Kdo nemá řidičák, jako by nebyl. Ať už sníte o jízdě na motorce nebo se chcete vydat na dráhu profesionálního řidiče, je dobré vědět, jaké typy řidičských oprávnění existují, co jejich získání obnáší a kolik vás to bude stát. Na následujících řádcích vám přinášíme shrnutí všech důležitých informací. Tak pojďme na to!

Řidičák na motorku: Svoboda na dvou kolech
Začneme tou nejobsáhlejší kategorií, tedy řidičským průkazem na motorku. Tu si můžete na rozdíl od auta osedlat ještě před osmnáctými narozeninami. Základní oprávnění AM získáte už od 15 let a vztahuje se na mopedy a skútry do 50 cm³. Následuje A1 od 16 let, které umožňuje řídit motorky do 125 cm³. Od 18 let je tu A2 pro silnější stroje s výkonem do 35 kW, a nakonec A, tedy neomezené oprávnění, které můžete získat od 24 let, nebo po dovršení 20 let po dvou letech praxe s A2.
Od svobody na dvou kolech vás samozřejmě nedělí pouze váš věk, ale také peněženka. Odpověď na otázku, jaká je za řidičák na motorku cena, závisí především na městě, ve kterém budete autoškolu absolvovat. Připlatíte si také v případě, že se vám nepodaří složit zkoušky napoprvé – opakování jízdy nebo testů totiž bývá zpoplatněno zvlášť. Průměrná cena řidičáku na motorku se pohybuje okolo 15 000 Kč, ale vyšplhat se může i na 18 000 Kč a více.
A co všechno musíte zvládnout, než poprvé vyrazíte na silnici? Kromě praktické části se připravte na teorii, jako jsou předpisy o provozu, ovládání a údržba, zásady bezpečné jízdy a teorie zdravotnické přípravy.
Řidičák na auto: Základ každodenní mobility
Asi nebude žádným překvapením, že nejčastější volbou je řidičský průkaz skupiny B, určený pro osobní automobily do 3,5 tuny. Auto je zkrátka základem každodenní mobility a využijete ho jak na cesty do práce, tak třeba na výlet nebo dovolenou. Podobně jako v případě motorky jeho získání zahrnuje teoretickou výuku, praktické jízdy a závěrečné zkoušky.
Opět se nabízí otázka, kolik stojí řidičák. Platí, že to, jaký je za řidičský průkaz cena, se odvíjí od města, kde ho hodláte skládat. Zatímco v menších městech vás řidičský průkaz vyjde zhruba na 15 000 Kč, ve větších krajských centrech může cena přesáhnout i 20 000 Kč – a to za předpokladu, že zkoušky zvládnete napoprvé.
Řidičák na kamion a autobus: Kariéra za volantem
Pokud už řidičský průkaz na auto máte, možná uvažujete o kariéře za volantem kamionu nebo autobusu. V takovém případě budete potřebovat řidičský průkaz skupiny C pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny nebo skupiny D pro přepravu osob.
Řidičák na kamion můžete získat od 21 let. A co řidičský průkaz C cena? Ta se pohybuje mezi 19 000 až 26 000 Kč. Pokud však plánujete řídit nákladní vůz profesionálně, je nutné absolvovat také vstupní profesní školení, což už celkovou cenu navýší na 35 000 až 47 000 Kč. Nutností je rovněž lékařská prohlídka, která potvrdí vaši zdravotní způsobilost, a pravidelné přezkoušení každých 5 let. A chcete-li řídit tahač s návěsem, budete potřebovat rozšíření o skupinu C+E, jehož cena se pohybuje kolem 9 000 Kč.
Skupinu D, tedy oprávnění k řízení autobusů, je možné získat od 24 let. I zde je nutné mít řidičák skupiny B a v případě pracovního využití absolvovat profesní školení. Cena kurzu na autobus se běžně pohybuje mezi 35 000 až 50 000 Kč.
Sečteno a podtrženo
Ať už plánujete řídit motorku, osobní auto nebo se stát profesionálním řidičem, každý typ řidičáku má svá pravidla, věkové hranice a cenové rozpětí. Pokud si chcete udělat jasno v možnostech, porovnat ceny a zjistit, co všechno vás čeká, podrobné přehledy a praktické rady najdete ne Fondik.cz.
Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com