Domů » Zajímavosti » Jak dlouhé cestování ovlivňuje vaše zdraví a jak se na něj připravit?

Jak dlouhé cestování ovlivňuje vaše zdraví a jak se na něj připravit?

0

Několikahodinové cesty autem mohou být velmi vyčerpávající. Dvojnásob to platí v případě, kdy takové cesty absolvujete pravidelně. Jak se připravit, aby se vám cestovalo co nejlépe?

Jak dlouhé cestování ovlivňuje vaše zdraví a jak se na něj připravit?
Únava na cestě

Bolesti kloubů či svalů

Typickým projevem mnoha hodin prosezených v autě jsou nejrůznější bolesti zad, zatuhlé klouby (typicky kolena či kyčle) nebo otlačená místa včetně sedacích partií. Pakliže jde o i váš případ, v první řadě byste se měli zaměřit na to, jak máte nastavenou sedačku

O něco jednodušší to mají majitelé a majitelky luxusních automobilů nejvyšší třídy, kde spíše než o sedačky jde o luxusní nadmíru pohodlná křesla. I v cenově dostupnějších automobilech jde ale často nastavení sedačky alespoň upravit tak, aby se vám sedělo pohodlněji. Řidiči by měli zvážit také úpravu polohy volantu a zamyslete se i nad zpětnými zrcátky. Každý detail hraje na dlouhých cestách roli.

Kromě toho nezapomeňte na pravidelné zastávky. Alespoň jednou za hodinu si dejte minimálně pět minut na krátké protažení, vašemu tělu to velmi prospěje.

Únava za volantem je velkým strašákem

Další bod se sice týká zdraví v pravém slova smyslu jen okrajově, přesto je na místě jej zmínit. Jde spíše o vliv na vaši aktuální kondici. Jízda autem – zejména pokud řídíte – totiž umí být velice vyčerpávající. Musíte se dlouhé hodiny bedlivě soustředit. Silnice jsou totiž plné nebezpečí a kromě kontroly vlastního auta musíte sledovat také počítání ostatních. 

Není proto divu, že se po několika hodinách na cestě objeví vyčerpání. Kvůli tomu klesá vaše pozornost, schopnost rychle reagovat a v nejhorším případě se může objevit i mikrospánek, který je předzvěstí nehody s tragickými následky.

Potřebujete-li za každou cenu jet dál, může pomoci šálek kávy nebo energetický nápoj, nejlepším řešením je ale pustit za volant někoho jiného nebo si dopřát odpočinek (nejlépe v podobě spánku). Účinně proti vyčerpání funguje i dostatek kvalitní stravy a již zmíněná zastávka s procházkou.

Dlouhodobé vyčerpání ale může mít i zásadnější dopady na naše zdraví. Vyčerpaný organismus celkově pracuje méně efektivně. Oslabená imunita znamená vyšší riziko onemocnění. Není divu, že malé děti nebo senioři velice často celodenní cestování odnesou například angínou. Unavené tělo se totiž nedokáže efektivně bránit bakteriím a virům a nákaze snáze podlehne.

Únava očí a zhoršená kvalita zraku

Zrak je při řízení obrovsky namáhán. Oči si totiž nemohou ulevit ani na vteřinu. Neustále musí ostřit na dění před vámi, ale i kolem vás. Musíte se soustředit na drobné objekty ve zpětných zrcátkách, do toho vás mohou oslňovat, zejména v moderních vozech, velké svítící displeje.

Oči jsou kvůli tomu po několika hodinách jízdy unavené. Během šera nebo za špatného počasí najednou zjistíte, že snadno přehlédnete věci, které jinak běžně vidíte, nebo již nejste schopni zaostřit na ukazatele. Pomoci mohou sluneční brýle. Skvělou volbou jsou antireflexní či polarizační brýle, které oči šetří. V případě horšího zraku si vždy na řízení berte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. 

Zdroj foto: olezzo / Adobestock.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články