Elektronická dálniční známka Česká republika 2023

Vybrané úseky dálnic a rychlostních silnic jsou v České republice zpoplatněny a je třeba mít zaplacenou dálniční známku. Zaplacení poplatku za použití zpoplatněných úseků se již neprokazuje pouze samolepicím kuponem, ale již v roce 2021 jsme přešli na elektronické dálniční známky. Pokud nemáte připojení k internetu, tak nezoufejte. Elektronickou dálniční známku si můžete koupit na speciálních místech. Dálniční známky se v ČR prodávají s desetidenní platností za 310 korun, měsíční za 440 korun nebo roční za 1500 korun. Ceny dálničních známek se tedy pro rok 2023 nijak nemění.

Cena dálniční známky v České republice 2023

Platnost známkyDo 3,5tAutomobily na zemní plyn/biometanNad 3,5t
10 dní310 Kč155 KčMýtné
1 měsíc440 Kč220 KčMýtné
1 rok1 500 Kč750 KčMýtné

Platnost dálniční známky

  • Platnost desetidenní známky začíná dnem, kdy známka začne být platná a končí uplynutím desátého kalendářního dne.
  • Měsíční dálniční známka začíná platit vybraným dnem a platí celý měsíc.
  • Nejžádanější je roční dálniční známka, u které se při přechodu na elektronické známky změnila i platnost. Nově je platná 365 dní ode dne zakoupení. Pokud do formuláře pro zakoupení elektronické dálniční známky vyplníte kontakt na sebe, tak vám přijde v předstihu zpráva o tom, že se blíží konec platnosti vaší dálniční známky.

Jak koupit e-známku krok za krokem

Elektronické dálniční známky se od roku 2021 prodávají pouze přes internet. Jednoduše můžete elektronickou známku zakoupit přes oficiální e-shop Edalnice.cz. Známku můžete zakoupit až 90 dní dopředu. Pokud nechcete nakupovat známku online, můžete využít tzv. samoobslužné kiosky, jejichž většina se nachází v příhraničních oblastech. Možné to je také na všech pobočkách České pošty nebo v síti státních čerpacích stanic EuroOil. Další možností, jak zakoupit elektronickou dálniční známku, je prostřednictvím webové stránky Czdalnice.cz/cs/. Na této stránce si můžete jednoduše vybrat typ známky (měsíční, týdenní, roční dálniční známka). Poté stačí vyplnit osobní údaje a provést platbu. Po úspěšném dokončení objednávky vám bude elektronická dálniční známka zaslána e-mailem a bude platná okamžitě po platbě.

Na e-shopu eDalnice.cz vyberete délku platnosti dálniční známky, začátek její platnosti, vyplníte RZ vozidla a pokud máte nárok, tak můžete uplatnit slevu při provozu vozidla. Sleva se týká elektromobilů, hybridů a dalších typů vozidel, více zjistíte na stránkách eDalnice.cz. Dále už stačí pouze zaplatit příslušnou částku dle délky platnosti známky.

1. Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku

Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku
Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku

2. Vyplňte údaje o vozidle

  • Kód země registrace vozidla – vyberte zemi, kde je vaše vozidlo registrováno
  • SPZ – zde vyplňte SPZ vozidla, pro které dálniční známku kupujete. SPZ dvakrát zkontrolujte
  • Počátek platnosti známky – ve vybraný den začne dálniční známka platit. Může tak být platná až v budoucnosti
  • Vozidlo je poháněné zemním plynem nebo biometanem – pokud má vaše auto takový pohon, tak máte nárok na slevu. Zvýhodněná roční známka 750 Kč, měsíční 220 Kč a desetidenní stojí 155 Kč.
  • Druh známky – zde vyberte délku platnosti dálniční známky
Vyplňte údaje o vozidle
Vyplňte údaje o vozidle

3. Kontaktní údaje

Na vyplněnou e-mailovou adresu vám přijde potvrzení o uhrazení a také důležitý Autorizační kód, díky kterému můžete provádět změny v sekci Správa elektronické dálniční známky. Pokud si vyberete možnost upozornění formou SMS, tak budete potřebovat také vyplnit vaše telefonní číslo.

Kontaktní údaje
Kontaktní údaje

4. Platba elektronické dálniční známky

Posledním krokem je samotná platba dálniční známky. Zde si vyberete mezi platební kartou a bankovním převodem. Po vybrání pro vás nejpříjemnějšího způsobu stačí potvrdit Souhlas s podmínkami úhrady a pokračovat k platbě.

Platba elektronické dálniční známky
Platba elektronické dálniční známky

5. Uložte si potvrzení o platbě

Po zaplacení elektronické dálniční známky vám na zadanou e-mailovou adresu přijde „Potvrzení o úhradě časového poplatku“. Tam si okamžitě zkontrolujte správnost registrační značky a počátek i konec platnosti. Najdete zde také Autorizační kód, díky kterému budeme moci upravit ve Správě elektronické dálniční známky různé detaily.

Jak takové potvrzení vypadá? Zde najdete vzor Potvrzení o úhradě časového poplatku.

Špatně zadaná registrační značka u elektronické dálniční známky. Co dělat?

Systém elektronických dálničních známek běží poměrně krátkou dobu, ale už se objevilo hned několik případů, kdy byla do formuláře vyplněna špatná registrační značka. Pokud si tedy budete elektronickou dálniční známku objednávat, tak si správnost vypsaných informací ihned několikrát zkontrolujte. V určitých případech už totiž po zaplacení známky není možné údaje změnit a vy přijdete o peníze.

Jak předejít chybě?

Doporučujeme vám proto kupovat dálniční známku se začátkem platnosti v budoucnosti. Díky tomu budete mít více času na opravu možných chyb ve formuláři a nepřijdete zbytečně o své peníze. Stačí navštívit sekci Správa známky a tam si její správnost snadno zkontrolujete. V případě chybného zadání ji budete moci změnit. Systém si tak zapamatuje registrační značku opravenou.

Jak řešit špatně zadanou SPZ a získat peníze zpět?

Pokud jste si spletli SPZ při placení elektronické dálniční známky, tak vás potěší, že máte šanci na získání peněz. Chápete správně, je tam výjimka. Pokud totiž chcete vrátit peníze za dálniční známku, tak musíte vyplnit neexistující státní poznávací značku. Pokud se někdo špatně vyplněnou RZ honosí, tak jste mu zaplatili kupón na rok. Nárok na vrácení peněz máte i zpětně, takže pokud jste udělali chybu v prosinci, tak se vám mohou vrátit peníze. Pokud tedy chcete zažádat o vrácení peněz, tak jděte na web edalnice.cz

Nejdříve je potřeba vyplnit žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku, k čemuž musíte přiložit potvrzení o úhradě dálniční známky. Přidat musíte také kopii technického průkazu vozidla. Zahraniční žadatelé musí vyplnit i výpis z registru vozidel státu, kde byla provedena registrace. Pokud tím není Slovenská republika, tak musí být úředně přeložen. Tuto žádost můžete na SFDI doručit osobně, poštou nebo online. SFDI následně SPZ zkontroluje a pokud je neexistující, tak bude provedeno vrácení peněz.

Kontrola elektronické dálniční známky

Elektronická dálniční známka se váže na registrační značku a žádný kupón už se tak nevylepuje. To ale neznamená, že se platnost dálniční známky nedá kontrolovat. Policie ČR a Celní správa ČR je vybavena kamerovým systémem pro identifikaci SPZ. Má také k dispozici připojení ke kontrolním branám, kterých je na českých dálnicích 32. Hlídka se tak po připojení dozví, které vozidla nemají platnou dálniční známku.

Může se vám hodit

  • Oficiální dokumenty: sfdi.cz
  • Obchod s elektronickou dálniční známkou: edalnice.cz
  • Pro vozidla s hmotností nad 3,5t: mytocz.eu
  • Motocykly mají průjezd zdarma

Existují případy, kdy můžete použít dálnici, i když se na vás nevztahuje výjimka. Je to například tehdy, pokud po dálnici vede vyznačená objízdná trasa uzavírky. Zároveň ale platí, pokud není uvedena na dodatkové značce výjimka, že nejvyšší konstrukční rychlost vozidla musí být stále minimálně 80 km/h.

Elektronické mýtné pro vozy nad 3,5 tuny se platí od roku 2010 a poplatek za průjezd dálnic a rychlostních silnic pro vozidla nad 3,5 tuny je vybírán pomocí elektronického mýtného. Výše poplatků je odvozena od typu vozidla, počtu náprav a dobou kdy komunikací projíždí. Kompletní informace a mapa placených úseků (od mapy pro vozy do 3,5t se liší), kalkulátor mýtného, předregistraci i kontakt na bezplatnou infolinku najdete na oficiálním webu mytocz.eu.

Mapa dálnic, rychlostních silnic a zpoplatněných úseků v ČR

Mapa zpoplatněných úseků 2023
Zdroj: edalnice.cz

Jak zjistit platnost elektronické dálniční známky?

Pro kontrolu platnosti elektronické dálniční známky nabízí web Edálnice.cz jednoduchou funkci, kde se po zadání SPZ vozidla okamžitě dozvíte, zda-li máte pro daný den dálniční známku platnou. Zjistíte také, jestli je vaše vozidlo osvobozeno od úhrady, jak je tomu například u elektromobilů. Pokud ovšem platnost vaší dálniční známky začíná až v budoucnosti, tak si ji můžete ověřit v sekci Správa známky.

Jak zjistit platnost elektronické dálniční známky
Jak zjistit platnost elektronické dálniční známky – https://edalnice.cz/

Pokuty za jízdu bez dálniční známky v České republice

Za porušení všech níže uvedených povinností vám hrozí pokuta až 20 000 korun, na místě v blokovém řízení pak do 5 000 korun. Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy a řidič osobního auta je povinen uposlechnout výzvy k zastavení.

Placené úseky v České republice 2023

DálnicePlacené úsekyDélka
D0Modletice – Praha, Slivenec (exity 76-16)23 km
D1Průhonice – Kývalka (exity 6-182)176 km
D1Holubice – Kroměříž, západ (exity 210-258)48 km
D1Kroměříž – východ – Říkovice (exity 260-272)12 km
D1Přerov, Předmostí – Ostrava, Rudná (exity 298-354)72 km
D2Brno, Chrlice – státní hranice (exity 3-61) (v opačném směru až od Lanžhot, odpočívka)58 km
D3Mezno – Čekanice (exity 62-76)14 km
D3Měšice – Veselí nad Lužnicí, sever (exity 79-109)25 km
D3Veselí nad Lužnicí, jih – Úsilné (exity 107-131)24 km
D3Pohůrka – Krasejovka (exity 136-147) od data uvedení do provozu11 km
D4Jíloviště – Háje (exity 9-45)36 km
D5Praha, Třebonice – Beroun, východ (exity 1-14)14 km
D5Beroun, západ – Ejpovice (exity 22-67)45 km
D5Sulkov – státní hranice (exity 89-151) (v opačném směru až od Rozvadov, odpočívka)62 km
D6Jeneč – Krušovice (exity 7-42)35 km
D7Kněževes – Knovíz (exity 3-18)15 km
D7Louny, východ – Louny, západ (exity 45-49) od data uvedení do provozu4 km
D8Zdiby – Řehlovice (exity 1-64)64 km
D8Knínice – státní hranice (exity 80-92) (v opačném směru bez poplatku)12 km
D10Stará Boleslav – Bezděčín (exity 14-39)25 km
D10Kosmonosy – Ohrazenice (exity 46-71)25 km
D11Jirny – Jaroměr, sever (exity 8-113)105 km
D35Sedlice – Ostrov (exity 127-158) od data uvedení do provozu31 km
D35Mohelnice, jih – Křelov (exity 235-261)26 km
D35Holice – Lipník nad Bečvou (exity 276-296)20 km
D35Časy – Ostrov 14,7 km
D46Vyškov, východ – Prostějov, jih (exity 1-21)21 km
D46Držovice – Hněvotín (exity 26-37)11 km
D48Bělotín, východ – Jeseník nad Odrou (exity 3-8) od data uvedení do provozu4 km
D48Palačov – Nový Jičín, centrum (km 12 až exit 21) od data uvedení do provozu8 km
D48Obchvat Frýdek-Místek ve směru od Nového Jičína na Český Těšín (exity 48-52) 4,3 km
D48Dobrá – Žukov (exity 54-70)16 km
D52Rajhrad – Pohořelice, sever (exity 10-23)13 km
D55Hulín – Otrokovice, sever (exity 16-30)14 km
D55Otrokovice, východ – Napajedla (exity 32-34)3 km
D56Ostrava, Hrabová, průmyslová zóna – Frýdek-Místek (exity 40-54) 14 km
D56 Frýdek-Místek – připojení na D482,2 km

Dálniční síť v ČR – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
D0Pražský okruh41 km
D1Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Říkovice, Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Bohumín – A1 Polsko367 km
D2Brno – Břeclav – D2 Slovensko61 km
D3Mezno – Tábor – Úsilné 69 km
D4Praha – Háje, Mirotice – Třebkov54 km
D5Praha – Beroun – Rokycany – Plzeň – Rozvadov – A6 Německo151 km
D6Praha – Řevničov, Lubenec – Bošov, Karlovy Vary – Sokolov – Cheb98 km
D7Praha – Slaný, Panenský Týnec – Sulec, Postoloprty – Chomutov 48 km
D8Praha – Ústí nad Labem – Krásný Les – A17 Německo96 km
D10Praha – Mladá Boleslav – Turnov (I/35)71 km
D11Praha – Poděbrady – Hradec Králové – Jaroměř 114 km
D35Sedlice – Časy, Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou76 km
D46Vyškov – Prostějov – Olomouc38 km
D48Bělotín – Bělotín-východ, Rybí – Frýdek-Místek, Frýdek-Místek – Český Těšín37 km
D52Brno – Pohořelice – Mikulov – Rakousko17 km
D55Hulín – Otrokovice20km
D56Ostrava – Frýdek-Místek14 km

Dálnice v Česku: zeleně – v provozu, červeně – ve stavbě, šedě – plánované úseky.

By Daniel749 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích V České republice

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h130 km/h

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Od platby dálničních poplatků jsou osvobozeny osoby přepravující držitele průkazu ZTP II. stupně avšak s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou a držitele průkazu ZTP III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Osvobození od platby pro držitele průkazu ZTP jsou pak dále osoby přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou, pokud rodiče nebo jim naroveň postavené osoby pobírají příspěvek na provoz silničního motorového vozidla podle zvláštního právního předpisu.

Informace pro ZTP i další občany, kteří mohou být osvobozeni od platby dálničních známek, naleznete na stránce sfdi.cz – osvobození od zpoplatnění.

Je důležité současně i odlišit dva různé dokumenty. Je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky.

Pokuta za neodstranění staré papírové známky

Postih hrozí i za to, když neodstraníte starou dálniční známku. Sankce se liší podle toho, o jakou známku se jedná. Pokud se jedná o českou dálniční známku, hrozí pokuta až 100 000 korun, na místě v blokovém řízení pak do 5 000 korun. Pokud se jedná o zahraniční dálniční známku, za neodlepení prošlé zahraniční známky není stanovena zvláštní pokuta. Nebrání-li způsob vylepení výhledu z vozidla a není v zorném poli řidiče, jejím neodstraněním řidič nic neporušuje, jinak musí být odstraněna. V opačném případě vám hrozí pokuta na místě do 2000 korun.

Další možností, jak dostat pokutu je nedodržení tolerance alkoholu. V České republice totiž platí nulová hranice tolerance alkoholu.

Nejčastější dopravní značky na dálnici