Dálniční známka Maďarsko 2019

V Maďarsku jsou vybrané dálniční a silniční úseky zpoplatněny elektronickým systémem a dálniční známka je povinná pro motocykly, osobní automobily, nákladní automobily do 3,5 t, karavany a autobusy. Vozy nad 3,5 t platí elektronické mýtné podle skutečně ujeté vzdálenosti. Mimo klasických dálničních známek jsou v prodeji i roční regionální známky platící pouze pro zpoplatněné úseky silnic v některých regionech.Pokud se chystáte cestovat do Maďarska, k dispozici je několik dálnic a obchvatů, které vaši cestu značně zrychlí a usnadní. Dálnice jsou i v Maďarsku zpoplatněny v podobě prodeje dálničních známek za využívání rychlostních komunikací. Lze si je pořídit především na benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů, kde můžete zakoupit Maďarskou dálniční známku ve 3 různých délkách platnosti.

Pro osobní automobily do 3,5 t a 7 míst je to v podobě týdenní dálniční známky za 2 975 HUF, měsíční dálniční známky za 4 780 HUF a roční dálniční známky za 42 980 HUF. Týdenní známka má platnost 9 dní a její platnost končí o půlnoci na konci 10. dne. Týdenní známka pro motocykly je k dispozici za 1 470 HUF. Známky jsou v prodeji i pro vozy nad 3,5 a 12 t v cenách určených podle jejich délky platnosti a hmotnosti. Roční známky jsou vždy platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku. Oficiální informace na motorway.hu.

Kde koupit dálniční známku

V České republice lze maďarskou dálniční známku zakoupit na pobočkách směnárny Tourist centrum, nebo u ÚAMK. Přímo v Maďarsku jsou dálniční známky prodávány, jak je zvykem, téměř na všech benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů. Prodejní místa jsou vždy označena nápisy e-VIGNETTE nebo MATRICA. Maďarskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech, což jsou zejména:

  • hraniční přechody
  • benzínové pumpy
  • ÚAMK – Žlutý Anděl
  • některé provozovny ABA
  • elektronicky (sms, internet)

Maďarská dálniční známka online

Nákup maďarské známky lze uskutečnit i z domova přes internet. Pokud se chystáte cestovat do Maďarska a plánujete nákup dálniční známky, doporučujeme pro klidnější cestu dálniční známku koupit již online přes oficiální stránky ematrica.nemzetiutdij.hu, případně u prodejce virpay.hu, i s poplatkem za platbu. Stránky jsou dostupné v maďarštině, rumunštině, ale i v angličtině a němčině.České republice online prodej maďarských dálničních známek zajišťuje prodejní síť MTX.

Kam nalepit dálniční známku

Maďarská dálniční známka se nikam nelepí. Nemusíte ji již nalepovat na čelní sklo a pak ji zase pracně odstraňovat. Při nákupu v prodejním místě si vyberete známku podle potřebné délky platnosti a zadáte evidenční číslo vozu. Pro jízdu po maďarských dálnicích tedy musíte mít pouze zaplacený poplatek v podobě elektronické dálniční známky. Po zaplacení této dálniční známky neobdržíte žádnou nálepku a máte pouze virtuální dálniční známku.Na dálnici je pak existence dálniční známky kontrolována kamerovým systémem podle SPZ a občas provádí kontrolu i policie při svých běžně konaných kontrolách. Kontrolovat vás může i speciální skupina provozovatele dálnice za asistence policie. To probíhá odkloněním dopravy na parkoviště anebo při kontrole vyjíždějícího vozidla.

Cena dálniční známky v Maďarsku 2019

Platnost známky Do 3,5t a 7 míst Do 3,5t nad 7 míst Autobusy Přívěsy pro nákladní auta
10 dní 2 975 HUF 5 950 HUF 13 385 HUF 2 975 HUF
1 měsíc 4 780 HUF 9 560 HUF 21 975 HUF 4 780 HUF
1 rok 42 980 HUF 42 980 HUF 199 975 HUF 42 980 HUF

Pokuty za jízdu bez dálniční známky v Maďarsku

Bez zakoupení maďarské dálniční známky, tedy elektronické e-Viněty nejsou motoristé oprávněni placené silniční a dálniční úseky nikde využívat. Hrozí jim zde totiž poměrně citelné pokuty. Pro řidiče osobních automobilů je to pokuta až ve výši 14 875 HUF a pro řidiče autobusů dokonce 66 925 HUF. Jestliže se vám nějakým nešťastným způsobem povedlo koupit špatnou dálniční známku, nebo vám bylo odcizeno vaše vozidlo, můžete požádat o výměnu nebo náhradu dálniční známky. Dálniční známka v Maďarsku bývá poskytnuta zdarma nebo za menší poplatek. Poplatek za služby je až 1 470 HUF, jeho skutečná výše vždy závisí na počtu provedených úprav. Doporučujeme zjistit si předem, zda se vám v daném případě výměna dálniční známky ještě vyplatí.

Dálniční síť Maďarsko – přehled úseků

Dálnice Úseky v provozu Délka
M0 Budapešťský okruh 79 km
M1 Budapest – Tatabánya – Györ – Rakousko A4 167 km
M2 Budapest – Vác 30 km
M3 Budapest – Nyíregyháza – Vásárosnamény 280 km
M5 Budapest – Kecskemét – Szeged – Srbsko A1 169 km
M6 Budapest – Szsekszárd – Bóly 193 km
M7 Budapest – Székesfehérvár – Chorvatsko A4 233 km
M8 Dunavecse – Dunaújváros 10 km
M9 Dusnok – Szekszárd 21 km
M15 Mosonmagyaróvár – Slovensko D2 14 km
M19 Györ – Györ (město) 10 km
M30 Emöd – Miskolc 28 km
M31 Nagytarcsa – Gödöllö 12 km
M35 Görbeháza – Debrecen 44 km
M43 Szeged – Rumunsko A1 58 km
M51 Budapest – Dunaharaszti 9 km
M60 Bóly – Pécs 32 km
M70 Letenye – Slovinsko A5 21 km
M85 Györ – Csorna 27 km
M86 Csorna – Szombathely 69 km

Dálniční síť Maďarsko

By Pan Peter12 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je velmi důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. V Maďarsku pro osoby s omezenou pohyblivostí a trvalým bydlištěm v Maďarsku, a současně ani pro cizince není možno požádat o úlevu od platby dálničních poplatků. Nestačí vám tedy průkaz ZTP.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Maďarsku

Ve městě Mimo město Na dálnici
50 km/h 90 km/h 130 km/h