Léto je v plném proudu, a to i přesto, že chvílemi se zdá, jako kdyby už byl podzim. Pořád před sebou někteří z nás mají dovolenou, které se už nemohou dočkat. Dost možná už si balí kufry a přemýšlí, co jim ještě schází. Máte už cestovní pojištění? Že ne? Pak si ho určitě sjednejte. Jak na to?
Cestovní pojištění by měl mít každý turista
Ať už se chystáte na dovolenou na Slovensko, k moři nebo do nějaké té exotické dovolené, sjednání cestovního pojištění určitě nepodceňujte. Mnozí z nás si mylně myslí, že jim na cesty po Evropě stačí evropský průkaz pojištění a na ostatní cesty pojištění ke kartě, opak je ale pravdou. Problémem jsou pojistné limity, které nemusí uhradit všechny náklady, u evropského průkazu pojištění pak fakt, že se vztahuje jen na základní a neodkladné ošetření.
Co to znamená v praxi? Když budete mít limit 3 miliony korun a náklady na uhrazení škody vyšplhají na 4 miliony korun, ten rozdíl ve výši 1 milionu korun budete muset uhradit z vlastní kapsy. A ošetření? Evropský průkaz pojištění vám sice zaručuje ošetření v zemích EU, ale jen to nutné a ve státním zařízení. Když bude potřeba něco dalšího, nebo se budete chtít nechat ošetřit jinde, zaplatíte si to zase ze svého.
Na čem záleží, když chcete kvalitní pojištění na cesty?
Jak už to u pojištění bývá, důležitá jsou pojistná rizika a pojistné limity. Jinak tomu není ani u cestovního pojištění. Když přijde na rizika, tím nejdůležitějším je pojištění léčebných výloh, z čehož se hradí náklady na případné ošetření, léčbu, pobyt v nemocnici, různá vyšetření, transport do nemocnice a v některých případech i transport zpět do České republiky.
Na pojištění léčebných výloh určitě nešetřete, stejně tak na asistenčních službách. Někdo by řekl, že ty přece jsou už součástí pojištění, tak proč je řešit, jenže jaká úroveň? Většinou jde jen o základní balíček, vy ale potřebujete jistotu, že vám přítel na telefonu pomůže za každé situace. Že vám poradí, kde se nechat ošetřit, poskytne vám pomoc ve vašem rodném jazyce, pomůže s komunikací s úřady tam, kde jste, a mnoho dalšího.
Víte, že u léčebných výloh je důležité správné nastavení pojistných limitů? Pro letní cesty po Evropě si nastavte alespoň limit 3 miliony korun, něco navíc ale rozhodně neuškodí. Projděte si také pojistné podmínky a zjistěte, na jaké sporty a aktivity se pojištění vztahuje a jaké jsou ve výlukách z pojištění. Na cesty za exotikou nebo zimní dovolenou chtějte alespoň limit pojištění 5 milionů korun.
Sjednat si můžete i další připojištění, která rozhodně nejsou k zahození. O jaká jde?
- Úrazové pojištění, protože i na dovolené se můžete zranit a léčba návratem domů rozhodně nemusí končit. Vy pak budete doma na nemocenské a náhrada za každý den léčení úrazu se jistě bude hodit.
- Pojištění zavazadel pro případ, že by vám je někdo ukradl.
- Pojištění odpovědnosti, ze kterého pojišťovna uhradí škodu, kterou jste nechtěně způsobili někomu jinému, a to na zdraví nebo majetku. Takové škody se mohou vyšplhat i do milionů korun.
- Pojištění storna zájezdu. Nejen rodiny s malými dětmi před každou dovolenou trnou, zda někdo těsně před odjezdem neonemocní nebo se nestane jiná nepříjemná událost, kvůli které bude třeba zájezd na poslední chvíli rušit. Storno poplatky mohou dosáhnout i 100 %, díky pojištění proti stornu se vám velká část peněz za zrušenou dovolenou může vrátit.
Náš tip na závěr: Víte, že cestovní pojištění si můžete sjednat i těsně před odjezdem na dovolenou? Zvládnete to za pár minut online a vybrat si můžete to nejvýhodnější pojištění. Takto sjednané pojištění vzniká zaplacením, to ale musí být učiněno před započetím vaší cesty. Nic nepodepisujete, všechny potřebné dokumenty dostanete elektronicky.
Zdroj fotografií: Unsplash.com