Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční známka Slovensko 2023

Dálniční známka Slovensko 2023

0
Dálniční známka Slovensko 2023

Síť slovenských dálnic a rychlostních silnic, které jsou zpoplatněné a je třeba dálniční známka, v současné době činí něco přes 700 km. Na Slovensku jsou dálniční známky pouze elektronické. Cena dálniční známky na 10 dní pro automobily do 3,5 tuny stojí okolo 280 Kč (12 €), dálniční známka na 30 dní pak okolo 400 Kč (17 €) a na celý rok vyjde kolem 1400 Kč (60 €).

Dálniční známku mají povinnost mít všechna motorová vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny a také všechna přípojná vozidla (přívěsy) kategorie O1 A O2, pokud celková hmotnost jízdní soupravy převyšuje 3,5 tuny. Dálniční známku nepotřebují motocykly. U vozidel nad 3,5 tuny je pak vybíráno mýtné

Cena a platnost slovenské dálniční známky 2023

Platnost známkyMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tPřípojná vozidla nad 3,5 tVozidla nad 3,5 t
10 dní0 EUR12 EUR12 EURMýtné
30 dní0 EUR17 EUR17 EURMýtné
1 rok0 EUR60 EUR60 EURMýtné
365 dní0 EUR60 EUR60 EURMýtné

Cena dálniční známky na 10 dní pro automobily do 3,5 tuny stojí okolo 280 Kč (12 €), dálniční známka na 30 dní pak okolo 400 Kč (17 €) a na celý rok vyjde kolem 1400 Kč (60 €).

Dálniční známka je na Slovensku k dispozici na období 10 dní, 30 dní, 1 kalendářní rok a 365 dní. 

 • Platnost 10denní dálniční známky platí 10 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 9 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 10denní dálniční známka s platností od 10. 7. 2023 bude platit do 19. 7. 2023 včetně. 
 • Platnost 30 denní dálniční známky platí 30 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7 2023, tak bude platit do 10. 8. 2023 včetně.
 • Platnost roční dálniční známky je od 1. 1. 2023 do 31. 1. 2024, tedy 13 měsíců. To znamená, že vždy od začátku ledna až do konce ledna dalšího roku. 
 • Je také možné zakoupit dálniční známku s 365denní platností, která je platná od konkrétního zvoleného data celkem 365 dní. 

Povinnost dálniční známky platí pro:

 • osobní automobily do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny, včetně,
 • poplatek za přípojná vozidla (přívěsy) kategorie O1 a O2 je třeba uhradit, pokud celková hmotnost jízdní soupravy převyšuje 3,5 tuny,
 • motocykly jsou od dálniční známky osvobozeny,
 • vozidla s hmotností nad 3,5 tuny musí platit mýtné prostřednictvím systému emyto.sk. Tyto vozidla musí být vybavena palubní jednotkou, která je automaticky snímána mýtnými branami. 
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku?

Na Slovensku platí elektronické dálniční známky, které lze zakoupit přes oficiální webový portál eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace eznamka. Mobilní aplikace je pro operační systémy iOS a Android

Slovenská dálniční známka se nikam lepit nemusí, protože je zcela elektronická.

Proces zakoupení dálniční známky online je jednoduchý, nejprve zvolíte způsob úhrady dálniční známky, pro jedno nebo více vozidel, poté vybíráte typ známky pro konkrétní kategorii vozidla, platnost známky a dále vyplňujete údaje o vozidle. Na konci zaplatíte a máte hotovo. Při objednávce také zadáváte váš e-mail, na který vám pak přijde potvrzení o provedené platbě za dálniční známku. To znamená, že po zakoupení dálniční známky obdržíte doklad a do daného systému bude zavedena RZ – registrační značka vašeho automobilu.

Slovenský webový portál myslí na všechno, a proto si můžete prohlédnout výukové video v podobě videonávodu, kde se dozvíte, jak uhradit dálniční poplatky. Obvykle hrazení dálniční známky je možné kartou nebo bankovním převodem. 

Pokud zadáte špatné údaje při koupi dálniční známky je třeba vyplnit žádost o opravu údajů vozidla v evidenci dálničních známek. K tomu jsou potřeba ještě fotokopie osvědčení o evidenci vozidla a potvrzení o úhradě dálniční známky. Více informací najdete pod tímto odkazem.

Slovenskou dálniční známku zakoupíte jednoduše online na eznamka.sk. Nebo je ji možné koupit i fyzicky na vybraných obchodních místech:

 • samoobslužné automaty na bývalých hraničních přechodech,
 • slovenské čerpací stanice,
 • pošty,
 • vybrané autoservisy.

Tyto vybraná prodejní místa musí být označena logem s nápisem eznamka. Konkrétní seznam prodejních míst najdete zde

Rychlostní limity na slovenských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také pro karavany (přívěsy a obytné vozy).

Rychlostní limityObecMimo obecDálniceRychlostní silnice
Osobní vozidla a motocykly50 km/h90 km/h130 km/h130 km/h
Karavany (přívěsy a obytné vozy)50 km/h80 km/h90 km/h90 km/h

Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem, přívěsem nebo obytným vozem. Tyto auta musí jet pomaleji, a to na dálnici 90 km/h a mimo obec 80 km/h. Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké, hrozí vám pokuta od 10 až do 798 EUR a v horším případě zákaz řízení až na 3 roky.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy na Slovensku platí, ať vás na cestách nic nepřekvapí.

Dálniční síť Slovensko – přehled úseků

Dálniční síť na Slovensku je tvořena dálnicemi a rychlostními silnicemi, které jsou zpoplatněné, a proto je třeba dálniční známka.

Dálnice Úseky v provozuDélka
D1Bratislava – Trnava – Trenčín – Hričovské Podhradie, Dubná Skala – Turany, Ivachnová – Prešov-západ, Prešov-juh – Bidovce380 km
D2Česko D2 – Bratislava – Maďarsko M1580 km
D3Hričovské Podhradie – Žilina-Brodno, Oščadnica – Čadca-Bukov, Svrčinovec – Polsko29 km
D4Rakousko A6 – Bratislava-Jarovce, Bratislava-Záhorská Bystrica – Bratislava-Devínska Nová Ves5 km
Název dálniceÚseky dálnice v provozuDélka dálnice
D1Bratislava, Vajnory – Liet. Lúčka185 km
D1Dubná Skala – Turany17 km
D1 Ivachnová – Bidovce 186 km
D2Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač55 km
D2 Bratislava, Pečňa – Čunovo – Maďarská dálnice M 15 (SK/HU)15 km
D3Hričovské Podhradie – Žilina, Brodno 13 km
D3Čadca, Bukov – Skalité (SK/PL)21 km
D4Rakousko dálnice A6 – Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce2 km
D4Bratislava, Jarovce – Bratislava, Petržalka2,2 km
D4 Bratislava, Petržalka – Bratislava, Jih4,3 km
D4Bratislava, Jih – Ivanka, Západ15,1 km
D4Ivanka, Západ – Bratislava, Vajnory2,5 km
D4Bratislava, Vajnory – Bratislava, Rača2 km
Název rychlostní silniceÚseky rychlostních silnic v provozuDélka rychlostní silnice
R1 Trnava – Ban. Bystrica, Kremnička158 km
R1ANitra, Západ – Nitra, Kynek 2 km
R2Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom5 km
R2Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum3 km
R2 Zvolen, Východ – Kriváň 18 km
R2Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce13,3 km
R4Košice, Juh – Milhosť (SK/HU)14 km
R6Púchov, Jih – Dolné Kočkovce1 km
R7Bratislava, Slovnaftská – Bratislava, Jih 6 km
R7Bratislava, Jih – Holice25,2 km
Zdroj: ndsas.sk

Pokuta za jízdu bez slovenské dálniční známky

Za jízdu bez dálniční známky nebo bez zaplacení mýtného je na Slovensku pokutováno vysokými částkami. Pokud tedy pojedete bez slovenské dálniční známky, tak výše pokuty je až k 500 EUR

Na Slovensku také platí, že se nesmí jezdit trvale v levém pruhu. Pokud v levém pruhu pojedete víc než 1 km, můžete dostat pokutu do výše 60 EUR

Slovensko s Českou republikou úzce spolupracuje, a tak je víc než pravděpodobné, že pokud nezaplatíte některou z pokut, penalizace se může několikanásobně zvýšit a bude vymáhána.

Podívejte se, jaké další pokuty na Slovensku vám hrozí.

Neplacené úseky dálnic

Na Slovensku v současnosti existuje pár úseků, které nejsou zpoplatněné. Jedná se o krátké úseky dálnic v těsné blízkosti velkých slovenských měst. Tyto úseky jsou na mapě označeny černou dvojitou čárou s názvem Nespoplatnený úsek diaľnice / rýchlostnej cesty (Non-charged section of motorway / expressway)

Mapa zpoplatněných úseků na Slovensku

Mapu zpoplatněných a nezpoplatněných úseků je možné stáhnout pod tímto odkazem ve větším rozlišení zde.

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

Dálniční známka na Slovensku není nutná pro:

 • motocykly, 
 • vozidla některých státních složek a institucí, 
 • veterány (s průkazem historického vozidla a speciální registrační značkou)
 • vozidla osob ZTP a ZTP/P
 • přípojné vozidlo za jízdní soupravu do 3,5 tuny.

Například pokud jste držitelem ZTP, je možné podat žádost o osvobození od platby za dálniční známku. Více informací o vozidlech, která jsou osvobozena od úhrady dálniční známky na Slovensku, najdete zde

Zákaz jízdy kamionů

V celém Slovensku nesmí kamiony jezdit v neděli a o svátcích v době od 0 hodin do 22 hodin, o prázdninách navíc i v sobotu od 7 do 22 hodin. Na Slovensku mají navíc kamiony zakázanou jízdu v levém pruhu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky na Slovensku?

Dálniční známky na Slovensku jsou platné na 10 dní, 30 dní, na 1 rok a na 365 dní.
Cena dálniční známky 10denní pro automobily do 3,5 tuny je okolo 280 Kč, dálniční známka na 30 dní pak okolo 400 Kč a na celý rok vyjde kolem 1400 Kč.

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Dálniční známku lze zakoupit online na oficiálním webu eznamka.sk nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Dále ji možné ji koupit na vybraných obchodních místech jako jsou: samoobslužné automaty na bývalých hraničních přechodech, slovenské čerpací stanice, pošty, vybrané autoservisy a podobně. 

Jak probíhá kontrola slovenských dálnicích známek?

Po zakoupení dálniční známky obdržíte doklad a do daného systému bude zavedena registrační značka vozidla vašeho automobilu. Kontrola probíhá za pomocí kamerového systému na mýtných branách, kde systém pozná, že jde o platnou známku. Při silniční kontrole se prokazujete dokladem o koupi dálniční známky. A proto dálniční známku není nutné nikam lepit.

Ubytování na Slovensku

Mezi nejvyhledávanější místa patří:

 1. Piešťany – Toto město je známé svými léčivými prameny a lázněmi, které přitahují návštěvníky z celého světa.
 2. Trenčianské Teplice – Další lázeňské město, které je oblíbené pro své termální koupaliště a krásné okolí.
 3. Janošíkove Diery – Tato oblast je soustava kaňonů, vodopádů, žebříků a lávek, které se nápadně podobají Slovenskému ráji.
 4. Vysoké Tatry – Tato horská oblast je ideální pro turistiku, lyžování a další outdoorové aktivity. Je domovem pro několik národních parků a přírodních rezervací.
 5. Slovenský ráj – Tento národní park je známý svými krásnými turistickými trasami, vodopády a roklami.
 6. Bratislava – Hlavní město Slovenska je známé svými historickými památkami, jako je Bratislavský hrad a Staré Město.
 7. Spišský hrad – Tato historická zřícenina je jednou z největších v Evropě a je na seznamu UNESCO.
Booking.com

Další informace o cestování na Slovensku

Zdroj: ndsas.sk, eznamka.sk

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.