Výpočet průměrné spotřeby paliva

0
26659
průměrná spotřeba paliva

Výrobci automobilů u každého modelu uvádí průměrnou spotřebu. Ne vždy však toto číslo koresponduje s realitou. Pojďte se podívat, jak vypočítat průměrnou spotřebu pohonných hmot.
Proč je důležitá průměrná spotřeba vozidla?


Průměrná spotřeba paliva je měřítkem, jaké jsou náklady na provoz motorového vozidla. Pro výpočet je nutné znát počet litrů
spotřebovaného paliva a vzdálenost, jakou jsme na toto palivo ujeli. Průměrná spotřeba se udáva v l/100km (litrech na 100 ujetých
kilometrů).

Vzorec pro výpočet průměrné spotřeby


průměrná spotřeba = (spotřebované palivo / ujetá vzdálenost v km) * 100

Průměrná spotřeba vozidla

Průměrná spotřeba paliva je obecné měřítko nákladu na provoz konkrétního automobilu. Pro její výpočet potřebujete znát počet litrů spotřebovaného paliva, a také vzdálenost, jakou jste na toto palivo ujeli. Průměrná spotřeba se udává v litrech na 100 ujetých kilometrů.

Pokud budeme počítat průměrnou spotřebu pro automobil Škoda Octavia Combi 2014. Kdy při ujetých 260 kilometrech jsme spotřebovali 9,9 litru. Vychází průměrná spotřeba přibližně na 3,8 litru na 100 km. Tedy: průměrná spotřeba = (9,9/260)*100
Spočítejte si průměrnou spotřebu vašeho vozu, a podělte se o ni s námi do komentáře.

Jak ušetřit za palivo?

Tato otázka pronásleduje snad každého řidiče. Cena benzínu nebo nafty jde pomalu, ale jistě nahoru, a časté ježdění zasahuje do peněženky. Každý ušetřený litr je k dobru po několika stovkách kilometrů vám dokáže ušetřit nemalé peníze. Podívejme se tedy na několik tipů, díky kterým palivo ušetříte a nestojí vás vůbec nic.

Nevozte zbytečnou zátěž

Uklizení autě má hned dvě výhody. Budete se v něm lépe cítit a lehčí auto spotřebuje méně paliva. Motor totiž nemusí pracovat s takovou zátěží a při popojíždění ve městě půjde kufr plný nářadí zaručeně cítit. Při opakovaných akceleracích je znát každé kilo.

Pneumatiky jsou zásadní

Nesprávně natlakované či nekvalitní pneumatiky se negativně projeví na průměrné spotřebě i na bezpečnosti jízdy. Správný tlak v pneumatikách není žádná věda a každý výrobce k autům dodává potřebné informace. Pneumatiky se snažte kontrolovat na měsíční bázi. Třeba při návštěvě benzínové pumpy. Podhuštěné pneumatiky mají velký odpor a rychle se opotřebovávají. Nezapomeňte také přezout na letní pneumatiky.

Aerodynamika není důležitá jen na závodech

Jezdit zbytečně se střešním nosičem nebo s otevřenými okénky? Na delších vzdálenostech ve větších rychlostech se vám to hodně prodraží. Karoserie aut jsou vytvarovány tak, aby měly co nejlepší aerodynamiku a nebrzdil je vítr. Je tedy samozřejmé, že i s kvalitní „rakví“ na střeše jde nízký odpor do koše.

Plynulá jízda

Za jízdu brzda-plyn vám vaše průměrná spotřeba nepoděkuje. Snažte se předvídat situaci na silnici a předcházejte zbytečnému ostrému brzdění a častému vytáčení motoru. Místo zpomalení před vjezdem do obce sundejte nohu z plynu a nechejte auto zpomalit samo. Každý z nás již zažil situaci, kdy se snažíme na poslední chvíli stihnout zelenou na semaforech a ona tam na poslední chvíli skočí červená. Na prázdné dálnici v Německu se vám rychlost 150 km/h většinou oplatí, u nás už to ale bývá hodně rozdílné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno