Dálniční známka Slovensko 2022

Síť slovenských dálnic je v současné době sice ještě hodně malá a činí pouze 380 km, přesto je zcela nutné stejně jako u nás si zakoupit pro jízdu po těchto komunikacích platnou dálniční známku. Všechna motorová vozidla do hmotnosti 3,5 tuny mohou také pro jízdu po slovenských dálnicích využít dálniční známku s vyznačenou dobou platností 10 a 30 dní nebo 12 měsíců. Na Slovensku má roční dálniční známka platnost od 1. 1. daného roku platnosti do 31. 1. následujícího roku.

Dálniční známky platí na Slovensku od roku 2016 i pro osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny současně i systém elektronických dálničních známek. Elektronické dálniční známky tak nahradily klasické nalepovací dálniční známky, které známe. Ceny dálničních známek pro rok 2022 se zatím nemění. Desetidenní dálniční známka stojí 10 €, měsíční 14 € a roční 50 €. Automobily nad 3,5 tuny platí mýtné.

Cena dálniční známky Slovensko 2022

Platnost dálniční známkyHmotnost do 3,5 t + přívěs 01, 02Hmotnost nad 3,5 t
10 dní10 EuroMýto
1 měsíc14 EuroMýto
1 rok50 EuroMýto
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku

Systém slovenských dálničních v současné době funguje velmi podobně jako v sousedním Maďarsku. Po zakoupení dálniční známky k ní obdržíte doklad a do daného systému bude zavedena RZ – registrační značka vašeho automobilu. Kontrola probíhá za pomocí kamerového systému na mýtných bránách a při silniční kontrole se prokazujete dokladem o koupi. Slovenskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech, což jsou zejména:

  • hraničních přechody
  • benzinové pumpy
  • některé autoservisy
  • ÚAMK – Žlutý Anděl
  • pobočky Cash Point
  • některé provozovny ABA
  • vybrané pošty
  • další místa, která jsou označena logem s nápisem eznamka
  • dálniční známku můžete také koupit i v předstihu na webových stránkách eznamka.sk

Slovenská dálniční známka online

Na webových stránkách eznamka.sk je možné zakoupit dálniční známku velmi snadno. Vyberete si, zda chcete známku na auto či přípojný vozík a zvolíte si typ známky, tedy desetidenní, měsíční nebo roční. Vše je zadáno zcela logicky a intuitivně a nemůžete se splést. Protože portál myslí na všechno, můžete si také prohlédnout výukové video v podobě videonávodu, kde se dozvíte, jak uhradit dálniční poplatky.

Kam nalepit dálniční známku

Různé státy mají odlišné nařízení, kam se na čelním skle lepí jejich dálniční známka. Je to vždy uvedeno na rubové straně dálniční známky. Webová stránka, kde koupíte slovenskou elektronickou známku, vám po úspěšném dokončení platby poskytne k dispozici doklad ve formě PDF s potvrzení o zaplacení elektronické dálniční známky. Vaše vozidlo je v registru a žádné potvrzení pravděpodobně již potřebovat nebudete. Pro jistotu si jej ale vytiskněte a vezměte s sebou. Slovenská dálniční známka se tedy nikam lepit nemusí, máte-li dálniční poplatky uhrazeny, jste již v systému zavedeni.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky na Slovensku

Pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny byla snížena z 300 eur na 150 eur. Nově také platí, že pokud zaplatíte pokutu za jízdu, kdy nemáte uhrazené dálniční poplatky do 15 dnů, sníží se vám tato částka na 100 eur. Pokud ale s takto pokutovaným vozem způsobíte další správní delikty, může se pokuta zvýšit od 150 až do 500 eur. Za daný přestupek může být řidič pokutován jen jednou za měsíc, nikoliv denně. Možnost pokutovat za přestupek je 2 roky, nejpozději musí být pokuta vymahatelná do 3 let. Jaké další pokuty na Slovensku vám hrozí?

Dálniční síť Slovensko – přehled úseků

Název dálniceÚseky dálnice v provozuDélka dálnice
D1Bratislava – Trnava – Trenčín – Hričovské Podhradie, Dubná Skala – Turany, Ivachnová – Prešov-západ, Prešov-juh – Budimír366 km
D2Česko dálnice D2 – Bratislava – Maďarsko dálnice M1580 km
D3Hričovské Podhradie – Žilina-Strážov, Oščadnica – Čadca-Bukov, Svrčinovec – Polsko25 km
D4Rakousko dálnice A6 – Bratislava-Jarovce, Bratislava-Záhorská Bystrica – Bratislava-Devínska Nová Ves5 km
Dálniční síť Slovensko

Dálniční síť Slovensko – Autor: Voland77 – Highways_Slovakia.svg, CC BY-SA 3.0

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Na Slovensku budete muset za využití dálniční sítě platit. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. To znamená, že i na Slovensku musíte mít dálniční známku. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej i na Slovensku využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy. U autobusové dopravy většina dopravců při cestě z ČR na Slovensko akceptuje průkaz ZTP/P pouze na území ČR a na tento úsek dostanete patřičnou slevu. Na území Slovenské republiky už pojedete za plné jízdné.

Maximální povolená rychlost na silnicích na Slovensku

Ve městěMimo městoNa dálnici
 50 km/h90 km/h130 km/h