Dálniční známka Slovensko 2023

Síť slovenských dálnic je v současné době sice ještě hodně malá a činí přes 500 km, přesto je zcela nutné stejně jako u nás si zakoupit pro jízdu po těchto komunikacích platnou dálniční známku. Motocykly jsou od dálničních poplatků na Slovensku osvobozeny. Všechna motorová vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny (včetně vozidel kategorie M1 a N1) mohou také pro jízdu po slovenských dálnicích a rychlostních silnicích využít elektronickou lniční známku s vyznačenou dobou platností 10, 30 dní nebo 365 dní a také roční na rok 2023. Na Slovensku má roční dálniční známka platnost od 1. 1. daného roku platnosti do 31. 1. následujícího roku.

Dálniční známky platí na Slovensku od roku 2016 i pro osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny současně i systém elektronických dálničních známek. Elektronické dálniční známky tak nahradily klasické nalepovací dálniční známky, které známe. Ceny dálničních známek pro rok 2023 se zvýšili. Desetidenní dálniční známka stojí 12 €, měsíční 17 € a roční 60 €. Automobily nad 3,5 tuny platí mýtné jak na dálnicích, tak i na silnicích 1. až 3. třídy.

Cena dálniční známky Slovensko 2023

Platnost dálniční známkyHmotnost do 3,5 t + přívěs 01, 02Hmotnost nad 3,5 t
10 dní12 EuroMýto
1 měsíc17 EuroMýto
1 rok60 EuroMýto
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku

Systém slovenských dálničních v současné době funguje velmi podobně jako v sousedním Maďarsku. Po zakoupení dálniční známky k ní obdržíte doklad a do daného systému bude zavedena RZ – registrační značka vašeho automobilu. Kontrola probíhá za pomocí kamerového systému na mýtných bránách a při silniční kontrole se prokazujete dokladem o koupi.

Slovenskou dálniční známku lze nejrychleji koupit na eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace. Vyberete si, zda chcete známku na auto či přípojný vozík a zvolíte si typ známky, tedy desetidenní, měsíční nebo roční. Vše je zadáno zcela logicky a intuitivně a nemůžete se splést. Protože portál myslí na všechno, můžete si také prohlédnout výukové video v podobě videonávodu, kde se dozvíte, jak uhradit dálniční poplatky. Obvykle hrazení je možné kartou nebo bankovním převodem. Pokud máte poplatky za dálniční známku zaplaceny, jste již v systému zavedeni. Dálniční známky je možné koupit také na čerpacích stanicích a v okolí slovenských hranic.

Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny

Vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny mají jednu povinnost. U nich je nutné vybírat mýtné pomocí mýtného systému www.emyto.sk. Vozidla musí být vybavena palubní jednotkou, která je snímána mýtnými branami. 

Dálniční síť Slovensko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
D1Bratislava – Trnava – Trenčín – Hričovské Podhradie, Dubná Skala – Turany, Ivachnová – Prešov-západ, Prešov-juh – Bidovce380 km
D2Česko D2 – Bratislava – Maďarsko M1580 km
D3Hričovské Podhradie – Žilina-Brodno, Oščadnica – Čadca-Bukov, Svrčinovec – Polsko29 km
D4Rakousko A6 – Bratislava-Jarovce, Bratislava-Záhorská Bystrica – Bratislava-Devínska Nová Ves5 km
Název dálniceÚseky dálnice v provozuDélka dálnice
D1Bratislava, Vajnory – Liet. Lúčka185 km
D1Dubná Skala – Turany17 km
D1 Ivachnová – Bidovce 186 km
D2Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač55 km
D2 Bratislava, Pečňa – Čunovo – Maďarská dálnice M 15 (SK/HU)15 km
D3Hričovské Podhradie – Žilina, Brodno 13 km
D3Čadca, Bukov – Skalité (SK/PL)21 km
D4Rakousko dálnice A6 – Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce2 km
D4Bratislava, Jarovce – Bratislava, Petržalka2,2 km
D4 Bratislava, Petržalka – Bratislava, Jih4,3 km
D4Bratislava, Jih – Ivanka, Západ15,1 km
D4Ivanka, Západ – Bratislava, Vajnory2,5 km
D4Bratislava, Vajnory – Bratislava, Rača2 km

Přehled rychlostních silnic Slovensko – přehled úseků

Na těchto rychlostních silnicích také potřebujete platnou dálniční známku.

Název rychlostní silnice Úseky rychlostních silnic v provozuDélka rychlostní silnice
R1 Trnava – Ban. Bystrica, Kremnička158 km
R1ANitra, Západ – Nitra, Kynek 2 km
R2Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom5 km
R2Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum3 km
R2 Zvolen, Východ – Kriváň 18 km
R2Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce13,5 km
R4Košice, Juh – Milhosť (SK/HU)14 km
R6Púchov, Jih – Dolné Kočkovce1 km
R7Bratislava, Slovnaftská – Bratislava, Jih 6 km
R7Bratislava, Jih – Holice25,2 km

Mapa zpoplatněných dálnic a rychlostních silnic na Slovensku

Zdroj: ndsas.sk

Pokuty za jízdu bez dálniční známky na Slovensku

Pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny byla snížena z 300 eur na 150 eur. Nově také platí, že pokud zaplatíte pokutu za jízdu, kdy nemáte uhrazené dálniční poplatky do 15 dnů, sníží se vám tato částka na 100 eur. Pokud ale s takto pokutovaným vozem způsobíte další správní delikty, může se pokuta zvýšit od 150 až do 500 eur. Za daný přestupek může být řidič pokutován jen jednou za měsíc, nikoliv denně. Možnost pokutovat za přestupek je 2 roky, nejpozději musí být pokuta vymahatelná do 3 let. Jaké další pokuty na Slovensku vám hrozí.

Informace pro řidiče

Používání palubních kamer na Slovensku je povoleno. Autokamery je na cestách možné použít ale jen pro své soukromé účely. Více podrobnějších informací najdete zde

Tolerance alkoholu na Slovensku

Stejně jako v České republice, tak i na Slovensku platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Jestliže tuto toleranci nedodržíte, hrozí vám vysoké pokuty nebo odnětí svobody na 1 rok.

Důležitá telefonní čísla

  • Jednotný záchranný systém 112
  • Záchranná služba 112
  • Policie 112
  • Hasiči 122

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Na Slovensku budete muset za využití dálniční sítě platit. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. To znamená, že i na Slovensku musíte mít dálniční známku. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej i na Slovensku využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy. U autobusové dopravy většina dopravců při cestě z ČR na Slovensko akceptuje průkaz ZTP/P pouze na území ČR a na tento úsek dostanete patřičnou slevu. Na území Slovenské republiky už pojedete za plné jízdné.

Maximální povolená rychlost na silnicích na Slovensku

Ve městěMimo městoNa dálnici
 50 km/h90 km/h130 km/h