 a bylo to navýšení ceny o 5 %. Platí stále na všech dálnicích kromě dálnice Rijeka – Záhřeb a přejezdu na ostrov Krk. Druhé zdražení platí na všech dálnicích v hlavní sezóně, konkrétně od 1.7. – 30.9. 2018. Za chorvatské dálnice si tak v sezóně připlatíme o dalších 10 %. Sezónní zdražení se týká pouze osobních automobilů.

Přes Rakousko a Slovinsko

V tomto případě máte na výběr minimálně 4 různé trasy. Samozřejmě jich může být i více v závislosti na kombinaci cest.

A) Nejvíce používaná cesta, která prakticky začíná v Brně. Při cestě z Prahy tak přijedete z D1. Z Brna vede cesta přes Vídeň – Vídeň – Graz- Maribor a do Záhřebu a poté po chorvatské dálnici. Papírově se jedná o nejrychlejší cestu. To mohou změnit kolony a uzavírky. Vzdálenost Praha-Split: 1 091 km.

B) Bojíte se komplikací na D1 před Brnem? V tom případě stačí sjet exitem na Jihlavu a přes Znojmo do Vídně. Dále už cesta pokračuje identicky. Vzdálenost Praha-Split: 1 053km.

C) Někteří se chtějí dálnici D1 za každou cenu vyhnout. Z Prahy je tedy cesta možná na České Budějovice- Linz – Wels a dále na Graz. Cesta by tedy měla být rychlejší, ale na cestě se nacházejí placené tunely. Vzdálenost Praha-Split: 1 034 km.

Placené tunely

Gleinalm – 8,50 Euro (možná objížďka +30 km přes Bruck an der Mur)

Bosruck    – 5 Euro (můžete se mu vyhnout objížďkou přes město)

D) Pokud do Záhřebu nepotřebujete, jak je tomu například na cestě do Istrie, tak se vydejte na trasu České Budějovice- Slazburg- Villach- Ljubljana. I v tomto případě vás ale potkají placené tunely. Vzdálenost Praha-Istria: 798 km.

Placené tunely 

Tauern a Katschberk – 11,5 Euro (možno objet přes Radstadt a St. Michael im Lungau)

Karawanken             – 7,2 Euro (možno objet kolem Faaker See)

Přes Slovensko a Maďarsko

Nejoblíbenější trasa při cestě z Moravy. Trasa vede přes Praha Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb. Dále klasicky po chorvatské dálnici. Trasa je delší, ale můžete se vyhnout dálničním známkám v Maďarsku. Trasa Praha-Split: 1 108 km.

Po cestě autem do Chorvatska budete pravděpodobně platit tyto poplatky:

Rakousko

Naprostá většina řidičů pojede přes našeho jižního souseda, a ať už jedete na týden, dva či tři, nejdůležitější je tady pro vás cena desetidenní rakouské dálniční známky: koupíte ji za 9€. A i když pojedete na dva nebo tři týdny, vyplatí se vám koupit dvě desetidenní spíš než jednu dvouměsíční, ta je totiž za 26,2€. Od 1.1. 2018 je navíc možné si online koupit digitální známku. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy budou mít na benzínce známky vyprodané.

Dálniční známka Motorové vozidlo do 3,5 t
10 dní 9 € / 230 Kč
2 měsíce 26,2 € / 670 Kč
1 rok 87,3 € / 2 230 Kč

Mapa zpoplatněných silnic v Rakousku

Aktuální dopravní situace v Rakousku

Ceny pohonných hmot v Rakousku

Rakušané již minulý rok zavedli nová úseková měření, která se týkají především tunelů. Tyto úseky jsou však viditelně značeny dopravním značením, tak se nemusíte tolik obávat.

Slovensko

Žijete-li na Moravě, zejména severní, může být pro vás výhodnější jet přes Slovensko. Čtrnáctidenní dálniční známku koupíte za 10€, měsíční pak za 14€. Na Slovensku v podstatě opustili od klasických známek. Jedná se tedy o zaplacení elektronického poplatku. Dálniční známka je tak spíše jen imaginární.

Dálniční známka Motorové vozidlo do 3,5 t
10 dní 10 € / 255 Kč
1 měsíc 14 € / 358 Kč
1 rok 50 € / 1 278 Kč

Slovenskou dálniční známku si můžete koupit online.

Ceny pohonných hmot na Slovensku.

Maďarsko

Průjezd Maďarskem po dálnici pořídíte za 2975 HUF na devět dní, pokud máte auto do 3,5t a současně uveze maximálně 7 osob. Auta pro víc než 7 osob zaplatí za stejnou dobu už 5950 HUF. Jedete-li na delší dobu, za měsíční známku dáte u obyčejného auta 4780 HUF, u většího pak 9560 HUF. I v případě maďarský dálnic stačí zaplatit elektronický poplatek.

Dálniční známka Mot. vozidlo do 3,5 t Mot. vozidlo nad 3,5 t
nebo pro 7 a více lidí
9 dní 2 975 HUF / 241 Kč 5 950 HUF / 483Kč
1 měsíc 4 780 HUF / 338 Kč 9 560 HUF / 776 Kč
1 rok 42 980 HUF / 3 488 Kč 42 980 HUF / 3 448 Kč

Maďarskou známku můžete také zakoupit online. S online maďarskou známkou vám pomůže průvodce pro řidiče, kde najdete ceny i informace, navíc česky.

V Maďarsku se můžete cestování po dálnici kompletně vyhnout. Při cestě od Bratislavy nepojedete na Gyor, ale dáte se přes Mosonmagyaróvár na Szombathely mimo dálnici a nic platit nemusíte.

Ceny pohonných hmot v Maďarsku.

Slovinsko

Pokud nepřijedete do Chorvatska přes Slovensko z Maďarska, neminete cestou Slovinsko. Slovinci si připravili za svoje krásné nové dálnice i nové poplatky. Pokud máte běžné auto, za týdenní známku zaplatíte 15€ a za měsíční pak 30€. Pokud ovšem jedete „dodávkou“, jak se dá zjednodušeně popsat vůz, který má nosnost do 3,5tuny a výšku 1,3m nad první nápravou“, zaplatíte přesně dvojnásobek, tedy 30€ za sedm dní a 60€ za měsíc.

Dálniční známka Mot. vozidlo do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravou Mot. vozidlo do 3,5 t a více jak 1,3 m nad první nápravou
7 dní 15 € / 383 Kč 30 € / 766 Kč
1 měsíc 30 € / 766 Kč 60 € / 1 533 Kč
1 rok 110 € / 2 811 Kč 220 € / 5 625Kč


Oficiální informace o slovinských dopravních situacích
.

Ceny pohonných hmot ve Slovinsku.

Chorvatsko

Konečně už jste se dostali na chorvatské hranice, je tedy čas řešit poplatky za místní silnice. Chorvati nemají známky, neboť se tady platí mýtné. Mýto můžete několik způsoby. Možná je platba v kunách, v eurech i platební kartou a cena závisí na druhu a velikosti vozu, případně existenci či neexistenci přívěsu.

Pokud jedete běžným osobním autem bez přívěsu, tak zaplatíte v sezóně (1.7. – 30.9.) o 10 % více. Za cestu od slovinské hranice po dálnici A2 (Macelj) do Zagrebu tak zaplatíte 50 HRK, od maďarské hranice po dálnici A4 (Goričan) do Zagrebu podobných 48 HRK.

Na dálnici A1 od Zagrebu se ceny mýtného zvedly trvale již od 3.4. 2017 o 5 %. V sezóně platí i výše zmíněné zdražení o 10 %. Pro orientaci: cesta ze Zábřehu na Zadar vás vyjde na 135 HRK, na Šibenik 170 HRK, na Split 200 HRK, cesta na Makarskou riviéru vás vyjde na 220 HRK. Dálnice na jižní straně Chorvatska končí mezi městy Makarska a Ploče. Maximálně tedy při kompletním průjezdu zaplatíte 260 HRK.

Placené mosty

Při cestě na ostrov Hrk se musíte vydat přes most. Přejezd se platí a vyjde vás na 35 HRK. Platí se jen přejezd na ostrov, tudíž na pevninu už pojedete zdarma. Most na ostrov Ilja je od ledna 2018 zdarma.

Cena se v sezóně orientačně pohybuje okolo 40 kun / 100 km

Jednotlivé dálniční poplatky dle úseků.

Lodní řád a ceník trajektů

Ceny pohonných hmot v Chorvatsku

Dopravní předpisy v Chorvatsku

hraniční přechod záhřeb - lučko

Platba mýtného v Chorvatsku

Pokud do Chorvatska zamíříte v nejvytíženější turistické časy – pátek a sobota, doporučujeme platit mýtné platební kartou. Pro platbu kartou jsou v Chorvatsku na větších mýtnicích vyhrazené brány, které zpravidla bývají prázdnější než brány pro platbu v hotovosti. Tímto způsobem můžete ušetřit spoustu času. Před Záhřebem směrem od moře najdete velkou mýtnici Demerje, která je vyhrazená pouze pro platby kartou. Určitě ji nepřejeďte, vyhnete se tak zdlouhavým frontám na mýtnici Lučko. Podle chorvatských informací lze k platbě použít jakoukoliv platnou platební kartu.

platba kartou

Co se cen pohonných hmot týká, všude jsou dražší než u nás a stejně jako u nás obecně platí, že na hlavních cestách, tedy dálnicích a hlavních tazích, jsou ceny vyšší než na méně důležitých silnicích. Rozhodně se tedy vyplatí natankovat plnou nádrž ještě u nás doma.Co budete při cestě do Chorvatska potřebovat?

Při cestě autem je třeba mít u sebe řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu. Pokud cestujete automobilem, jehož nejste majitelem, je vhodné si od majitele vozu vyžádat notářsky potvrzené svolení k používání vozidla. Bez něj se můžete setkat s popotahováním od policie, dokud se nepotvrdí, že vůz opravdu není kradený.

Hlavně bezpečně

Při jízdě myslete zejména na bezpečnost posádky ve vašem voze i na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Na cestu vyrážejte pouze, pokud jste odpočinuti, a ve 100% kondici. Při samotné jízdě nezapomínejte dělat pravidelné přestávky na benzínkách či odpočívadlech podél silnic a dálnic. Důležité je také během cestování v parných letních dnech, přísné dodržování pitného režimu. Hlavně ovšem nikdy nepřeceňujte své síly.

 

4 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím, chystám se chorvatska a potřebuji vědět zda potřebuji přes slovinsko dálniční známku, jedu Olomouc – Medulin. Díky za odpověď
    Martin

  2. Doporučujeme cestu přes Maďarsko, vše bylo letos OK, rychlejší a levnější, bez zdržování se 🙂 maď. dáln. známka na měsíc 18Euro.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here