Dálniční známka Rakousko 2019

Od 1. prosince 2017 jsou v platnosti  nové rakouské dálniční známky na rok 2018, které platí už od 1. prosince 2017. Ceny rakouských dálničních známek se v Rakousku oproti roku 2017 zvýší jen nepatrně. U našich prodejců se ceny rakouských dálničních známek průběžně mění se změnami kurzu Eura. Při průjezdu dálnic v Rakousku si musí zaplatit dálniční známku nejen řidiči osobních automobilů, ale také řidiči motocyklů, pro které je oproti vozům do 3,5 t za polovinu ceny.Dálniční známka je v Rakousku k dispozici na období 10 dní, 2 měsíce a 1 rok. Platnost roční známky je od 1. 12. do 31. 01., tedy 14 měsíců. Pokud chcete při cestě Rakouskem maximálně ušetřit vyhněte se dálnicím a zvolte některou z alternativních cest po rychlostních komunikacích. Ceny pro jednotlivé kategorie vozidel jsou 10 denní pro motocykly 5,2 € a auta 9,0 €, 2 měsíční pro motocykly 13,1 € a auta 26,2 € a roční pro motocykly 34,7 € a auta 87,3 €.

Kromě poplatku za dálniční známku v Rakousku je za průjezd některých úseků, jako u mostů či tunelů účtován ještě další poplatek. Na vybraných úsecích dálnic a rychlostních komunikací se mimo dálniční známky platí také mýtné za průjezd na místě přímo v mýtné bráně. Může být zpoplatněn také vjezd do některých horských úseků, přehled najdete na oficiálních stránkách.

Kde koupit dálniční známku

Povinnost dálniční známky na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích platí od 1. ledna 2004 pro všechna vozidla do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny včetně. Přívěsy tažené za vícestopými motorovými vozidly, s maximální přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 tuny, se nezapočítávají do celkové hmotnosti a nepodléhají povinnosti známky. Rakouskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech, což jsou zejména:

  • benzínové pumpy
  • ÚAMK – Žlutý Anděl
  • pobočky Cash Point
  • některé provozovny ABA
  • směnárnyKontrola bude prováděna již vybudovanými videozařízeními umístěnými na rampách přes dálnici. Jsou zřízeny k vyhodnocování mýtného zavedeného pro nákladní automobily. Zda má projíždějící vozidlo elektronickou dálniční známku, bude zjišťováno automaticky podle zavedené databáze poznávacích značek. Od roku 2018 budou v Rakousku k dostání klasické papírové dálniční známky i nové elektronické videoviněty.

Dálniční známka Rakousko online

Rakousko také připravuje tzv. videovinětu, tedy elektronickou dálniční známku, která má od roku 2018 dálniční nálepky v Rakousku doplnit. Bude ji možné zakoupit po internetu a tato dálniční známka bude vázána na poznávací značku auta. Cena má být stejná jako u nalepovací známky. Systém pak bude velmi podobný již funkčním systémům na Slovensku či v Maďarsku.

Kam nalepit dálniční známku

Různé státy mají odlišné nařízení, kam se na čelním skle lepí jejich dálniční známka. Je to vždy uvedeno na rubové straně dálniční známky. Již několik případů pokut od rakouské dopravní policie padlo za špatné vylepení dálničních známek. Je třeba nalepit dálniční známku tak, aby byla dálniční známka vidět v rozpoznávacím systému rakouské policie.

Dálniční známka musí být vidět z čelní strany vozu. Dálniční známka musí být nalepena v levém horním rohu nebo pod středním zpětným zrcátkem. Nelepte ji těsně k okraji okna za střední zpětné zrcátko, kde dálniční známka není vidět, ani do stinného pásu na čelním skle. Známka je nepřenosná. Zkontrolujte si, jestli se vám celá dálniční známka správně odlepila a vždy ve vozidle vozte i podkladový kontrolní kupón.

Cena dálniční známky v Rakousku 2019

Platnost známky Motocykly Do 3,5t Nad 3,5t
10 dní 5,20 Eur 9,00 Eur Mýtné
2 měsíce 13,10 Eur 26,20 Eur Mýtné
1 rok 34,70 Eur 87,30 Eur MýtnéPokuty za jízdu bez dálniční známky v Rakousku

Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny vás čeká pokuta na místě v blokovém řízení 120 €, ve správním řízení je pokuta od 300 do 3 000 €. Od 1. 12. 2013 platí ale i další 2 nepříjemné novinky. Rakouští policisté mají kontrolovat dálniční známku i v krátkém úseku dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein, tedy Kufstein-Süd. Jde o několikakilometrový úsek, který je sice dálnicí, ale v tomto úseku byli motoristé bez dálniční známky dříve tolerováni.

Motoristi směřující z Česka a Německa do lyžařských oblastí v Tyrolsku, jako je třeba Skiwelt ve východním Tyrolsku poblíž Kitzbühelu, si musí dát pozor. Úsek dálnice ale můžete objet po trase: výjezd z dálnice A93 Kiefersfelden, Kiefersfelden, Kufsteiner Strasse a Kufstein. Při zvýšeném provozu ale očekávejte dopravní komplikace. Druhý případ je zrušení dřívější koridorové dálniční známky KorridorVignette na A14 od německé hranice Lindau do Švýcarska s výjezdem na Lustenau. Zde také musí mít motoristé alespoň dálniční známku na 10 dní.

Dálniční síť Rakousko – přehled úseků

Dálnice Úseky v provozu Délka
A1 Vídeň – St. Pölten – Linz – Salzburg – Německo A8 292 km
A2 Vídeň – Wiener Neustadt – Baden – Graz – Klagenfurt – Itálie A23 377 km
A3 Guntramsdorf – Eisenstadt – Maďarsko M86 39 km
A4 Wien – Nickelsdorf – Maďarsko M1 66 km
A5 Eibesbrunn – Schrick 24 km
A6 Bruckneudorf – Kittsee – Slovensko D4 22 km
A7 Linz – Unterweitersdorf 29 km
A8 Voralpenkreuz – Suben – Německo A3 76 km
A9 Voralpenkreuz – Graz – Slovinsko A1 230 km
A10 Salzburg – Villach 194 km
A11 Villach – Slovinsko A2 21 km
A12 Německo A93 – Innsbruck – Zams 145 km
A13 Innsbruck – Itálie A22 35 km
A14 Německo A96 – Bregenz – Bludenz-Montafon 61 km
A21 Steinhäusl – Vösendorf 38 km
A22 Wien – Stockerau 34 km
A23 Jihovýchodní průtah Vídně 18 km
A25 Haid – Wels 20 km

By AleXXw / Sings by Rl91 [Public domain], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Osoby s omezenou pohyblivostí mají v Rakousku právo na využívání dálniční známky zdarma, ale toto zvýhodnění je platné pouze pro majitele vozidel s bydlištěm v Rakousku. Nestačí vám tedy průkaz ZTP.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Rakousku

Ve městě Mimo město Na dálnici
50 km/h 100 km/h 130 km/h