Domů » Cestování » Dálniční známka Rakousko 2023

Dálniční známka Rakousko 2023

0
Dálniční známka Rakousko 2023

Cena rakouské dálniční známka se v tomto roce nepatrně zvýšila. U našich prodejců se ceny rakouských dálničních známek průběžně mění se změnami kurzu Eura. Cena dálniční známky na 10 dní pro automobily do 3,5 tuny stojí okolo 230 Kč (9,9 €), dálniční známka na 2 měsíce pak okolo 680 Kč (29 €) a na celý rok vyjde kolem 2300 Kč (96,4 €).

Při průjezdu dálnic a rychlostních silnic je v Rakousku nutná dálniční známka nejen pro řidiče osobních automobilů, ale také pro řidiče motocyklů. U vozidel nad 3,5 tuny je pak vybíráno mýtné. Rakousko má také zpoplatněné průjezdy některých mostů, tunelů a různých úseků.

Cena a platnost rakouských dálničních známek 2023

Platnost známkyMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tunyVozidla nad 3,5 tuny
10 dní5,80 EUR9,90 EURMýtné
2 měsíce14,50 EUR29,00 EURMýtné
1 rok38,20 EUR96,40 EURMýtné

Dálniční známka je v Rakousku k dispozici na období 10 dní, 2 měsíce a na 1 rok. 

 • Platnost 10denní dálniční známky platí 10 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 9 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 10 denní dálniční známka s platností od 10. 7. 2023 bude platit do 19. 7. 2023 včetně.
 • 2měsíční dálniční známka platí 2 měsíce, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7 2023, tak bude platit do 10. 9. 2023 včetně.
 • Platnost roční dálniční známky je od 1. 12. 2022 do 31. 1. 2024, tedy 14 měsíců. To znamená, že vždy od začátku prosince až do konce ledna dalšího roku.
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.


Dálniční známku můžete mít jak klasickou nalepovací, tak i elektronickou. Obě tyto varianty mají stejnou dobu platnosti a také cenu.

Povinnost dálniční známky platí pro:

 • motocykly,
 • osobní automobily do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny, včetně,
 • vozidla s hmotnosti nad 3,5 tuny musí platit mýtné přes zařízení Go-Box.

Motocykl s postranním vozíkem potřebuje při průjezdu dálnicemi dálniční známku určenou pro motocykly, avšak tzv. tříkolky potřebují dálniční známku pro osobní vozidla do 3,5 tuny.

Kde koupit dálniční známku?

Dálniční známku můžete zakoupit ve fyzické verzi na běžných místech jako jsou čerpací stanice v příhraničí, na rakouských čerpacích stanicích a dalších místech. Rakouskou dálniční známku můžete zakoupit i online, jen dejte pozor, její platnost je nejdříve 18 dní ode dne zakoupení.

Rakouskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech jako jsou:

 • rakouské čerpací stanice,
 • některé rakouské trafiky,
 • české příhraniční čerpací stanice,
 • další místa v blízkosti hranic,
 • ÚAMK – Žlutý Anděl,,
 • online na webových stránkách shop.asfinag.at.

Rakouská známka online

V Rakousku můžete zakoupit elektronické dálniční známky přes oficiální webový portál shop.asfinag.at. Je to nejsnazší možný způsob. Elektronické dálniční známky jsou vázány k registrační značce vozidla. Cena je stejná jako u tradiční nalepovací známky a systém je proto velmi podobný systémům například na Slovensku či v Maďarsku. 

Kam nalepit dálniční rakouskou známku

Rakouská dálniční známka musí být vidět z čelní strany vozu. Známku je nutné nalepit na čelní sklo, buď doprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Známku nelepte těsně k okraji okna za střední zpětné zrcátko, kde dálniční známka není vidět, ani do stinného pásu na čelním skle. 

Rakouská dálniční známka je nepřenosná. Zkontrolujte si, jestli se vám celá dálniční známka správně odlepila a nalepila na čelní sklo.

Pokud máte motocykl, nalepte známku na viditelnou část – doporučená je například nádrž nebo přední vidlice. Pokud známku nalepíte na kufr, stává se neplatnou.

Nenalepená dálniční známka je neplatná a za její špatné nalepení hrozí pokuta

Již několik případů pokut od rakouské dopravní policie padlo za špatné vylepení dálničních známek. Je třeba nalepit dálniční známku tak, aby byla dálniční známka vidět v rozpoznávacím systému rakouské policie.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku?
Kam nalepit rakouskou dálniční známku?

Rychlostní limity na rakouských silnicích a dálnicích

V tabulce najdete rychlostní limity pro osobní automobily do 3,5 tuny a také motocykly.

ObecMimo obecDálniceRychlostní silnice
50 km/h100 km/h130 km/h100-130 km/h

Rakousko na některých dálnicích omezuje maximální rychlost právě kvůli ekologii a snížení množství emisí. Rychlost na některých místech je snížena ze 130 km/h na 100 km/h, někde dokonce až na 80 km/h. Toto opatření má snížit množství emisí z vozidel a najdete jej pod označením Immissionsschutzgesetz-Luft či zkratkou IG-L. V těchto úsecích si dejte pozor na dodržování rychlosti, její překročení je trestáno vysokými pokuty.

Na rakouských dálnicích se současně rozšiřují i oblasti úsekového měření rychlosti. Pokud tímto úsekem IG-L pojedete rychleji, než je dovoleno, kromě pokuty za překročení rychlosti můžete dostat pokutu i za znečišťování životního prostředí ve výši až 2 000 – 3 000 EUR. 

Co se týká snížení emisí, tak v Rakousku mají 6 druhů ekologických známek. Tyto nízkoemisní zóny jsou napříč celou zemí. Pokud v těchto místech nebudete mít emisní známku, dostanete vysokou pokutu. Toto opatření se netýká jenom města, ale také některých dálnic a silnic.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v Rakousku platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.

Poplatky za tunely, průsmyky a horské silnice v Rakousku

V současné době v Rakousku platí zpoplatněný průjezd některých úseků, který je navíc zpoplatněn i nad rámec zakoupené dálniční známky. Mýtné lze uhradit na místě v hotovosti, platební kartou, nebo předem na stránkách Asfinag.at. Zpoplatněn je i průjezd některých horských silnic.

Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic

Ke kompletnímu zpoplatnění celé sítě dálnic a rychlostních silnic v Rakousku se od 15. prosince 2019 přidávají i jednotlivé úseky, které byly bez poplatků. Momentálně je třeba na těchto úsecích mít také dálniční známku. Úseky jsou pravidelně kontrolovány policií. Jedná se o 4 úseky:

A1Westautobahn (hraniční přechod Walserberg do Salzburg-Nord), Land Salzburg
A12Inntal Autobahn (hraniční přechod z Kiefersfelden do Kufstein-Süd), Tyrolsko
A14Rheintal/Walgau Autobahn (státní hranice Hörbranz a křižovatkou Hohenems), Vorarlbersko
A26(Linzer Westring – stále ve výstavbě), Horní Rakousko

Rakouští policisté kontrolují dálniční známku i v krátkém úseku dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein, tedy Kufstein-Süd. Jde o několika kilometrový úsek, který je sice dálnicí, ale v tomto úseku byli motoristé bez dálniční známky dříve tolerováni, v současné době je tomu jinak a hrozí vysoké pokuty.

Aktuální informace a podrobnosti najdete zde

Zpoplatněné tunely, mosty a horské průsmyky

Tyto speciální zpoplatněné úseky jsou vyjmuty z povinné nutnosti mít dálniční známku. Vybírají se zde zvláštní poplatky na mýtnicích a dálniční známku zde mít tedy nemusíte. Tyto úseky se nazývají Route Toll a jsou na mapě vyznačeny zeleně.

ÚsekCeny za jednorázový průjezd pro automobily do 3,5 t
A9 – Pyhrn Gleinalm a Bosrucktunnel (Tunel Bosruck)6,50 EUR
A9 – Pyhrn/Gleinalmtunnel (Tunel Gleinalm)10,50 EUR
A10 – Tauern a Katschbergtunnel (Tunel Tauern a Katschberg)13,50 EUR
A11 – Karawanken směr Jih7,80 EUR
A13 – dálnice Brenner11,00 EUR
S16 – rychlostní silnice Arlberg 11,50 EUR

Můžete zde zaplatit mýtné předem i přes internet a plynule (pomalu) bez zastavení projet pruhem označeným jako PKW VIDEOMAUT. Cena není zvýhodněná a platí zde navíc i další omezení. Online nákup musí být proveden nejpozději 30 minut před průjezdem mýtnicí.

Předem lze zakoupit nejvíce 2 průjezdy přes stejnou mýtnici. V případě, že pojedete přes stejnou mýtnici i zpět, raději si kupte 2 průjezdy. 

Pro Karawankenský tunel lze zakoupit pouze průjezd z Rakouska do Slovinska, nikoliv opačným směrem. Předplatné mýta však nemusíte zakoupit na konkrétní den a platí vám do konce roku.

Při nákupu se zadává registrační značka vozu. Ponechte si doklad vystavený při online placení mýta obsahující čárový kód, který předložíte u okénka, pokud by byla automatická brána mimo provoz.

Aktuální ceny a zpoplatněné dálniční úseky detailně najdete na asfinag.at

V Rakousku jsou také v horských oblastech zpoplatněné některé silnice a úseky. Jedná se o cesty, které ve většině případů jsou vysokohorské panoramatické cesty. Některé tyto úseky jsou v zimě uzavřeny. Celkový výčet těchto horských silnice, kde se vybírá mýtné, najdete v článku Zpoplatněné tunely, mosty a průsmyky v Rakousku.  

ÚsekMotocyklyAutomobily do 3,5 tuny
Gerlos Aplenstrasse (Gerslosplatte – Krimml)8,00 EUR11,00 EUR
Grossglockner-Hochalpenstrasse30,00 EUR40,00 EUR
Grossglockner Hochalpenstrasse po 18 hodině21,50 EUR28,00 EUR
Felbertauernstrasse10,00 EUR11,00 EUR
Hinterhorn Mautstraße4,00 EUR5,00 EUR
Kunertaler Gletscherstraß15,00 EUR25,00 EUR
Zettersfeld Mautstraße2,50 EUR7,00 EUR
Zillertaler Höhenstraße5,00 EUR8,00 EUR
Steinplatte Mautstraße10,00 EUR10,00 EUR
Mapa úseků dálničních známek a mýtného v Rakousku.

Úseky označené zeleně jsou tzv. úseky Route Toll, a je zde vybíráno speciální silniční mýtné.

Úseky označené oranžovou barvou jsou úseky dálnic a silnic pro motorová vozidla, na které se vztahuje povinnost mít dálniční známku.

Úseky označené modrou barvou jsou ty úseky, na které se nevztahují viněty. 

Dálniční síť v Rakousku – přehled úseků

Dálniční síť v Rakousku je rozsáhlá a je tvořena těmito jednotlivými dálnicemi a pak také rychlostními silnicemi.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1 (West)Vídeň – St. Pölten – Linz – Salzburg – Německo A8292 km
A2 (Süd)Vídeň – Wiener Neustadt – Baden – Graz – Klagenfurt – Itálie A23377 km
A3 (Südost)Guntramsdorf – Eisenstadt – Maďarsko M8638 km
A4 (Ost)Wien – Nickelsdorf – Maďarsko M166 km
A5 (Nord)Eibesbrunn – Poysbrunn39 km
A6 (Nordost)Bruckneudorf – Kittsee – Slovensko D422 km
A7 (Mühlkreis)Linz – Unterweitersdorf29 km
A8 (Innkreis)Voralpenkreuz – Suben – Německo A376 km
A9 (Pyhrn)Voralpenkreuz – Graz – Slovinsko A1230 km
A10 (Tauern)Salzburg – Villach194 km
A11 (Karawanken)Villach – Slovinsko A221 km
A12 (Inntal)Německo A93 – Innsbruck – Zams145 km
A13 (Brenner)Innsbruck – Itálie A2235 km
A14 (Rheintal/Walgau)Německo A96 – Bregenz – Bludenz-Montafon61 km
A21 (Wiener Aussenring)Steinhäusl – Vösendorf38 km
A22 (Donauufer)Wien – Stockerau34 km
A23 (Südosttangente)Jihovýchodní průtah Vídně18 km
A25 (Welser)Haid – Wels20 km
S1 – rychlostní silniceWiener Außenring
S2 – rychlostní silnice Wiener Nordrand
S3 – rychlostní silnice Weinvirtler Highway
S4 – rychlostní silniceMattersburger Highway
S5 – rychlostní silnice Stockerauer
S6 – rychlostní silniceSemmering
S7 – rychlostní silnice Fürstenfelder (ve výstavbě)
S10 – rychlostní silniceMühlviertler Highway
S16 – rychlostní silnice Arlberg
S31 – rychlostní silniceBurgenland
S33 – rychlostní silniceKremser
S35 – rychlostní silniceBrucker
S36 – rychlostní silniceMurtal
S37 – rychlostní silnice Klagenfurter
Mapa Rakouska - dálniční úseky

By AleXXw / Sings by Rl91 [Public domain], via Wikimedia Commons

Pokuta v Rakousku za jízdu bez dálniční známky

Pokuty za jízdu bez rakouské dálniční známky nebo bez zaplacení mýtného jsou v Rakousku pokutovány vysokými částkami. 

Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky nebo s neaktuální dálniční známkou automobilem nebo obytným vozem vás čeká pokuta na místě v blokovém řízení 120 EUR, ve správním řízení může být pokuta od 300 do 3 000 EUR. Pokud není dálniční známka na motorce,pak počítejte s pokutou 65 EUR. Další vysoká pokuta vás bude čekat pokud budete manipulovat s dálniční známkou. U automobilu je výše pokuty 240 EUR a u motorky 130 EUR.

Další vysoká pokuta, která vás může potkat na dálnici. Řidiči také musí bezpodmínečně umožnit průjezd vozidlům záchranné služby, jinak mu hrozí pokuta až 2 500 EUR. Jde o zásahová vozidla policie, hasičů, vozidel silniční údržby ASFINAG, silniční havarijní služby, odtahových vozidel i silniční havarijní a poruchové služby ÖAMTC a  ARBÖ.

Neplacené úseky dálnic

V Rakousku nejsou aktuálně žádné neplacené úseky na dálnici nebo rychlostních silnicích.

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

V současné době v Rakousku neexistuje žádná úleva z dálniční známky pro elektromobily a další vozidla. To znamená, že je nutné mít platnou dálniční známku při průjezdu rakouskými dálnicemi a také rychlostními silnicemi. 

Zákaz jízdy kamionů

V celém Rakousku nesmí kamiony jezdit v noci od 22 hodin do 5 hodin ráno, kromě vozidel se sníženou hlučností (L). Toto omezení se týká i vozidel nad 3,5 tuny s přívěsem. O víkendu nesmí kamiony jezdit v tuto dobu: sobota (od 15 hodin až do 24 hodin), neděle a státní svátky (od 0 hodin až do 22 hodin).

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky v Rakousku?

Dálniční známky v Rakousku jsou platné na 10 dní, 2 měsíce a na 1 rok.
Cena dálniční známky 10 denní pro automobily do 3,5 tuny je okolo 230 Kč, dálniční známka na 2 měsíce pak okolo 680 Kč a na celý rok vyjde kolem 2300 Kč.

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Rakouskou dálniční známku je možné koupit na vybraných obchodních místech jako jsou: 
rakouské čerpací stanice, některé rakouské trafiky, české příhraniční čerpací stanice a podobně. Dálniční známku je možné koupit i online na oficiálním webu shop.asfinag.at.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku?

Rakouská dálniční známku je nutné nalepit na čelní sklo, buď doprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Pokud máte motocykl, nalepte známku na viditelnou část – doporučená je například nádrž nebo přední vidlice. Pokud známku nalepíte na kufr, stává se neplatnou.

Další informace o cestování v Rakousku

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno