Domů » Pro řidiče » Nejlepší GPS navigace do auta + Jak vybrat

Nejlepší GPS navigace do auta + Jak vybrat

1

Navigace do auta dnes není ničím neobvyklým. Na cestách ji používá téměř každý a využitelnost těchto krabiček se neustále zdokonaluje. Spolu s rozšířením navigací do auta se rozšiřuje i trh a vy možná tápete, podle čeho je důležité navigaci do auta vybírat. Setkat se můžete s množstvím parametrů a údajů, přičemž některé jsou důležitější než jiné. Abyste se mezi navigacemi velice snadno zorientovali, tak se na ně podrobně podíváme.

Nejlepší GPS navigace do auta + Jak vybrat
Navigace do auta – Nákupní rádce

Nejlepší GPS navigace do auta

WordPress Table

Srovnání parametrů a funkcí nejlepších GPS navigací

WordPress Table

Jak vybrat GPS navigaci do auta?

Parametry navigací

Velikost displeje navigace

Nejprve se budeme věnovat zevnějšku navigace. Je to jako s každou jinou věcí. Důležité je kvalitní zpracování přístroje a dostatečně velký displej. Pokud velikost displeje podceníte, tak se vám na ní bude nejspíš špatně orientovat a cestu vám to naopak ztíží. Ve většině případů je obal navigace do auta vyroben z plastu, ale u dražších kousků můžete získat i celo-kovové tělo. Velikost samotného displeje vybírejte tak, abyste mohli přístroj snadno ovládat. To znamená jednoduše přibližovat a oddalovat mapy, využívat funkce a další. Velké plus je i antireflexní vrstva, která zajistí snadnou čitelnost i při ostrém slunci.

Základní technickým parametrem navigací je úhlopříčka displeje udávaná v palcích. Narazit můžete na úhlopříčky 4,3″ až 7„. V ideálním případě hledejte navigace o úhlopříčce 5″ až 6“. Větší obrazovka znamená snazší čitelnost, ale zase vám nesmí bránit ve výhledu.

Umístění navigace

Když jsme zmiňovali správný výběr velikosti navigace, aby vám nezacláněla, tak dalším důležitým kritériem je i její umístění. Vždy mějte na paměti, že navigace v žádném případě nesmí zasahovat do zorného pole řidiče, jelikož hrozí ohrožení bezpečnosti na silnici. A v případě policejní kontroly na vás navíc čeká pokuta 2 000 Kč. Jako nejlepší umístění se tak jeví místa, kam nezasahují stěrače a palubní deska. Při volbě místa je třeba myslet i na napájení. Možnosti jsou takové:

Aktivní stojánky

Jsou připevněny k palubové desky a ze spodní strany je k nim přiveden napájecí kabel. Vy tento kabel neuvidíte a celá aparatura tak působí čistým dojmem. Po zasunutí navigace do stojanu se začne okamžitě napájet. Jejich výhodou bývá magnetické upevnění navigace.

[ltl id=“4″]

Napájecí kabel

Dalším způsobem je natáhnutí napájecího kabelu ze zásuvky automobilu. Jedná se o nejrychlejší způsob připojení navigace a s trochou zručnosti se vám podaří většinou kabel pěkně uklidit do spár. V opačném případě je kabel vidět a to se nemusí každému líbit.

Integrované baterie

Najdete je malého množství produktů a nejlepší volbou zrovna nejsou, jelikož výdrž se pohybuje kolem jedné hodiny.

Úložný prostor navigace

Zmíněné mapy a jejich aktualizace se samozřejmě musejí někam ukládat. Interní paměť navigace bývá v drtivé většině případů velice malá a je proto potřeba ukládat data na paměťové karty. Nejčastěji se jedná o paměťové sloty: SD, Micro SD, Micro SDHC Micro SDXC.

Navigační funkce

GPS navigace vás samozřejmě bude navigovat na cestách, ale moderní přístroje nabízejí mnohem více zajímavých funkcí. Ty se liší dle výrobce a vámi vybraného modelu. Pojďme se tedy podívat na to, jaké další zajímavé funkce vám navigace nabízí:

Hlasová navigace

Je jedna ze základních funkcí, kterou by měla každá navigace mít. Umožňuje vám řídit se navigací bez toho, abyste se museli dívat na displej. Pomocí hlasu vás navigace upozorňuje na sjezdy, odbočky a informuje vás o vzdálenost ke změně směru jízdy. Vybírat si můžete mezi mužským i ženským hlasem a dejte si pozor, aby navigace měla hlasovou navigaci v českém jazyce.

Asistent řazení do pruhů

Vás během jízdy upozorňuje na to, do jakého pruhu se máte zařadit. Usnadní vám to jízdu na velkých křižovatkách.

Ukazatel maximální povolené rychlosti

Na displeji GPS navigace se vám zobrazí maximální rychlost, kterou můžete na daném úseku jet. Moderní navigace vás dokonce mohou zvukově upozornit na jejich překročení. Tuto možnost samozřejmě můžete deaktivovat.

GPS navigace
GPS navigace

Náhledy křižovatek

Špatně se orientujete na křižovatkách? Během příjezdu ke křižovatce některé navigace nabízí speciální režim, kdy se vám zobrazí foto-realistický náhled křižovatky.

Připojení GPS navigace k internetu

Pokud je navigace vybavena schopností připojení k internetu, tak nebudete muset myslet na aktualizaci map přes kabel. Wi-Fi modul vám umožní mapy zaktualizovat bezdrátově a tyto přístroje se často mohou spárovat i s chytrými telefony. Z něj si můžete do navigace poslat vámi vybranou trasu.

Hledání cíle dle popisných čísel

Tohle nabízejí navigace s podrobnými mapovými podklady. Usnadní vám hledání cíle cesty.

3D zobrazení terénu

Některé navigační systémy jsou schopny vymodelovat prostředí ve 3D a vy tak máte lepší přehled kopcích a klesání, jež vás na cestách čeká.

Handsfree

Bezdrátové připojení Bluetooth vám umožní spárovat vás mobilní telefon a GPS navigaci. Vy ji tak můžete velice pohodlně použít k telefonování, jelikož u lepších kousků nechybí ani mikrofon a reproduktor. Jiné dokonce umožňují předčítání textových zpráv, nebo propojení s hlasovým asistentem.

Databáze radarů

GPS navigace může disponovat databází stacionárních radarů a budou vám hlásit, pokud se k takovému místu budete blížit. Dejte si ale pozor na to, že v mnoha zemích je tato funkce kvůli legislativě potlačena.

Zaznamenávání trasy

U mnoha navigacích si trasu nemusíte prohlédnout pouze před jejím projetím, ale i následně po jízdě díky funkce uložení trasy.

Vestavěná kamera

Jedná se o kombinaci GPS navigace do auta a kamery do auta. Ta je schopna zaznamenávat video i audio ve kvalitě Full HD. K ukládání záznamu se využívá externí úložiště. Kamery nabízí možnost upozornění na vyjetí z pruhu, varování před čelním střetem a mnoho dalších.

Parkovací asistent

Pomůže vám nalézt nejbližší místo k zaparkování.

Aktualizované dopravní informace

Tato funkce vám dokáže nesmírně urychlit cestu, jelikož se tak můžete vyhnout nově vytvořeným kolonám či jiným dopravním problémům. Tato služba vyžaduje propojení s telefonem nebo vlastní SIM s datovým přenosem.

Mapové podklady

Proč si kupujete navigaci do auta? Abyste měli během jízdy přístup ke kvalitním aktualizovaným mapám, které vám co možná nejvíce zpříjemní jízdu. Vy tedy volte mapy, které budete moci plnohodnotně používat. Zakoupit totiž můžete mapové podklady pouze pro Českou republiku, což bývá většinou velice levná možnost. Pokud ale pravidelněji cestujete, tak si zakupte větší mapový balíček. Koupit můžete balíček map pro celou Evropu, potažmo jejich 45 států a samozřejmě můžete zakoupit mapy i pro další kontinenty. Dražší modely nabízejí zajímavou možnost, kterou je stáhnutí map zdarma do navigace. Nejdůležitějším faktorem je podrobnost map: čísla popisná, populární body, benzínové stanice, obchody, nemocnice,…

Takovou navigaci totiž nemusíte používat jen v autě. Při cestování a turistice se vám může hodit možnost stáhnutí turistických map, podle kterých se můžete vydat vydat na pěší cestu a pomohou vám s orientací v přírodě.

Aktualizace map

Jakmile si vyberete správné mapy, tak jste okamžitě postaveni před další rozhodnutí. A tím je způsob aktualizace map. Silniční situace kolem nás se neustále vyvíjí a vy potřebujete pravidelně aktualizované mapy, aby odpovídaly zkutečnosti. U navigací máte tyto tři možnosti:

  • Aktualizace map spojená s poplatkem
  • Bezplatná aktualizace map v omezené době od nákupu
  • Doživotní bezplatná aktualizace map

Dnes se nejčastěji setkáme s doživotní bezplatnou aktualizací. Tady si ale dávejte pozor na názvosloví. Vše se zakládá na životnosti přístroje, která je pevně stanovena výrobce. Může se tak stát, že po deseti letech používání výrobce přestane podporovat aktualizace map pro váš přístroj a vy budete nuceni koupit si přístroj nový. Tyto aktualizace se většinou konají třikrát ročně.

RDS-TMC přijímač

Jak dostat z navigace maximum? To vám umožní navigace se zabudovaným RDS-TMC přijímačem. „Radio Data System – Traffic Message Channel“ je bezplatně poskytované služba, díky které získáte důležité informace o aktuální dopravní situaci. Navigace podle těchto informací upravuje trasu, abyste se vyhnuli kolonám a uzavírkám.

Navigace do mobilu zdarma

Dnes jsou již velice rozšířené navigace do mobilních telefonů, které jsou hojně používány. Pokud cestujete méně často, tak je to pro vás pravděpodobně lepší varianta, než kupovat navigaci do auta. Následující navigace do auta zdarma pravděpodobně znáte a přidáme si k nim zajímavé informace.

Mapy Google

U této aplikace oceníte hlavně jednoduchost, přehlednost a výbornou aktuálnost stavu dopravy. Mapy Google navíc nemusíte použít pouze v autě, ale budete se vám hodit i na pěší vycházce, jelikož ji můžete přepnout i do módu pěší navigace. Mapy Google vám nabízejí okamžité nabídnutí objízdné trasy a vy se tak můžete elegantně vyhnout několik kilometrů dlouhé koloně. Pokud se rozhodnete na dlouhé cestě zastavit na oběd, tak se vám bude hodit obsáhlá databáze míst s recenzemi.

Mapy Google
Mapy Google

Navigace Waze

Navigace Waze již patří pod křídla Google a díky svým možnostem si získala srdce mnoha řidičů. Cestování vám nesmírně usnadní výstrahy na cestách, které do aplikace přidávají samotní řidiči v reálném čase. Okamžitě tedy víte o nehodách, policejních hlídkách, překážkách a můžete na ně tak mnohem lépe reagovat. Za ujeté kilometry v aplikaci a nahlášené problémy získáváte body a od něj se odvíjí pozice v žebříčku řidičů z celého světa.

Sygic GPS

Hlavní výhodou této aplikace je fakt, že pro své používání nevyžaduje internetové připojení. S touto aplikací se tedy budete déle sžívat, ale nakonec jí přijdete „na kloub“. Navigace dokáže fungovat dokonce i při vypnutém displeji a směruje vás tak pouze pomocí hlasových signálů. Poměrně pěkně si můžete nakonfigurovat cestu a v jedné zemi se proto můžete vyhnout dálnici, ale v druhé vás již může vést po dálnici. Ve městě vás překvapí to, že důležité body se zobrazují pomocí 3D modelů, tudíž se vám v novém prostředí lépe orientuje.

Sygic GPS
Sygic GPS

1 komentář

  1. Záleží, jestli se ještě vůbec vyplatí vzhledem k tomu, že se navi normálně nahrávají do SW multicenter a 2din rádií

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články