Dálniční poplatky Polsko 2022

V Polsku, na rozdíl od mnoha okolních států, není průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí obvyklé dálniční známky, ale prostřednictvím mýtného, které je vybíráno přímo podle ujetých úseků v mýtných branách. Výhodou dálnic v Polsku je zpoplatnění jen některých dálničních úseků. Mezi zpoplatněné silniční úseky v Polsku patří dálnice A1, A2, A4, a pro vozy s hmotností nad 3,5 t pak i některé další silniční úseky. Dálniční poplatky jsou vybírány pouze u řidičů vozů do 3,5 t, řidiči nákladních vozů a autobusů nad 3,5 t jsou povinni využívat automatický systém ViaToll. Mýtné lze vždy zaplatit ve třech různých měnách a je to zlotý, euro a dolar. V mýtných branách jsou akceptovány ve většině i kreditní karty a samozřejmě i běžné platební karty.

U dálnice A1 – Rusocin – Nowa Wieś jsou poplatky pro motocykl i vůz do 3,5 t ve výši 29,90 PLN a u dálnice A2 – Świecko – Konin ve výši 75 PLN. U dálnice A2 Konin – Stryków (Łódź) u motocyklu 5,00 PLN a vozu 9,90 PLN. U dálnice A4 – Bielany Wrocławskie (Wrocław) – Sośnica (Gliwice) u motocyklů 8,10 PLN a u vozů 16,20 PLN. U dálnice A4 – Katowice – Kraków u motocyklů 10,00 PLN a u vozů do 3,5 t 20,00 PLN.

Kde koupit dálniční známku

V případě, že budete platit v hotovosti zahraničními bankovkami s nižším označením než je 100, bude vám vrácena částka v polských zlotých. Na dálnici A2 je kromě zmíněných metod platby možno využít i takzvanou Fleet card firem: Routex, Dkv, Uta, Aris, Flota, Open Drive, Shell a Ressa. Pokud častěji projíždíte po dálnici A4, je připravena možnost zakoupit předplacené karty, nebo si je objednat prostřednictvím oficiálních internetových stránek. Místa s výběrem mýtného pro vozidla s hmotností do 3,5 t vám uvádíme, poloha mýtných bran je pouze informační. Pro výpočet skutečné ceny za ujetý úsek doporučujeme využít k tomu určených kalkulátorů na umístěných odkazech o několik řádek níže.

Místa s výběrem mýtného v Polsku

 • A1: Rusocin (Gdaňsk) – Nowa Wieś (Toruň)
 • A2: Świecko (PL/DE) – Lodž
 • A4: Wroclaw – Kraków

Poplatky v Polsku

 • platba v mýtných branách
 • mapa zpoplatněných dálnic pro osobní automobily ViaToll.pl
 • pro vozidla s hmotností nad 3,5 t je vždy nutné mýtné zařízení ViaToll
 • Platba v PLN, USD a EUR
 • v některých místech je přijímána kreditní karta
 • Detailní informace na A1A2A4A2/A4 2. část

Platba mýtného online

K platbě mýtného na dálnici A4 v úseku Katowice-Kraków lze využít předplacené karty KartA4. Karta je doporučována zejména řidičům, kteří po dálnici A4 jezdí častěji. Předplacená karta je dostupná pro kategorie vozidel 1, 2, 3 a 4 a tuto kartu je možné zakoupit online nebo na prodejních místech.

Kategorie vozidel v Polsku

 • kategorie 1: Motocykly, vozidla se 2. nápravami.
 • kategorie 2: Vozidla se 2. nápravami s přívěsem, vozidla se 2. nápravami, má-li jedna z nich dvojité pneumatiky.
 • kategorie 3: Vozidla se 3. nápravami, vozidla se 2. nápravami, má-li jedna z nich dvojité pneumatiky s přívěsem.
 • kategorie 4: Vozidla se 3. nápravami a přívěsem, vozidla s více než 3. nápravami.
 • kategorie 5: Vozidla převyšující povolenou rychlost a rozměry.

Elektronický mýtný systém viaTOLL je pak určen především pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Mohou ho ale využívat i řidiči ostatních motorových vozidel. Je třeba si zakoupit zařízení viaAUTO, které si umístíte do vozu, a mýtné se vám pak automaticky odečítá z vámi předplaceného kreditu na zařízení. ViaAuto je možné zakoupit online, nebo v distribučních kancelářích polského Generálního ředitelství silnic a dálnic se zkratkou GDDKiA. Obsluhovat jej lze i prostřednictvím mobilní aplikace. Elektronický systém je funkční pro dálnice A1 úsek Rusocin – Nowe Marzy, dálnici A2 úsek Konin – Nowy Tomyśl a dálnice A4 úsek Kraków – Katowice.

Dálniční poplatky v Polsku 2022

Dálnice A1

Kategorie vozidla12345
Taxa za 1 km0,16 PLN0,38 PLN0,38 PLN0,38 PLN1,6 PLN

Kalkulačku pro výpočet mýtného na dálnici A1 najdete na stránkách a1.com.pl.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Dálnici A2

Kategorie vozidla12345
Świecko – Nowy Tomyśl0,20 PLN0,46 PLN0,46 PLN0,46 PLN0,46 PLN
Nowy Tomyśl – Konin0,38 PLN0,58 PLN0,88 PLN1,36 PLN3,80 PLN

Kalkulačka mýtného pro dálnici A2 je k dispozici na stránkách autostrada-a2.pl. Výši mýtného pro dálnici A4 pak zjistíte na webu autostrada-a4.com.pl.

Pokuta za nezaplacení poplatku v Polsku

Pokuta jako taková se za dálniční poplatky v Polsku neuděluje, neboť zde mají zcela jiný systém. Vybírání poplatků je vyřešeno uzavřeným systémem, kdy si při vjezdu na danou dálnici vždy vyzvednete lístek a při výjezdu zase po jeho načtení zaplatíte příslušnou částku za projetý úsek. Nevzít si lístek, nebo jej po cestě někam založit, se vám ale nevyplatí. Jestliže lístek nemáte, zaplatíte vždy maximální možnou částku pro vozidlo vaší kategorie na příslušném úseku. Na dálnici A1 je to tedy 7,16 €, na dálnici A2 je to 15,63 € a na dálnici A4 jde o poplatek ve výši 4,31 €. Jaké další pokuty v Polsku vám hrozí?

Dálniční síť Polsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Gdańsk – Toruń – Łódź – Piotrków Trybunalski, Pyrzowice – Česko D1446 km
A2Německo A12 – Poznań – Łódź – Warszawa, Choszczówka Stojecka – Kałuszyn487 km
A4Německo A4 – Wrocław – Opole – Katowice – Kraków – Rzeszów – Ukrajina673 km
A6Německo A11 – Szczecin29 km
A8obchvat Wrocławi22 km
A18Německo A15 – Krzyżowa78 km

Dálniční síť Polsko

By DocelowyUkladDrog.svg: Sliwersderivative work: rzyjontko (DocelowyUkladDrog.svg) [CC BY 3.0 or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je velmi důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Ani na oficiálních stránkách se nám nepodařilo dohledat žádnou možnost, jak by se dalo požádat o slevu z dálničních poplatků a mýtného pro osoby s tělesným postižením. Nestačí vám tedy zřejmě průkaz ZTP.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Polsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h*90 km/h140 km/h

*60 km/h od 23:00 do 5:00, v obytné zóně 20 km/h