Specifika havarijního pojištění u různých typů vozidel

Havarijní pojištění se řadí mezi tradiční, ovšem nikoli povinné, pojistky. Spousta motoristů se i přesto rozhodne, že podepíše smlouvu a pojistku si pořídí. Pokud uvažujete o havarijní pojistce, rozhodně se začtěte do následujících řádků. Právě v nich se totiž na její uzavření zaměříme mnohem podrobněji. Poukážeme na různé situace, jež jsou spojené právě s havarijním pojištěním a pořízením automobilu.

Výběr pojišťovny alfou i omegou

V první řadě se budeme soustředit na volbu správné pojišťovny. Tu lze volit i na základě toho, jakým způsobem si vůz pořizujete.  

Máte auto na úvěr?

Pak není nejmenší problém zvolit si pojišťovnu dle vlastní libosti. Po jistou dobu bude samozřejmě auto přepsáno na onu finanční či jinou společnost. Přesto jste jeho vlastníkem vy, proto si sami vyberete pojišťovnu a typ pojištění.

Vůz na leasing

Tady je situace zcela opačná. Vozidlo je majetkem leasingové společnosti. Nemáte zkrátka a jednoduše nárok vybrat si pojišťovnu podle vašich představ. Přesně daný je i celkový rozsah asistenčních služeb.   

Vlastní vozidlo

Koupíte-li si své vlastní nové auto, bude havarijní pojištění čistě ve vaší režii. Nikoho se na nic ptát vůbec nemusíte.

Je nezbytné pojistit úplně nový vůz?

Někteří lidé mají pocit, že pojištění nového auta je vyhazování finančních prostředků. Jestli mezi ně patříte také, měli byste si rozmyslet, zdali budete mít dostatek finančních prostředků na případné opravy. Pokud je pro vás automobil jenom jakýmsi spotřebním zbožím, jež necháte jednoduše v případě potřeby opravit, pak havarijní pojištění není nejspíše nezbytností. Jestliže ovšem nehoda, již sami způsobíte, může nějakým způsobem narušit váš rozpočet, chod domácnosti či firmy, pak není nad čím přemýšlet a havarijní pojistku si zaplatit. U starších vozů je zapotřebí pojišťovat auto pouze do ceny, jíž aktuálně odpovídá. Přeplácet pojistku se stoprocentně nevyplatí. V každém případě srovnejte si pojištění online a ceny za pojistku nového i staršího vozu si zjistěte.

Co když nebouráte?

Máte pocit, že pokud sami nebouráte, nic vám vlastně nehrozí? Bohužel úplně kryti ani v tomto případě nejste. Mohou totiž nastat situace, při kterých budete nuceni platit škodu ze svých zdrojů. Typickým příkladem budiž kolize s jiným motoristou, který za nehodu sice může, nicméně odjede. Vždyť jenom na parkovišti do vás může vrazit jiné auto, způsobit vám odřeninu, případně promáčklinu a odjet. Jen přelakování části vozu je poměrně nákladné. Druhým problémem bývá střet se zvěří. Ta si auta nevybírá a mnohdy způsobí i devastující škody. Řešení může představovat připojištění pro případ střetu motorového vozidla s automobilem k povinnému ručení. Cenově vás to může vyjít mnohem výhodněji.

Picture of Marek Hervíř

Marek Hervíř

Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *