Dálniční známka Slovinsko 2022

Na slovinských dálnicích musí mít dálniční známku motocykly a vozy do 3,5 tuny. Vozy s hmotnostní nad 3,5 tuny pak platí elektronické mýtné podle skutečně ujeté vzdálenosti. Slovinci velmi dobře vědí, že jejich země je spíše zemí tranzitní. Míří tudy mnoho turistů zejména na dovolenou do Chorvatska. Jejich dálniční známky se tomu dost přizpůsobily. Jsou totiž poměrně drahé a mají krátkou dobu platnosti. Z tohoto důvodu stojí za to zvážit, zda není výhodnější všechny ty placené úseky jednoduše raději objet.

Ve Slovinsku je relativně velké množství zpoplatněných dálničních úseků, kde potřebujete platnou dálniční známku. Slovinské dálniční známky se prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a 1 rok, jsou turisté často nuceni zakoupit si měsíční dálniční známku, protože ta na 14 dní prostě chybí. Roční dálniční známky jsou platné od 1. 12. předešlého roku do 31. 1. roku následujícího po datu známky. Roční dálniční známka tedy platí celkem 14 měsíců. Motocykly mají dálniční známku týdenní za 7,5 EUR, na 6 měsíců za 30 EUR a roční za 55 EUR. Auta do 3,5t a do 1,3 m nad první nápravou mají týdenní za 15 EUR, měsíční za 30 EUR a roční za 110 EUR (přes 1,3 m nad první nápravou je cena dvojnásobná).

Cena dálniční známky ve Slovinsku 2022

Platnost známkyMotocyklyDo 3,5t + do 1,3m nad první nápravouDo 3,5 + od 1,3m nad první nápravouNad 3,5t
7 dní7,5 Eur15 Eur30 EurMýtné
1 měsíc30 Eur60 EurMýtné
6 měsíců30 EurMýtné
1 rok55 Eur110 Eur220 EurMýtné
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Je také třeba upozornit na Karavanke tunel, neboť průjezd tunelu Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem je za 7,20 EUR. Jde o cenu pro vozidla do 3,5t. V České republice je slovinskou dálniční známku možné koupit v pobočkách směnárny Cash Point nebo na pracovištích Ústředního automotoklubu ÚAMK. Známku také pořídíte ve vybraných provozovnách ABA, na pobočkách směnárny Tourist centrum, nebo v prodejní síti MTX. Slovinskou dálniční známku lze zakoupit na vybraných obchodních místech, což jsou zejména:

  • benzínové pumpy
  • hraniční přechody
  • některé provozovny ABA
  • pobočky Kompas shop
  • oficiální informace Dar.si

Slovinská dálniční známka online

Na internetu online prodej zajišťuje v České republice na svých webových stránkách ABA nebo e-shop MTX.

Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic ve Slovinsku
Dálnice A1: Rakousko – Šentilj – Maribor – Celje – Lublaň – Postojna – Koper
Dálnice A2: Rakousko – Kranj – Lublaň – Novo Mesto – Brežice – Obrežje
Dálnice A3: Divača (A1) – Fernetiči – Itálie
Dálnice A4: Slivnica (A1) – Hajdina – Draženci – Gruškovje – Chorvatsko
Dálnice A5: Dragučova (A1) – Vučja vas – Beltinci – Maďarsko

Kam nalepit dálniční známku

Různé státy mají odlišné nařízení, kam se na čelním skle lepí jejich dálniční známka. Je to vždy uvedeno na rubové straně dálniční známky. Známku lze použít pouze pro jedno vozidlo. Poškozená, nebo částečně odstraněná známka je neplatná. Není dovoleno používat jiná lepidla, speciální fólie, ani lepicí pásky, které činí dálniční známku neplatnou. Slovinská dálniční známka se lepí vlevo do horního rohu.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky na Slovinsku

Pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny je dosti vysoká. Nejvyšší postih může činit 800 Eur, což je asi 21 600 korun. Zároveň také slovinská policie uplatňuje postup, aby snížila celkový počet následně v zahraničí vymáhaných pokut. Při okamžité platbě na místě se bloková pokuta snižuje o polovinu. Jde tedy o zákonný postup. Odborníci ÚAMK upozorňují ještě na jednu důležitou věc. Vozidla vyšší na přední nápravě než 1,3 m mají svůj sazebník. Pokud si motorista koupí běžnou dálniční známku určenou pro osobní automobil, je to bráno jako podvod.

Dálniční síť Slovinsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Rakousko A9 – Maribor – Celje – Ljubljana – Koper245 km
A2Rakousko A11 – Kranj – Ljubljana – Novo Mesto – Chorvatsko A3176 km
A3Divača – Itálie12 km
A4Maribor – Draženci21 km
A5Maribor – Murska Sobota – Maďarsko M7080 km


By Daniel749 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kompletní mapu slovinských dálnic najdete na stránkách dar.si nebo na www.promet.si, kde zjistíte i aktuální dopravní informace.

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Na Slovinsku budete muset za využití dálniční sítě platit. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. To znamená, že i na Slovinsku musíte mít dálniční známku. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Slovinsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h*90 km/h130 km/h

*30km/h v obytné zóně, 10km/h v pěší zóně