Dálniční známka Česká republika 2020

Vybrané úseky dálnic a rychlostních silnic jsou v České republice zpoplatněny a je třeba vlastnit platnou dálniční známku. Zaplacení poplatku se prokazuje samolepicím kuponem pro vozy s hmotností do 3,5 tuny nalepeným na čelním skle. Dálniční známky se v ČR prodávají s desetidenní platností za 310 korun, měsíční za 440 korun nebo roční za 1500 korun.

Obsah:

Cena dálniční známky v České republice 2020

Platnost známkyDo 3,5tNad 3,5t
10 dní310 KčMýtné
1 měsíc440 KčMýtné
1 rok1 500 KčMýtné

Motocykly mít známku nemusí a vozy s hmotností nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné. V případě přívěsu se hmotnosti pro určení kategorie vozidla nesčítají.

TIP Redakce

Dálniční známku nejprve několikrát nalepte na rifle nebo jinou látku a až poté na sklo. Snížíte účinnost lepidla a až budete známku sundávat, půjde vám to jednoduše. Známku také nedoporučujeme moc přimačkávat na sklo, stačí když bude držet na pár místech.

Platnost dálniční známky

Platnost desetidenní známky začíná dnem vyznačeným na známce a končí uplynutím desátého kalendářního dne. Měsíční dálniční známka začíná platit vyznačeným dnem prodejcem a platí celý měsíc a konec platnosti připadne na den číselně se shodujícím se dnem vyznačeným na známce. Nejžádanější dálniční známka je roční s prodlouženou platností na 14 měsíců, od 1. 12. předchozího roku do 31. 1. roku následujícího. Jestliže je roční dálniční známka zakoupena například v březnu, má platnost vždy pouze do konce ledna.

Kde koupit dálniční známku

Prodejní místa dálničních známek jsou vždy označena samolepkou. Jsou k dostání na všech pobočkách České pošty, čerpacích stanicích a místech se službami pro motoristy. Aktuální seznam oficiálních prodejních míst je k dispozici na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Klasickým místem, kde dálniční známky zaručeně zakoupíte, jsou:

  • Benzínové pumpy
  • Pobočky České pošty
  • Pracoviště Žlutý anděl ÚAMK
  • Pobočky Autoturist a ABA
  • Pobočky Cash Point
  • Nálepkou označená místa

Může se vám hodit

Elektronické dálniční známky v ČR

Zavedení elektronických dálničních známek již bylo oficiálně schváleno Senátem České republiky. Rok 2020 je tedy posledním rokem, kdy si budeme kupovat klasickou papírovou známku. Už od roku 2021 se tedy nebudeme muset každý rok trápit s odlepováním staré známky. Elektronické dálniční známky se budou kupovat přes internet a nejspíš bude vytvořena i mobilní aplikace. Elektronická dálniční známka se bude vázat na registrační značku vozu a platnost dálniční známky bude kontrolovat kamerový systém a mýtné brány. Cena dálniční známky známky s příchodem elektronické verze zůstane stejná. Změna ale nastane v případě roční známky, kdy její platnost bude 365 dní ode dne jejího zakoupení. Byla také schválena zajímavá novinka, kterou je osvobození majitelů aut s alternativním pohone od dálničních poplatků v České republice. Je to taková odměna za starost o životní prostředí.

Existují případy, kdy můžete použít dálnici, i když se na vás nevztahuje výjimka. Je to například tehdy, pokud po dálnici vede vyznačená objízdná trasa uzavírky. Zároveň ale platí, pokud není uvedena na dodatkové značce výjimka, že nejvyšší konstrukční rychlost vozidla musí být stále minimálně 80 km/h.

Elektronické mýtné pro vozy nad 3,5 tuny se platí od roku 2010 a poplatek za průjezd dálnic a rychlostních silnic pro vozidla nad 3,5 tuny je vybírán pomocí elektronického mýtného. Výše poplatků je odvozena od typu vozidla, počtu náprav a dobou kdy komunikací projíždí. Kompletní informace a mapa placených úseků (od mapy pro vozy do 3,5t se liší), kalkulátor mýtného, předregistraci i kontakt na bezplatnou infolinku najdete na oficiálním webu mytocz.cz

Placené úseky v České republice 2020

DálnicePlacené úsekyDélka
D0Modletice – Praha, Slivenec (exity 76-16)23 km
D1Praha, Chodov – Kývalka (exity 2-182)180 km
D1Holubice – Kroměříž, západ (exity 210-258)48 km
D1Kroměříž, východ – Říkovice (exity 260-272)12 km
D1Lipník nad Bečvou – Ostrava, Rudná (exity 298-354)58 km
D2Brno, Chrlice – státní hranice (exit 3 až km 61) (v opačném směru až od Lanžhot, odpočívka)58 km
D3Mezno – Čekanice (km 62 až exit 76)14 km
D3Měšice – Bošilec (exity 79-109)33 km
D4Jíloviště – Háje (exity 9-45)36 km
D5Praha, Třebonice – Beroun, východ (exity 1-14)14 km
D5Beroun, západ – Ejpovice (exity 22-67)45 km
D5Sulkov – státní hranice (exit 89 až km 151) (v opačném směru až od Rozvadov, odpočívka)62 km
D6Jeneč – Nové Strašecí (exity 7-32)25 km
D6Jenišov – Jesenice (exity 131-162)31 km
D7Kněževes – Knovíz (exity 3-18)15 km
D8Zdiby – Řehlovice (exity 1-65)65 km
D8Knínice – státní hranice (exit 80 až km 92) (v opačném směru bez poplatku)12 km
D10Stará Boleslav – Bezděčín (exity 14-39)25 km
D10Kosmonosy – Ohrazenice (exity 46-71)25 km
D11Jirny – Hradec Králové, Kukleny (exity 8-90)82 km
D35Sedlice – Opatovice (exity 126-129)4 km
D35Mohelnice, jih – Křelov (exity 235-261)26 km
D35Holice – Lipník nad Bečvou (exity 276-296)20 km
D46Vyškov, východ – Prostějov, jih (exity 1-21)21 km
D46Držovice – Olomouc, Slavonín (exit 26 až km 39)13 km
D48Bělotín – Bělotín, východ (exity 1-3)4 km
D48Frýdek-Místek – Žukov (km 47 až exit 70)19 km
D52Rajhrad – Pohořelice, jih (exity 10-26)17 km
D55Hulín – Otrokovice (exity 16-32)16 km
D56Ostrava, Hrabová – průmyslová zóna – Frýdek-Místek (exity 40-51)12 km

Mapa dálnic, rychlostních silnic a zpoplatněných úseků v ČR.

Dálniční známka - Placené úseky v ČR

Kam nalepit dálniční známku

České dálniční známky se skládají ze dvou dílů. První díl je klasická nálepka, kterou řidič musí nalepit na přední sklo. České dálniční známky se vylepují zevnitř vozu, lepící plochou směrem ke sklu na pravou dolní část předního skla ve směru jízdy, tedy na část předního skla nad spolujezdcem. Známka je neplatná, pokud na obou dílech, na nálepce i na kupónu, není vyplněna SPZ. Číslo na obou dílech nesmí být napsáno obyčejnou tužkou, ale propisovacím perem. Pokud je během doby platnosti známky danému vozidlu vyměněna SPZ nemusí se známka vyměňovat, ale je platná do konce své platnosti. Výměnu SPZ si policie ověří v technickém průkazu vozidla. Oba díly dálniční známky musí být totožné sériové číslo. Druhý díl, tedy kupón, je nutné uschovat pro případnou kontrolu policií. Je také povinnost mít vylepenu jen aktuální dálniční známku. Na skle nesmí být prošlá dálniční známka, a to ani v případě, že zrovna nejedete po dálnici, jinak vám za to policie může uložit stejně vysokou pokutu, jako byste jeli po dálnici načerno.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky v České republice

Za porušení všech níže uvedených povinností vám hrozí pokuta až 100 000 korun, na místě v blokovém řízení pak do 5 000 korun. Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy a řidič osobního auta je povinen uposlechnout výzvy k zastavení.

  • řidič musí zaplatit poplatek a koupit dálniční známku
  • vyplnit řádně a úplně oba díly kuponu
  • nalepit dálniční známku na sklo
  • druhý díl ponechat pro případnou kontrolu, policisté to někdy kontrolují

Pokuta za neodstranění staré známky

Postih hrozí i za to, když neodstraníte starou dálniční známku. Sankce se liší podle toho, o jakou známku se jedná. Pokud se jedná o českou dálniční známku, hrozí pokuta až 100 000 korun, na místě v blokovém řízení pak do 5 000 korun. Pokud se jedná o zahraniční dálniční známku, za neodlepení prošlé zahraniční známky není stanovena zvláštní pokuta. Nebrání-li způsob vylepení výhledu z vozidla a není v zorném poli řidiče, jejím neodstraněním řidič nic neporušuje, jinak musí být odstraněna. V opačném případě vám hrozí pokuta na místě do 2000 korun.

Dálniční síť v ČR – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
D0Pražský okruh41 km
D1Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Říkovice, Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Bohumín – A1 Polsko352 km
D2Brno – Břeclav – D2 Slovensko61 km
D3Mezno – Tábor – Bošilec, Borek – Úsilné42 km
D4Praha – Háje, Mirotice – Třebkov40 km
D5Praha – Beroun – Rokycany – Plzeň – Rozvadov – A6 Německo151 km
D6Praha – Nové Strašecí, Lubenec – Bošov, Karlovy Vary – Sokolov – Cheb76 km
D7Praha – Slaný, Bítozeves – Chomutov35 km
D8Praha – Ústí nad Labem – Krásný Les – A17 Německo94 km
D10Praha – Mladá Boleslav – Turnov71 km
D11Praha – Poděbrady – Hradec Králové91 km
D35Sedlice – Opatovice nad Labem, Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou63 km
D46Vyškov – Prostějov – Olomouc38 km
D48Bělotín – Bělotín-východ, Rychaltice – Frýdek-Místek, Frýdek-Místek – Český Těšín31 km
D52Brno – Pohořelice17 km
D55Hulín – Otrokovice16 km
D56Ostrava – Frýdek-Místek12 km

Dálniční síť Česká republika - dálniční známky

By Daniel749 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Od platby dálničních poplatků jsou osvobozeny osoby přepravující držitele průkazu ZTP II. stupně avšak s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou a držitele průkazu ZTP III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Osvobození od platby pro držitele průkazu ZTP jsou pak dále osoby přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou, pokud rodiče nebo jim naroveň postavené osoby pobírají příspěvek na provoz silničního motorového vozidla podle zvláštního právního předpisu.

Informace pro ZTP i další občany, kteří mohou být osvobozeni od platby dálničních známek, naleznete na stránce sfdi.cz – osvobození od zpoplatnění.

Je důležité současně i odlišit dva různé dokumenty. Je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky.

Jak vyměnit dálniční známku

Poškozenou dálniční známku lze vyměnit, i když je to poměrně komplikované. Dálniční známka lze vyměnit z důvodu poškození čelního skla, dále pak v případě chybné manipulace s kuponem, například roztrhne-li se vám při vylepování, v případě změny registrační nebo převozní značky a podobně. Podrobný návod, jak postupovat, naleznete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury na sfdi.cz.

Tam naleznete i vymezení možností výměny, vzor žádosti o výměnu dálniční známky a seznam míst, kde tak lze učinit. Kompletní informace potřebné pro žádost a výměnu kupónů naleznete na webu státního fondu dopravní infrastruktury na stránce výměna kupónů, informace o možnostech výměny kupónů na pobočkách České pošty naleznete na webu CeskaPosta.cz. Manipulační poplatek pro výměnu činí 70 korun.

Maximální povolená rychlost na silnicích V České republice

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h130 km/h