Kupní smlouva na auto 2019

5
49781

Kupní smlouva na automobil 2019

Každá smlouva je v podstatě písemným stvrzením ujednání mezi dvěma nebo i více stranami a v případě zakoupení vozu je nezbytností, neboť se i jejím prostřednictvím potvrdí nový majitel. Každá taková smlouva by měla mít své náležitosti které je potřeba dodržet. 

kupní smlouva na auto - interiír

Účastníci smlouvy musí být identifikováni, to znamená, že musí být uvedena jejich celá jména, trvalá bydliště, případně číslo průkazu totožnosti. Dále je specifikován předmět smlouvy a vzájemná práva a povinnosti.

Chybět nesmí datum uzavření a podpisy účastníků. Nejčastějším typem smlouvy je kupní smlouva, která musí kromě předmětu prodeje obsahovat také kupní cenu a podmínky, za kterých prodávající úplatně převede předmět prodeje na kupujícího. Kupní smlouva na auto musí prodávané auto co nejpřesněji popsat. Jednak musí být uvedena značka vozidla a jeho typ, barva, rok výroby, SPZ a další údaje. Dále následuje popis stavu vozidla, od počtu najetých kilometrů až po technický stav, včetně závad, které jsou dosavadnímu majiteli, tedy prodávajícímu v danou chvíli známy. V neposlední řadě se do kupní smlouvy uvede i vybavení.

Kupní smlouva u ojetého vozidla

Ovšem při koupi ojetého vozu není důležitá pouze samotná kupní smlouva, ale i osobní prověření stavu vozidla. Kupní smlouva na auto se v roce 2019 v podstatě v ničem neliší od kupních smluv uzavíraných v letech předchozích. Pro kupujícího znamená kupování ojetého vozidla vždy riziko a krok do neznáma. O něco jistější je kupovat ojetinu v autobazaru, než tzv. z volné ruky. V každém případě je ovšem vždy velice prozíravé přizvat si k prohlídce ojetého vozu automechanika, nebo alespoň zkušeného motoristu, který se v autech vyzná.Kupní smlouva na automobil musí popsat stav vozidla co nejvýstižněji a hlavně co nejpravdivěji. Co nejlépe sestavená kupní smlouva zajistí kupujícímu lepší právní pozici v případném soudním sporu, pokud by se objevily i skryté závady.

Pečlivá kontrola vozu by se neměla zanedbávat

Stejně jako si pozorně přečtete znění kupní smlouvy, stejně pečlivou pozornost věnujte především technickému stavu ojetého vozidla. Zkušený automechanik pozná, zda uvedené najeté kilometry odpovídají skutečnému stavu auta a zda není tachometr stočený. Důležitý je již první dojem při pohledu na ojetinu zvenčí. Na první pohled poznáte například jiný odstín laku na blatníku či jiném dílu, což je známkou toho, že díl byl vyměněn. To může být i znamením, že auto bylo havarované, ikdyž vám prodávající bude tvrdit opak.

Tip: Jak na přepis automobilu?

Dalším ukazatelem je stav karoserie. Pokud zjistíte, že prahy se dají propíchnout šroubovákem, jedná se obvykle o starší auto, než prodávající deklaruje.

Kalkulačka povinného ručení

Prozkoumejte i interiér, na jehož stavu rovněž poznáte stáří vozidla a péči jeho majitele. Pak se věnujte všem ovládacím prvkům, bezpečnostním pásům a funkčnosti všech světel a kontrolek. Srdcem auta je motor, takže po otevření kapoty byste měli vidět  čistý motor, žádné ukapávání, zanesení či prosakování. Po nastartování musí motor ihned reagovat bez prodlev a bez nepřirozených zvuků. Nakonec si rozhodně vyžádejte zkušební jízdu a sám si vyzkoušejte, jak se auto ovládá a jak reaguje.

Pokud potřebujete kupní smlouvu k automobilu, můžete si ji níže stáhnout ve formátech PDF nebo DOC.

Kupní smlouva na automobil ke stáhnutí

Kupní smlouva na auto.pdfKupní smlouva na automobil dokument
Jak od kupní smlouvy odstoupit?

Ale co dělat v případě, že se po krátké době na voze začnou ukazovat skryté vady? Nebo jste vzali auto do profesionálního servisu, a tam vám řekli, že něco nesplňuje dohodnuté podmínky kupní smlouvy? V tom případě vás bude zajímat odstoupení od smlouvy. Na to máte nárok při zakoupení vozu nového i ojetého.

Kdy můžete od smlouvy odstoupit?

Jako důvody pro odstoupení od smlouvy můžeme hodnotit tyto 2 situace.

Vozidlo má závažné vady právní povahy. To znemožňuje jeho bezpečné využití a není tak vhodné pro účely, kvůli kterým byl vůz koupen.

Pokud při objevení vady neopraví prodávající problém do 30 dnů, tak je vada klasifikována jako neodstranitelná.

Jak je to se zárukou o u ojetých vozů?

Za vady na vozidlo, které na voze byly již prodeji a kupující na ně nebyl upozorněn, nese zodpovědnost prodávající. Tyto vady nesmí být zjevné (kupující si jich mohl při inspekci všimnout) nebo být způsobeny běžným používáním vozu.

U ojetého vozu samozřejmě dvouletou záruku nedostanete. Přesto si i u některých prodejců můžete dokoupit. Jakékoliv vady, které na vozidle byly již při prodeji, okamžitě reklamujte. Je to porušení smlouvy a prodávající má povinnost odstranit je na vlastní náklady. Pokud odstranitelné jsou, pak není možné od smlouvy odstoupit.

Co dělat při zjištění vady

Pokud nějakou vadu zjistíte do šesti měsíců od koupě vozu, tak vůz zavezte do servisu a nechejte si sepsat odborný posudek. Prodávajícího následné kontaktujte o problému. Zašlete mu také doporučený dopis, ve kterém musí být: datum koupě, popis koupeného vozu, popis skryté závady, přiložený odborný posudek a návrh řešení situace (chcete odstoupit od smlouvy, nechat opravit na náklady prodávajícího nebo slevu).

5 KOMENTÁŘE

  1. V případě, že je auto na firmu, kdo se do smlouvy vyplňuje jako prodávající? Zástupce firmy? Majitel, jednatel?

  2. Prosím o radu. Prodávám automobil, který patří organizaci. V kupní smlouvě mám uvést své jméno nebo název organizace?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here