Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční známka Česká republika 2024

Dálniční známka Česká republika 2024

0

Česká republika od 1. 1. 2021 nahradila tradiční nalepovací dálniční známky za elektronické, zároveň se také změnila platnost roční známky, kdy aktuální platnost je 365 dní od data zakoupení.

Dálniční známka Česká republika 2024

Od ledna roku 2024 je možné si pořídit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti. Další novinky přišly od března roku 2024, a to zvýšení ceny dálničních známek a možnost zakoupení si jednodenní dálniční známky.

Aktuálně jednodenní dálniční známka pro automobily do 3,5 tuny stojí 200 Kč, dálniční známka na 10 dní pro automobily do 3,5 tuny 270 Kč, na 1 měsíc vyjde na 430 Kč a na celý rok bude stát 2 300 Kč. Pokud vlastníte vozidlo na zemní plyn (CNG) nebo biometan (i kombinované s jiným palivem) dálniční známka je pro vás za sníženou tzv. eko cenu, na 1 den bude stát 100 Kč, na 10 dní známka vyjde na 130 Kč, na 1 měsíc stojí 210 Kč a roční vyjde na 1 150 Kč. Jednodenní dálniční známka pro vozidla Plug-in hybrid (Co2 max 50g/km) stojí 50 Kč, na 10 dní bude stát 60 Kč, na měsíc 100 Kč a na celý rok 570 Kč.

Dálniční známka je povinná na většině zpoplatněných dálnic a rychlostních silnic. Povinnost dálniční známky se vztahuje na osobní vozidla do 3,5 tuny. Motocykly a přípojná vozidla nepotřebují dálniční známku, a tak mohou jezdit po dálnicích zdarma. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny musí platit mýtné.

Cena a platnost české dálniční známky 2024

Ceny dálničních známek se od roku 2012 nezměnily, a proto se od 1. března 2024 dálniční známky zdražily. Současně, další novinkou je také to, že od 1. března 2024 je zavedena jednodenní dálniční známka.

Platnost známkyOsobní vozidla do 3,5 tuny Eko cena: Vozidla na zemní plyn/biometan 2024Motocykly, elektromobily a vozidla na vodík Vozidla pro hybridy s emisemi CO2 do 50 g/Km
1 den200 Kč100 Kč0 Kč50 Kč
10 dní270 Kč130 Kč0 Kč60 Kč
1 měsíc430 Kč210 Kč0 Kč100 Kč
1 rok2 300 Kč1 150 Kč0 Kč570 Kč

Bezplatně budou po dálnici moci jen motocykly, elektromobily a auta na vodík. To znamená, že hybridní vozidla s kombinovaným pohonem a množstvím emisí do 50 g CO2/km již nebudou osvobozena od dálniční známky, ale nově si budou muset dálniční známku zakoupit. Cena dálniční známky pro tyto vozidla bude významně zvýhodněna. Hybridní vozidla budou platit za jednodenní známku 50 Kč, desetidenní 60 Kč, měsíční 100 Kč a roční dálniční známka bude stát 570 Kč.

Dálniční známka v České republice je k dispozici na období 1 den, 10 dní, 1 měsíc a 1 rok. Platnost dálniční známky si můžete nastavit až 3 měsíce od data nákupu

 • Platnost 1denní dálniční známky je pouze 1 den, tj. koupím-li si známku 10.7.2024 v 9:00 ráno, její platnost vyprší 10.7.2024 v 23:59.!
 • Platnost 10denní dálniční známky je 10 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 9 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 10denní dálniční známka s platností od 10. 7. 2024 bude platit do 19. 7. 2024 včetně. Platí 10 dní bez ohledu na víkendy nebo státní svátky.
 • Platnost měsíční dálniční známky platí 1 měsíc, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7 2024, tak bude platit do 10. 8. 2024 včetně.
 • Platnost roční dálniční známky je nově 365 dnů ode dne zakoupení. Pokud si známku koupíte v průběhu roku, například 1. června 2024, tak bude platit do 1. června 2025. 

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly a jejichž nejvyšší povolená hmotnost je do 3,5 tuny. Motocykly a přípojná vozidla dálniční známku nepotřebují, a tak mají průjezd dálnicemi zdarma.

Vozidla nad 3,5 tuny také nepotřebují dálniční známku, protože se na ně vztahuje mýtné. Výše mýtného je odvozeno od typu vozidla, počtu náprav a dobou kdy komunikací projíždí. Kompletní informace a mapa placených úseků (od mapy pro vozy do 3,5 tuny se liší), kalkulátor mýtného, předregistraci i kontakt na bezplatnou infolinku najdete na oficiálním webu mytocz.eu.

Ceny dálničních známek v roce 2025 se pak bude stanovovat od automatické valorizace.

Kde koupit dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku je nejjednodušší zakoupit přes oficiální web edalnice.cz.

Dálniční známku lze také zakoupit na vybraných obchodních místech jako jsou:

 • samoobslužné kiosky v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek (tyto místa jsou určené primárně pro zahraniční řidiče a platba je možná pouze bezhotovostně), 
 • pobočky České pošty,
 • čerpací stanice EuroOil.

Jak koupit dálniční známku krok za krokem?

Elektronické dálniční známky se od roku 2021 prodávají pouze přes internet. Jednoduše můžete elektronickou známku zakoupit přes oficiální e-shop edalnice.cz. Dálniční známku můžete zakoupit až 90 dní dopředu

Další možností, kde zakoupit dálniční známku jsou webové stránky CZdalnice.cz, kde si můžete jednoduše vybrat typ známky (měsíční, týdenní, roční dálniční známka). Poté stačí vyplnit osobní údaje a provést platbu. Po úspěšném dokončení objednávky vám bude elektronická dálniční známka zaslána e-mailem a bude platná okamžitě po platbě.

Na e-shopu edalnice.cz vyberete délku platnosti dálniční známky (10 dní, 1 měsíc a 1 rok), začátek její platnosti, vyplníte RZ vozidla a pokud máte nárok, tak můžete uplatnit slevu (vozidla poháněná na zemní plyn nebo biometan). Dále už stačí pouze zaplatit příslušnou částku dle délky platnosti známky.

1. Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku

Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku
Na webu Edálnice.cz klikněte na tlačítko Koupit známku

2. Vyplňte údaje o vozidle

 • Kód země registrace vozidla – vyberte zemi, kde je vaše vozidlo registrováno.
 • SPZ – zde vyplňte SPZ vozidla, pro které dálniční známku kupujete. SPZ si pro jistotu dvakrát zkontrolujte!
 • Počátek platnosti známky – ve vybraný den začne dálniční známka platit. Může tak být platná i v budoucnosti.
 • Vozidlo je poháněné zemním plynem nebo biometanem – pokud má vaše auto takový pohon, tak máte nárok na slevu. Zvýhodněná roční známka 750 Kč, měsíční 220 Kč a desetidenní stojí 155 Kč.
 • Druh známky – zde vyberte délku platnosti dálniční známky.
Vyplňte údaje o vozidle
Vyplňte údaje o vozidle

3. Kontaktní údaje

Na vyplněnou e-mailovou adresu vám přijde potvrzení o uhrazení a také důležitý Autorizační kód, díky kterému můžete provádět změny v sekci Správa elektronické dálniční známky. Pokud si vyberete možnost upozornění formou SMS, tak musíte také vyplnit vaše telefonní číslo.

Kontaktní údaje
Kontaktní údaje

4. Platba elektronické dálniční známky

Posledním krokem je samotná platba dálniční známky. Zde si vyberete mezi platební kartou a bankovním převodem. Po vybrání pro vás nejpříjemnějšího způsobu stačí potvrdit Souhlas s podmínkami úhrady a pokračovat k platbě.

Platba elektronické dálniční známky
Platba elektronické dálniční známky

5. Uložte si potvrzení o platbě

Po zaplacení elektronické dálniční známky vám na zadanou e-mailovou adresu přijde „Potvrzení o úhradě časového poplatku“. Tam si okamžitě zkontrolujte správnost registrační značky a počátek i konec platnosti. Najdete zde také Autorizační kód, díky kterému budeme moci upravit ve Správě elektronické dálniční známky různé detaily.

Jak takové potvrzení vypadá? Zde najdete vzor Potvrzení o úhradě časového poplatku.

Jak řešit špatně zadanou SPZ a získat peníze zpět?

Pokud platnost dálniční známky ještě nezačala platit, ale zjistili jste, že jste si při zadávání údajů spletli SPZ, je možné ji změnit. Stačí autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě dálniční známky. Na webu edalnice.cz se přihlásíte do sekce Správa známky a tam je možné změnit SPZ vozidla. Tato změna je nevratná a je možné ji pouze jednou změnit.  

Pokud potřebujete změnit SPZ vozidla, ale již dálniční známka začala platit, i zde je možná změna. Stačí se přihlásit pomocí autorizačního kódu na webu edalnice.cz do kategorie Správa známky. V této kategorii je možná oprava až 2 znaků v chybně zadané registrační značce. Tato změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou. Pokud tuto změnu využijete, pak případná žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku není možná. 

Pokud jste si dálniční známku zakoupili s okamžitou platností na některém z obchodních míst, máte jen 15 minut od nákupu na opravení zadaných údajů, a to přímo na konkrétním obchodním místě, kde byla známka zakoupena. V tomto případě je nutné předložit potvrzení o úhradě. 

Jaké jsou možnosti vrácení zakoupené dálniční známky?

O vrácení peněz za zakoupenou dálniční známku je možné žádat z těchto důvodů:

 • dálniční známka byla zakoupena duplicitně pro stejné vozidlo a období platnosti.
 • Dálniční známka byla zakoupena pro neexistující SPZ.
 • Dálniční známka byla zakoupena pro osvobozené vozidlo.
 • Dálniční známka byla zakoupen pro vozidlo, které nepodléhá časovému zpoplatnění
 • Dálniční známka byla zakoupena za Eko cenu pro vozidlo, které na nic nemá nárok. 
 • Dálniční známka byla zakoupena v plné výši pro vozidlo, které má nárok na Eko cenu. 

Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku je třeba podat prostřednictvím vyplněného formuláře do datové schránky, emailem nebo poštou. Více informací najdete na edalnice.cz

Jak si mohu ověřit platnost dálniční známky? 

Pro kontrolu platnosti elektronické dálniční známky nabízí web edalnice.cz jednoduchou funkci, kde se po zadání SPZ vozidla okamžitě dozvíte, zda-li máte pro daný den dálniční známku platnou. Zjistíte také, jestli je vaše vozidlo osvobozeno od úhrady, jak je tomu například u elektromobilů. Pokud platnost vaší dálniční známky začíná až v budoucnosti, tak si ji můžete ověřit v sekci Správa známky.

Jak zjistit platnost elektronické dálniční známky
Jak zjistit platnost elektronické dálniční známky – https://edalnice.cz/

Jak se na českých dálnicích kontroluje platnost dálniční známky? 

Elektronická dálniční známka se váže na registrační značku a žádný kupón už se tak nevylepuje. To ale neznamená, že se platnost dálniční známky nedá kontrolovat. Policie ČR a Celní správa ČR je vybavena kamerovým systémem pro identifikaci SPZ. Má také k dispozici připojení ke kontrolním branám. Hlídka se tak po připojení dozví, které vozidla nemají platnou dálniční známku.

Rychlostní limity na českých dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, pro autobusy a také obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silnice Dálnice
Motocykly50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
Osobní a nákladní vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
Nákladní vozy nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h110 km/h130 km/h
Autobusy50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h130 km/h*
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny 50 km/h90 km/h90 km/h130 km/h
Obytný automobil nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

* nebo podle schválené rychlosti přívěsného vozidla

Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem či přívěsem. V případě jízdy s automobilem a přívěsem nad 3,5 tuny nebo obytným automobilem také nad 3,5 tuny musíte jet pomaleji, a to na dálnici 80 km/h.

Pokud překročíte rychlost v obci, zaplatíte od 1 500 do 25 000 Kč, dostanete 6 trestných bodů, ve správním řízení je možnost odebrání řidičského průkazu na 6 až 18 měsíců, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v České republice platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.

Dálniční síť v České republice – přehled úseků

Dálniční síť v České republice se skládá z celkem 18 dálnic o celkové délce 1 363 km. Další stovky kilometrů jsou ve výstavbě nebo plánovány. 

České dálnice jsou označovány písmenem D a vlastního čísla dálnice, například D1.

DálniceÚseky v provozuDélka
D0Pražský okruh41 km
D1Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Říkovice, Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Bohumín – A1 Polsko367 km
D2Brno – Břeclav – D2 Slovensko61 km
D3Mezno – Tábor – Úsilné69 km
D4Praha – Háje, Mirotice – Třebkov54 km
D5Praha – Beroun – Rokycany – Plzeň – Rozvadov – A6 Německo151 km
D6Praha – Řevničov, Lubenec – Bošov, Karlovy Vary – Sokolov – Cheb98 km
D7Praha – Slaný, Panenský Týnec – Sulec, Postoloprty – Chomutov 48 km
D8Praha – Ústí nad Labem – Krásný Les – A17 Německo96 km
D10Praha – Mladá Boleslav – Turnov (I/35)71 km
D11Praha – Poděbrady – Hradec Králové – Jaroměř 114 km
D35Sedlice – Časy, Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou76 km
D46Vyškov – Prostějov – Olomouc38 km
D48Bělotín – Bělotín-východ, Rybí – Frýdek-Místek, Frýdek-Místek – Český Těšín37 km
D52Brno – Pohořelice – Mikulov – Rakousko17 km
D55Hulín – Otrokovice20 km
D56Ostrava – Frýdek-Místek14 km
Zdroj: ceskedalnice.cz

Dálnice a silnice, které jsou v provozu a bez poplatku jsou označeny zelenou barvou. Úseky označenou žlutou barvou jsou v provozu a s poplatkem, a šedou barvou jsou plánované úseky nebo ve výhledu.

Placené úseky v České republice 2024

DálnicePlacené úsekyDélka
D0Modletice – Praha, Slivenec (exity 76-16)23 km
D1Průhonice – Kývalka (exity 6-182)176 km
D1Holubice – Kroměříž, západ (exity 210-258)48 km
D1Kroměříž – východ – Říkovice (exity 260-272)12 km
D1Přerov, Předmostí – Ostrava, Rudná (exity 298-354)72 km
D2Brno, Chrlice – státní hranice (exity 3-61) (v opačném směru až od Lanžhot, odpočívka)58 km
D3Mezno – Čekanice (exity 62-76)14 km
D3Měšice – Veselí nad Lužnicí, sever (exity 79-109)25 km
D3Veselí nad Lužnicí, jih – Úsilné (exity 107-131)24 km
D3Pohůrka – Krasejovka (exity 136-147) od data uvedení do provozu11 km
D4Jíloviště – Háje (exity 9-45)36 km
D5Praha, Třebonice – Beroun, východ (exity 1-14)14 km
D5Beroun, západ – Ejpovice (exity 22-67)45 km
D5Sulkov – státní hranice (exity 89-151) (v opačném směru až od Rozvadov, odpočívka)62 km
D6Jeneč – Krušovice (exity 7-42)35 km
D7Kněževes – Knovíz (exity 3-18)15 km
D7Louny, východ – Louny, západ (exity 45-49) od data uvedení do provozu4 km
D8Zdiby – Řehlovice (exity 1-64)64 km
D8Knínice – státní hranice (exity 80-92) (v opačném směru bez poplatku)12 km
D10Stará Boleslav – Bezděčín (exity 14-39)25 km
D10Kosmonosy – Ohrazenice (exity 46-71)25 km
D11Jirny – Jaroměř, sever (exity 8-113)105 km
D35Sedlice – Ostrov (exity 127-158) od data uvedení do provozu31 km
D35Mohelnice, jih – Křelov (exity 235-261)26 km
D35Holice – Lipník nad Bečvou (exity 276-296)20 km
D35Časy – Ostrov14,7 km
D46Vyškov, východ – Prostějov, jih (exity 1-21)21 km
D46Držovice – Hněvotín (exity 26-37)11 km
D48Bělotín, východ – Jeseník nad Odrou (exity 3-8) od data uvedení do provozu4 km
D48Palačov – Nový Jičín, centrum (km 12 až exit 21) od data uvedení do provozu8 km
D48Obchvat Frýdek-Místek ve směru od Nového Jičína na Český Těšín (exity 48-52)4,3 km
D48Dobrá – Žukov (exity 54-70)16 km
D52Rajhrad – Pohořelice, sever (exity 10-23)13 km
D55Hulín – Otrokovice, sever (exity 16-30)14 km
D55Otrokovice, východ – Napajedla (exity 32-34)3 km
D56Ostrava, Hrabová, průmyslová zóna – Frýdek-Místek (exity 40-54)14 km
D56Frýdek-Místek – připojení na D482,2 km

Neplacené úseky dálnic

V České republice existují neplacené úseky dálnic, které jsou zdarma a je možné je projet bez jakéhokoliv placení a pořízení si dálniční známky.

Praha a středočeský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Hlavní město PrahaD0úsek Slivenec – Ruzyně16-28 km
Hlavní město PrahaD0úsek Satalice – Běchovice58-63 km
Hlavní město Praha D1úsek Spořilov – Průhonice*0-5 km
Středočeský krajD5obchvat Beroun (východ) – Beroun (západ)14-22 km
Středočeský krajD6úsek Praha – Řepy – Jeneč0-7 km
Hlavní město PrahaD7úsek Ruzyně – Kněževes2-3 km
Středočeský krajD10úsek Satalice – Stará Boleslav0-14 km
Středočeský krajD10úsek Bezděčín – Mladá Boleslav39-46 km
Hlavní město PrahaD11úsek Praha – Jirny0-8 km
Středočeský krajI/11Český Těšín, Svibice – Ropice2,1 km

*Úsek mezi pražským Spořilovem a Průhonicemi se od 1.1.2023 stal silnicí I. třídy, tudíž je nutné upravit rychlost na 110 km/h.

Jihomoravský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Jihomoravský krajD1úsek Kývalka – Holubice182-210 km
Jihomoravský krajD2úsek Brno – Chrlice0-3 km
Jihomoravský krajD2úsek státní hranice – Lanžhot – odpočívka (pouze ve směru do Brna)61-58 km
Jihomoravský krajD52obchvat Pohořelice23-26 km

Olomoucký kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Olomoucký krajD35úsek Křelov – Holice (Olomouc jih)261-276 km
Olomoucký krajD46úsek Hněvotín – Olomouc – Slavonín37-39 km
Olomoucký krajD48úsek Prostějov (jih) – Držovice21-26 km

Jihočeský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Jihočeský krajD3úsek Čekanice – Měšice76-79 km
Jihočeský krajD3úsek Veselí nad Lužnicí (sever) – Veselí nad Lužnicí (jih)104-107 km
Jihočeský krajD4úsek Mirotice – Třebkov – Nová Hospoda 77-84 km

Ústecký kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Ústecký krajD6úsek Lubenec – Bošov75-83 km
Ústecký krajD7úsek Postoloprty – Chomutov56-82 km
Ústecký krajD7úsek Panenský Týnec – Toužetín, Sulec36-40 km
Ústecký krajD8úsek Řehlovice – Knínice (pouze směr k Ústí nad Labem)65-80 km
Ústecký krajD8úsek Knínice – státní hranice CZ/DE80-92 km

Zlínský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Zlínský krajD1Kroměříž (západ) – Kroměříž (východ)258-260 km
Zlínský kraj D55obchvat Otrokovice (sever) – Otrokovice (jih)30-32 km

Moravskoslezský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Moravskoslezský krajD1Ostrava (Rudná) – státní hranice Cz/PL354-374 km

Karlovarský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Karlovarský krajD6úsek Karlovy Vary – Cheb (sever)129-169 km

Plzeňský kraj

KrajDálniceNeplacené úsekyDélka
Plzeňský krajD5úsek státní hranice – Rozvadov – odpočívka (pouze ve směru do Plzně)151-150 km
Plzeňský krajD5obchvat Ejpovice – Sulkov 67-89 km

Na mapě najdete úseky bez poplatku, které jsou označeny dvojitou čárou červené barvy.

Mapa dálnic České republiky s poplatek a bez poplatku

Pokuta za jízdu bez české elektronické dálniční známky

Pokud systém kontroly odhalí řidiče na dálnici nebo na jiné zpoplatněné silnici bez dálniční známky hrozí mu pokuta 5 000 Kč, ve správním řízení až 20 000 Kč. Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy a řidič osobního auta je povinen uposlechnout výzvy k zastavení.

Osvobození od dálniční známky mají pouze určité druhy vozidel a osoby. Pokud fyzická nebo právnická osoba oznámí osvobození a nebude mít na něj nárok, může dostat pokutu až 100 000 Kč.

Řidičům vozidel, na které se vztahuje osvobození od poplatku, avšak nepodali oznámení o osvobození, které je zákonem povinné, hrozí pokuty až do výše 5 000 Kč.

Pokutu také můžete získat, pokud neodstraníte starou dálniční známku nalepenou na vozidle. Pokud se jedná o českou dálniční známku, hrozí pokuta až 2 500 Kč. Pokud by se jednalo o zahraniční, tak není stanovena žádná zvláštní pokuta.  

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

V České republice existují druhy vozidel a osoby, které jsou od platby dálniční známky automaticky osvobozeny. Tyto vozidla nemusí podávat oznámení:

 • elektrická vozidla, vozidla na hybridní pohon, vozidla na vodík (pokud je hodnota emisí CO2 do 5 g/hm a pokud má vozidlo přidělenou speciální SPZ začínající písmeny EL). 
 • Vozidla sloužící pro přepravu nezaopatřených dětí, které jsou léčeny zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě silniční kontrolky stačí předložit lékařskou zprávu. 
 • Historická vozidla s přidělenou speciální veteránskou registrační značkou a průkazem historického vozidla.
 • Osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P vydaného v ČR

Tyto vozidla registrovaná v ČR mohou být osvobozeny po podání oznámení: 

 • vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí co2 do 50 g/km a bez speciální SPZ začínající na EL
 • vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob.

Tyto vozidla registrovaná v zahraničí mohou být osvobozeny po podání oznámení: 

 • vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí co2 do 50 g/km). 

Jak podat oznámení osvobození od dálniční známky?

Na stránkách edalnice.cz najdete příslušné formuláře oznámení osvobození. K podání oznámení je nutné vyplnit formulář a odeslat datovou schránkou, emailem nebo poštou. 

Zákaz jízdy kamionů

V celé České republice nesmí kamiony jezdit v neděli a ve státních svátky od 13 do 22 hodin. V období letních prázdnin, nesmí jezdit v pátek od 17 do 21 hodin, v sobotu od 7 do 13 hodiny a v neděli a ve státní svátky od 13 do 22 hodin. 

Nejčastější dopravní značky na dálnici

Další informace o cestování v České republice

Dálniční poplatky v sousedních zemích

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky v České republice?

Dálniční známky v České republice jsou platné na 10 dní, 1 měsíc a na 1 rok.
Cena elektronické dálniční známky na 10 dní pro automobily do 3,5 tuny je 310 Kč, dálniční známka na 1 měsíc stojí 440 Kč a na celý rok vyjde na 1 500 Kč. Pokud vlastníte vozidlo na zemní plyn (CNG) nebo biometan (i kombinovaná s jiným palivem) dálniční známka je pro vás za sníženou tzv. eko cenu, 10 dní stojí 155 Kč, 1 měsíc 220 Kč a roční vyjde na 750 Kč.

Kde koupit českou elektronickou dálniční známku?

Dálniční známku je nejjednodušší zakoupit oficiálním webu edalnice.cz. Pokud si ji chce řidič koupit fyzicky je to možné v samoobslužných kioscích, které jsou v příhraničních oblastech nebo na České poště a na čerpacích stanicích EuroOil.

Jak probíhá kontrola českých dálničních známek?

Elektronická dálniční známka se váže na registrační značku a žádný kupón už se tak nevylepuje. To ale neznamená, že se platnost dálniční známky nedá kontrolovat. Policie ČR a Celní správa ČR je vybavena kamerovým systémem pro identifikaci SPZ. Má také k dispozici připojení ke kontrolním branám. Hlídka se tak po připojení dozví, které vozidla nemají platnou dálniční známku.

Zdroj: edalnice.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.