Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční známka Slovinsko 2024

Dálniční známka Slovinsko 2024

0

Slovinsko má od roku 2022 zavedené elektronické dálniční známky, které jsou vázány na registrační značku vozidla. Týdenní dálniční známka pro automobily do 3,5 tuny a do výšky 1,3 m nad první nápravou stojí okolo 400 Kč (16 EUR), dálniční známka na 1 měsíc pak okolo 800 Kč (32 EUR) a roční pak stojí kolem 3 000 Kč (117,50 EUR).

Dálniční známka Slovinsko 2024

Dálniční známku mají povinnost mít motocykly, osobní vozy a vozidla do 3,5 tuny. Vozidla nad 3,5 tuny musí platit elektronické mýtné.

Cena slovinské dálniční známky 2024

Platnost známkyKategorie – Motocykly Kategorie 2A – Vozidla do 3,5 tuny a do 1,3 m výšky Kategorie 2B – Vozidla do 3,5 tuny a přes 1,3 m výškyAutomobily nad 3,5 tuny
Týdenní8,00 EUR16,00 EUR32,00 EURMýtné
Měsíční32,00 EUR64,10 EURMýtné
Pololetní (půlroční)32,00 EUR– Mýtné
Roční58,70 EUR117,50 EUR235,00 EURMýtné

Slovinci si uvědomují, že jejich země je spíše zemí tranzitní, a že tudy míří velmi mnoho turistů zejména na dovolenou do Chorvatska. Proto se jejich dálniční známky přizpůsobily a jsou poměrně dost drahé a mají krátkou dobu platnosti.

Kategorie vozidel

Ve Slovinsku jsou dálniční známky povinné pro tyto 3 kategorie vozidel. Cena dálniční je stanovena podle kategorie vozidel a podle údajů zapsaných v technickém průkazu.

 • Do kategorie 1 spadají motocykly. Jednostopá motorová vozidla jsou všechna vozidla s rozchodem menším než 50 cm. 
 • Do kategorie 2A spadají všechna vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny a do výšky 1,3 m nad první nápravou. Patří sem většina osobních vozidel, obytných vozů, MPV, terénních vozidel, SUV a pick-upů.
 • Do kategorie 2B spadají všechna vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny a výškou přes 1,3 m nad první nápravou. Jedná se o vozidla užitková, tranzity, lehká nákladní vozidla nebo některé offroady. 

Platnost dálniční známky ve Slovinsku

Dálniční známka je ve Slovinsku k dispozici týdenní, měsíční, pololetní neboli půlroční a roční.

 • Platnost týdenní dálniční známky platí 7 kalendářních dnů, včetně dne, který je na známce označen, tj. kdy byla zakoupena. To znamená týdenní dálniční známka s platností od 10. 7. 2024 bude platit do 17. 7. 2024 včetně.
 • Měsíční dálniční známka platí 1 měsíc, a má platnost ode dne nákupu, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7. 2024, tak bude platit do 10. 8. 2024 včetně.
 • Půlroční (pololetní) dálniční známka platí pouze pro motocykly (kategorii 1). Platnost je celkem 6 měsíců ode dne zakoupení. To znamená, že například platí od 1. 4. 2024 do 1. 10. 2024.
 • Platnost roční dálniční známky je stanovena od počátku data stanoveného kupujícím do konce stejného dne následujícího roku. To znamená například od 1. 1. 2024 do 1. 1. 2025.

Pokud se rozhodnete a budete se chtít všem placeným úsekům vyhnout, podívejte se na náš článek s názvem Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku?

Ve Slovinsku platí elektronické dálniční známky, které jednoduše zakoupíte na oficiálních stránkách evinjeta.dars.si, stránky jsou dostupné v mnoha jazycích a nechybí čeština. V České republice je možné koupit dálniční známku také na MTX.

Slovinskou dálniční známku lze také zakoupit na prodejních místech jako jsou vybrané čerpací stanice. V Rakousku je možné slovinskou dálniční známku koupit na příhraničních čerpacích pumpách. Slovinská dálniční známka se nikam lepit nemusí, protože je zcela elektronická. Prodejce vám dálniční známku zadá do systému místo vás.

Nákup elektronické dálniční známky

Nejjednodušší způsob, jak zakoupit dálniční známku je přes web evinjeta.dars.si. Výhodou je, že známku koupíte za standardní cenu a nebudete muset využívat dalších online služeb různých zprostředkovatelů a přeprodejců. Nejdříve vyberte, jakou dálniční známku chcete, zda-li na motorku, osobní vozidlo nebo větší vozy. Poté zvolte typ délky platnosti (týdenní, měsíční, půlroční nebo roční). Dále zadáte e-mail, na který vám přijde aktivační kód. Poté zadáte registrační značku vozidla, zemi registrace a mýtnou třídu vozidla. Nakonec zaplatíte a máte hotovo. Potvrzení o zaplacení vám přijde na email, a to si uschovejte.

Kontrola platnosti dálniční známky

Platnost dálniční známky je kontrolována slovinskou policií, slovinskou dálniční agenturou (DARS) nebo Finanční správou Slovinské republiky. Kontroly jsou prováděny pomocí kamerového systému, který je umístěn na rampách vedoucí přes silnice. Dálniční známky jsou automaticky kontrolovány přes databáze registračních značek

Rychlostní limity na slovinských silnicích a dálnicích 

Rychlostní limityObecMimo obecDálniceRychlostní silnice
Motocykly50 km/h90 km/h130 km/h100 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h90 km/h130 km/h100 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h70 km/h70 km/h70 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké. Pokud překročíte rychlost hrozí pokuta 40 až 1 500 EUR, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. 

Dálniční síť ve Slovinsku – přehled úseků

Dálniční síť ve Slovinsku je tvořena dálnicemi a rychlostními silnicemi, které jsou zpoplatněné, a proto je třeba dálniční známka.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Rakousko A9 – Maribor – Celje – Ljubljana – Koper245 km
A2Rakousko A11 – Kranj – Ljubljana – Novo Mesto – Chorvatsko A3176 km
A3Divača – Itálie12 km
A4Maribor – Chorvatsko A236 km
A5Maribor – Murska Sobota – Maďarsko M7080 km
Mapa Slovinska - dálniční síť
Zdroj: evinjeta.dars.si

Pokuta za jízdu bez slovinské dálniční známky

Jízda bez dálniční známky nebo pokud budete mít dálniční známku pro jinou kategorii vozidla vás vyjde poměrně draho, protože zaplatíte od 300 až do 800 EUR.

Doporučujeme ještě před samotným nákupem dálniční známky ověřit si výšku vozidla přední nápravy. Protože vozidla s vyšší přední nápravou, než je 1,3 m, spadají do jiné kategorie a tedy musí mít jinou dálniční známku. Pokud by si řidič koupil běžnou dálniční známku určenou pro osobní automobil, je to bráno jako podvod.

Zpoplatněné úseky zvláštním mýtem

Zpoplatněné úseky zvláštním mýtem jsou i ve Slovinsku. Karawankentunnel neboli tunel Karavanky je dálniční tunel, kterým budete projíždět jestliže se vydáte na cestu do Chorvatska přes Salzburg. Tunel spojuje rakouskou dálnici A11 a dálnici A2 na Slovinské straně. Tunel měří 7 864 metrů a je nejdelším silničním tunelem ve Slovinsku.

Na tento průjezd tunelem se dálniční známka nevztahuje, a proto je vybíráno mýtné. Platba se provádí na mýtné stanici Hrušica a platba je možná v hotovosti, kreditní nebo debetní kartou.

Cena za průjezd tunelem Karavanky

Kategorie vozidelCena za průjezd
R1 – Vozidla, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny, s přívěsem nebo bez8,20 EUR s DPH
R2 – Vozidla se dvěma nápravami, jejichž hmotnost přesahuje 3,5 tuny4,22 EUR bez DPH
R3 -Vozidla se třemi nápravami, jejichž hmotnost přesahuje 3,5 tuny, a skupiny vozidel se třemi nápravami, jejichž největší povolená hmotnost tažného vozidla přesahuje 3,5 tuny4,69 EUR bez DPH
R4 – vozidla s více než třemi nápravami, jejichž hmotnost přesahuje 3,5 tuny, a skupiny vozidel s více než třemi nápravami, jejichž hmotnost tažného vozidla přesahuje 3,5 tuny9,38 EUR bez DPH

Ti řidiči, kteří silničním tunelem Karavanky často projíždí, si mohou zakoupit kartu pro vozidlo třídy R1 (vozidla, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny, s přívěsem nebo bez). Cena karty na mýtné stanici Hrušica je 36,70 EUR a umožňuje řidiči projet tunelem 14x během 30 dnů. Karta je spojena s registrační značkou daného vozidla, tudíž je nepřenosná.

Neplacené úseky dálnic

Elektronickou dálniční známku je nutné mít na dálnicích a rychlostních silnicích. Existují však výjimky, kde není dálniční známka třeba: 

 • A2 Dálnice Gorenjska – ve směru z Rakouska do vnitrozemí Slovinska –  od rakouské hranice ke sjezdu Hrušica, a ve směru do Rakouska – od nájezdu Hrušica k rakouské hranici. Mýto za tento úsek je uhrazeno spolu s mýtem za tunel Karavanky a platí mezi prvními dvěma dálničními sjezdy na obou stranách hranice (ve Slovinsku sjezd Hrušica, v Rakousku sjezd Podrožca – Rosenbach).
 • Rychlostní silnice Koper (H6) – od Koper (Semedela) po konec rychlostní silnice H6 Koper-Lucija (v obou směrech). Pobřežní silnice spojující Koper a Izolu byla uzavřena, není pro použití tohoto silničního úseku (tunelem Markovec) vyžadována dálniční známka.
 • Rychlostní silnice Maribor (H2) – sjezdy mezi Pesnica a Tezno. Silnice byla změněna na regionální silnici, a tím není třeba platit mýtné ani mít dálniční známku. 

Označena místa světle modrou barvou jsou místa, kde není třeba dálniční slovinská známka. 

Mapa Slovinska - dálniční síť
Zdroj: evinjeta.dars.si

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

Na Slovinsku úlevy z dálničních známek a úlevy z mýtného platí pro tyto vozy:

 • vozidla s předností a doprovodnými vozidly, včetně doprovázených vozidel,
 • vojenská vozidla slovinské armády,
 • zahraniční vojenská vozidla za účelem plnění úkolů obrany státu, účasti v mezinárodních mírových silách a podobně, 
 • vozidla za účelem plnění úkolů humanitární pomoci osobám postiženým v době míru nebo války, přírodními nebo jinými katastrofami nebo ozbrojenými konflikty,
 • vozidla provozovatele zpoplatněných silnic za účelem provádění údržby zpoplatněných silnic a výběru mýta.

Tyto vozy nepotřebují elektronickou dálniční známku, ale musí být před použitím dálnice v systému evinjeta.dars.si registrována

Zákaz jízdy kamionů

V celém Slovinsku nesmí kamiony jezdit v neděli a o státních svátcích od 8 hodin do 21 hodin. V pátek před Velikonocemi platí zákaz od 14 do 21 hodin. V období letních prázdnin od posledního červnového víkendu do prvního víkendu v září jsou zákazy v sobotu od 8 do 13 hodin a pak neděle a o svátcích od 8 do 21 hodin. Na vybraných úsecích se může tento zákaz prodloužit. 

Další informace o cestování ve Slovinsku

Dálniční poplatky v sousedních zemích

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky ve Slovinsku?

Dálniční známky ve Slovinsku jsou platné týdenní, měsíční, půlroční neboli pololetní a roční. Dálniční známka týdenní pro automobily do 3,5 tuny a do výšky 1,3 m nad první nápravou stojí okolo 400 Kč (16 EUR), dálniční známka na 1 měsíc pak okolo 800 Kč (32 EUR), půlroční známka není pro tento typ vozu dostupná a roční pak stojí kolem 3 000 Kč (117,50 EUR).

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Ve Slovinsku jednoduše zakoupíte dálniční známku na oficiálních stránkách evinjeta.dars.si. Stránky jsou dostupné v mnoha jazycích a nechybí čeština. V České republice je možné koupit dálniční známku také na MTX. Lze ji zakoupit také na prodejních místech ve Slovinsku jako jsou vybrané čerpací stanice. 

Jak probíhá kontrola slovinských dálnicích známek?

Platnost dálniční známky je kontrolována slovinskou policií, Slovinskou dálniční agenturou (DARS) nebo Finanční správnou Slovinské republiky. Kontroly jsou prováděny pomocí kamerového systému, který je umístěn na rampách vedoucí přes silnice. Dálniční známky jsou automaticky kontrolovány přes databáze registračních značek.

Zdroj: vinjeta.dars.si, dars.si

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.