Jak řídit na sněhu a náledí

0
3258

Malé zimní opáčko: Jak řídit na sněhu a náledí

I když to teď venku připomíná spíš aprílové počasí, nesmíme zapomínat na to, že nejchladnější měsíce máme teprve před sebou. A tak se můžeme sněhu a náledí dočkat prakticky ze dne na den. Pojďme si připomenout, jak ideálně řídit na sněhu a náledí, aby se z našeho auta nestaly zběsilé motorové sáně, které ne a ne zastavit…

Pilířem je rychlost.

Tak nějak považujeme za úplně samozřejmé, že jste svoje auto přezuli do zimní obuvi a máte kvalitní gumy. Hned po tom je klíčové dodržovat přiměřenou rychlost a bezpečnou vzdálenost. Brzdná dráha na sněhu je několikanásobně vyšší než na mokré vozovce. Dodržujte proto bezpečný odstup od vozidel před vámi.

Jeďte tak, ať nebrzdíte.

Při jízdě na sněhu a náledí byste měli mít v hlavě jedno základní pravidlo. Jet tak, ať co nejméně sešlapujete brzdový pedál. Zní to trochu paradoxně, jenže právě plynulá jízda na sněhu či náledí může být tím hlavním, co vás ochrání před nehodou. Nejlepší je, když budete takzvaně brzdit motorem. Většina aut už je dnes také vybavena systémem ABS, který zajišťuje přerušované brzdění.

Smyk! Když už na něj dojde.

Dostanete-li při jízdě na sněhu nebo náledí smyk, otočte volantem do opačného směru smyku. Hlavně nezpanikařte, nedělejte žádné prudké pohyby a sešlápněte spojku.

Škola smyku

Hrabete do kopce?

Pokud se na sněhu či náledí rozjíždíte a dojde k prokluzu poháněných kol, rozjíždějte se raději na vyšší stupeň. Tady je sice potřeba citlivější práce se spojkou, každopádně máte větší šanci, že auto vyrazí, kam má.

Předvídejte!

Řídit na sněhu či na náledí je hodně o předvídání. Lesní úseky, mosty, stinná zákoutí nebo otevřené plochy, kde vás může překvapit nepříjemný boční vítr, jsou téměř vždy zárukou teplotních výkyvů a zrádného namrzání.

Dobrá rada na závěr.

I když budete jezdit jak bůh, někdy se stane, že situaci zvládnout nemůžete. Mějte proto v autě na zimu připravené sněhové řetězy, lopatku, deku a na ty nejhorší případy i „otčenáše“.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno