Dálniční známka Rakousko 2021

Ceny rakouských dálničních známek se v Rakousku oproti roku 2019 zvýší jen nepatrně. U našich prodejců se ceny rakouských dálničních známek průběžně mění se změnami kurzu Eura. Při průjezdu dálnic v Rakousku si musí zaplatit dálniční známku nejen řidiči osobních automobilů, ale také řidiči motocyklů, pro které je oproti vozům do 3,5 t za polovinu ceny.

Dálniční známka je v Rakousku k dispozici na období 10 dní, 2 měsíce a 1 rok. Platnost roční známky je od 1. 12. do 31. 01., tedy 14 měsíců. Pokud chcete při cestě Rakouskem maximálně ušetřit vyhněte se dálnicím a zvolte některou z alternativních cest po rychlostních komunikacích. Ceny pro jednotlivé kategorie vozidel jsou 10 denní pro motocykly 5,2 € a auta 9,0 €, 2 měsíční pro motocykly 13,1 € a auta 26,2 € a roční pro motocykly 34,7 € a auta 87,3 €.

Kromě poplatku za dálniční známku v Rakousku je za průjezd některých úseků, jako u mostů či tunelů účtován ještě další poplatek. Na vybraných úsecích dálnic a rychlostních komunikací se mimo dálniční známky platí také mýtné za průjezd na místě přímo v mýtné bráně. Může být zpoplatněn také vjezd do některých horských úseků, přehled naleznete níže v článku.

Cena dálniční známky v Rakousku 2021

Platnost známkyMotocyklyDo 3,5tNad 3,5t
10 dní5,40 Eur9,40 EurMýtné
2 měsíce13,70 Eur27,40 EurMýtné
1 rok36,20 Eur91,10 EurMýtné
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku

Povinnost dálniční známky na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích platí od 1. ledna 2004 pro všechna vozidla do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny včetně. Přívěsy tažené za vícestopými motorovými vozidly, s maximální přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 tuny, se nezapočítávají do celkové hmotnosti a nepodléhají povinnosti známky. Rakouskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech, což jsou zejména:

 • benzínové pumpy
 • ÚAMK – Žlutý Anděl
 • pobočky Cash Point
 • některé provozovny ABA
 • směnárny

Kontrola bude prováděna již vybudovanými videozařízeními umístěnými na rampách přes dálnici. Jsou zřízeny k vyhodnocování mýtného zavedeného pro nákladní automobily. Zda má projíždějící vozidlo elektronickou dálniční známku, bude zjišťováno automaticky podle zavedené databáze poznávacích značek. Od roku 2018 budou v Rakousku k dostání klasické papírové dálniční známky i nové elektronické videoviněty.

Dálniční známka Rakousko online

V Rakousku si také můžete zakoupit elektronickou dálniční známku. Ta doplnila klasické dálniční nálepky a vy tak máte navýběr. Elektronické dálniční známky jsou vázány k registrační značce vozidla. Cena je stejná jako u nalepovací známky a systém je proto velmi podobný systémům na Slovensku či v Maďarsku. Dejte si ale pozor na jednu malou drobnost. Pokud známku kupujete jako soukromá osoba, tak její platnost začne nejdříve za 18 dní. Musíte ji proto nakoupit v dostatečném předstihu. V případě podnikatelů tomu tak není a je platná okamžitě.

Kam nalepit dálniční známku

Různé státy mají odlišné nařízení, kam se na čelním skle lepí jejich dálniční známka. Je to vždy uvedeno na rubové straně dálniční známky. Již několik případů pokut od rakouské dopravní policie padlo za špatné vylepení dálničních známek. Je třeba nalepit dálniční známku tak, aby byla dálniční známka vidět v rozpoznávacím systému rakouské policie.

Dálniční známka musí být vidět z čelní strany vozu. Dálniční známka musí být nalepena v levém horním rohu nebo pod středním zpětným zrcátkem. Nelepte ji těsně k okraji okna za střední zpětné zrcátko, kde dálniční známka není vidět, ani do stinného pásu na čelním skle. Známka je nepřenosná. Zkontrolujte si, jestli se vám celá dálniční známka správně odlepila a vždy ve vozidle vozte i podkladový kontrolní kupón.

Poplatky za průjezd tunelů a horských silnic v Rakousku

Průjezd některých úseků je navíc zpoplatněn i nad rámec zakoupené dálniční známky. Mýtné lze uhradit na místě v hotovosti, platební kartou, nebo předem na stránkách Asfinag.at. Zpoplatněn je i průjezd některých horských silnic.

Tyto speciální zpoplatněné úseky jsou vyjmuty z povinné nutnosti mít dálniční známku. Vybírají se zde zvláštní poplatky na mýtnicích a dálniční známku zde mít tedy nemusíte.

ÚsekMotocyklyAutomobily do 3,5 t
A9 – Pyhrn/Gleinalmtunnel9,00€9,00€
A9 – Pyhrn/Bosrucktunnel5,50€5,50€
A10 – Tauern a Katschbergtunnel12,00€
A11 – Karawanken7,40€7,40€
A13 – Brenner9,50€9,50€
S16 – Arlberg tunel10,00€10,00€

Platba mýtného za tunely a horské silnice

Můžete zde zaplatit mýtné předem i přes internet a plynule bez zastavení projet pruhem označeným jako PKW VIDEOMAUT. Cena není zvýhodněná a platí zde navíc i další omezení. Online nákup musí být proveden nejpozději 30 minut před průjezdem mýtnicí.

Předem lze zakoupit nejvíce 2 průjezdy přes stejnou mýtnici. V případě, že pojedete přes stejnou mýtnici i zpět, raději si zakupte 2 průjezdy. Auto také nesmí mít přívěs, ani být širší než 2 m.

Pro Karawankenský tunel lze zakoupit pouze průjezd z Rakouska do Slovinska, nikoliv opačným směrem. Předplatné mýta však nemusíte zakoupit na konkrétní den a platí vám do konce roku.

Při nákupu se zadává registrační značka vozu. Ponechte si doklad vystavený při online placení mýta obsahující čárový kód, který předložíte u okénka, pokud by byla automatická brána mimo provoz.

Pokuta v Rakousku za jízdu bez dálniční známky

Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny vás čeká pokuta na místě v blokovém řízení 120 €, ve správním řízení je pokuta od 300 do 3 000 €. Od 1. 12. 2013 platí ale i další 2 nepříjemné novinky. Rakouští policisté mají kontrolovat dálniční známku i v krátkém úseku dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein, tedy Kufstein-Süd. Jde o několikakilometrový úsek, který je sice dálnicí, ale v tomto úseku byli motoristé bez dálniční známky dříve tolerováni.

Motoristi směřující z Česka a Německa do lyžařských oblastí v Tyrolsku, jako je třeba Skiwelt ve východním Tyrolsku poblíž Kitzbühelu, si musí dát pozor. Úsek dálnice ale můžete objet po trase: výjezd z dálnice A93 Kiefersfelden, Kiefersfelden, Kufsteiner Strasse a Kufstein. Při zvýšeném provozu ale očekávejte dopravní komplikace. Druhý případ je zrušení dřívější koridorové dálniční známky KorridorVignette na A14 od německé hranice Lindau do Švýcarska s výjezdem na Lustenau. Zde také musí mít motoristé alespoň dálniční známku na 10 dní.

Dálniční síť Rakousko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Vídeň – St. Pölten – Linz – Salzburg – Německo A8292 km
A2Vídeň – Wiener Neustadt – Baden – Graz – Klagenfurt – Itálie A23377 km
A3Guntramsdorf – Eisenstadt – Maďarsko M8639 km
A4Wien – Nickelsdorf – Maďarsko M166 km
A5Eibesbrunn – Schrick24 km
A6Bruckneudorf – Kittsee – Slovensko D422 km
A7Linz – Unterweitersdorf29 km
A8Voralpenkreuz – Suben – Německo A376 km
A9Voralpenkreuz – Graz – Slovinsko A1230 km
A10Salzburg – Villach194 km
A11Villach – Slovinsko A221 km
A12Německo A93 – Innsbruck – Zams145 km
A13Innsbruck – Itálie A2235 km
A14Německo A96 – Bregenz – Bludenz-Montafon61 km
A21Steinhäusl – Vösendorf38 km
A22Wien – Stockerau34 km
A23Jihovýchodní průtah Vídně18 km
A25Haid – Wels20 km

By AleXXw / Sings by Rl91 [Public domain], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Osoby s omezenou pohyblivostí mají v Rakousku právo na využívání dálniční známky zdarma, ale toto zvýhodnění je platné pouze pro majitele vozidel s bydlištěm v Rakousku. Nestačí vám tedy průkaz ZTP.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Rakousku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h100 km/h130 km/h

Rakousko omezilo rychlost na některých dálnicích i kvůli ekologii. Rychlost někde klesla ze 130 km/h na 100 km/h, někde dokonce až na 80 km/h. Opatření má snížit množství emisí z vozidel a najdete jej pod názvem Immissionsschutzgesetz-Luft či zkratkou IG-L.

Na dálnicích se současně rozšiřují i oblasti úsekového měření rychlosti. Pokud tímto úsekem pojedete rychleji, než je dovoleno, kromě pokuty za překročení rychlosti můžete dostat pokutu i za znečišťování životního prostředí ve výši až 2 000 eur.

Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je jen 0,5 promile a za překročení vám bude kromě pokuty odebrán i řidičský průkaz.

Řidiči také musí bezpodmínečně umožnit průjezd vozidlu záchranné služby, jinak mu hrozí pokuta v přepočtu až 60 000 korun. Jde o zásahová vozidla policie, hasičů, vozidel silniční údržby ASFINAG, silniční havarijní služby, odtahových vozidel i silniční havarijní a poruchové služby ÖAMTC a  ARBÖ.

Důležité informace pro motoristy

V případě nehody, i když je bez zranění, se vždy volá policie, až když se účastníci nedohodnou. Policie si zde za řešení nehody účtuje manipulační poplatek. Pro pojišťovnu však současně potřebujete policejní protokol. To je vždy nutno zvážit.

Při jízdě v horských průsmycích se připravte na prudká a dlouhá klesání. Raději včas zařaďte nižší rychlostní stupeň. V úzkých úsecích couvá vozidlo, pro které je to snazší vzhledem k daným okolnostem.

Zimní pneumatiky jsou v Rakousku povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Pneumatiky musí být na všech kolech, jakmile jsou silnice pokryty sněhem či ledem. V zimních měsících patří k povinné výbavě i sněhové řetězy.

Povinné je používání bezpečnostních pásů v osobních vozech, stejně jako použití ochranných přileb pro motocyklisty. Podmínkou je i vesta pro řidiče i spolucestující. V Rakousku není akceptována zelená reflexní vesta, ale jen oranžová reflexní vesta ve spojení s bílými pruhy, které odrážejí světlo.

Děti do 14 let a menší než 150 cm musí být v homologovaných dětských sedačkách v kategorii odpovídající váze dítěte. Za jízdy je zakázáno používat mobilní telefony, jen hands-free.

Důležitá telefonní čísla, která se vám mohou v Rakousku hodit

 • Euro-tísňová služba 112
 • Hasiči 122
 • Policie 133
 • Záchranná lékařská služba 144
 • Lékařská pohotovost 141
 • Horská služba 140
 • Silniční havarijní a poruchové služby v Rakousku
  • ÖAMTC 120
  • ARBÖ 123

Z mobilního telefonu je volání na 112 zdarma a mělo by se dát vytočit i bez SIM karty a se zamknutou klávesnicí.