Domů » Zajímavosti » Zimní a letní nebo celoroční pneumatiky? Stále častější dilema nemá univerzální řešení

Zimní a letní nebo celoroční pneumatiky? Stále častější dilema nemá univerzální řešení

Doba přezouvání pneumatik se opět nezadržitelně blíží. Jakmile uvidíte účet z pneuservisu, určitě budete také přemýšlet o tom, jestli by se vám nevyplatily stále populárnější celoroční pneumatiky. Na následujících řádcích se vám pokusíme popsat, jestli ano, nebo ne.

Zobrazit

    I když se to zdá skoro k nevíře, pneumatika jako taková není kdovíjak starý vynález. Patentovat si ji nechal John Boyd Dunlop v roce 1888. Tehdy samozřejmě nikdo neřešil dezén a směs vhodnou do chladných nebo naopak teplých podmínek. S trochou nadsázky tak lze říct, že první pneumatika světa byla pneumatikou celoroční. 

    Zimní pneumatiky pak vloni oslavily pomyslné devadesáté narozeniny. V roce 1934 vyvinula finská společnost Suomen Gummitehdas Osakeyhtiö speciální zimní obutí pro kamiony, které měly v severských podmínkách největší problémy. Postupně se objevovalo stále více výrobců i modelů, a to i pro osobní auta. A když začnou existovat zimní, logicky výrobci nabízejí i letní pneumatiky.

    Přezouvání pneumatik z letních na zimní a obráceně se postupně stalo standardem. Například v už zmíněném Finsku bylo použití zimních pneumatik uzákoněno v roce 1978. Česko je v tomto ohledu poněkud nazpět. Povinné použití zimních pneumatik u nás definoval zákon až v roce 2008.

    Moderní celoroční pneumatiky

    Svět automobilů je ale světem dynamickým a významně se mění. Do aut přicházejí stále modernější technologie a rozhodně přitom nejde jen o elektromobilitu nebo moderní informačně zábavní palubní systémy. Pokrok můžete vysledovat i v něčem tak jednoduchém, jako jsou pneumatiky, zejména pak ty celoroční. Ty už totiž dávno nejsou rizikovou volbou lehkovážných řidičů nebo těch, kteří v zimě prakticky nejezdí. Pokrok nejen v oblasti chemie materiálů totiž výrobcům umožnil uvést na trh celoroční pneumatiky, které mohou být skutečně bezpečné v zimě i v létě.

    Samozřejmě je třeba zmínit, že vždycky jde o určité kompromisní řešení. Kompromisy to však nejsou ani zdaleka tak nepříjemné, jak bychom si mohli představovat. Celoroční pneumatika samozřejmě nikdy nenabídne adhezi srovnatelnou se špičkovou letní gumou, stejně jako nepodrží na sněhu a ledu tak dobře jako top pneumatika zimní. Dnes ale na trhu najdete takové celoroční obutí, které si skutečně v zimních i letních podmínkách vede minimálně obstojně. A navíc je takových pneumatik každým rokem více.

    To potvrzují i nezávislé testy. Ty obvykle hodnotí zejména trakci či brzdnou dráhu. Často srovnávají celoroční pneumatiky s pneumatikami zimními. Výsledky z posledních let jsou někdy až překvapivé. Nejlepší celoroční pneumatiky začínají pravidelně porážet levné zimní pneumatiky, často i ty průměrné.

    Na druhou stranu je třeba zmínit, že špičkové celoroční pneumatiky bývají dražší než průměrné zimní pneumatiky. Jestli se vyplatí ekonomicky, tak záleží především na jejich životnosti, resp. na tom, kolik let a kolik případných přezutí vám vydrží.

    Navíc není celoročka jako celoročka. Ty nejlepší (a nejdražší) v testech skutečně září. Pokud jste ale limitováni rozpočtem a koukali byste po levnějších modelech méně známých značek, dostali byste mnohem kompromisnější zboží. S tím je prostě potřeba počítat.

    Kdy přezouvat a kdy celoroční?

    Na otázku, jestli je tedy lepší pneumatiky přezouvat, nebo pořídit celoroční, neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud je pro vás problém jednorázová investice do špičkových celoročních pneumatik a auto potřebujete denně, tedy i když venku padají trakaře, zůstaňte raději u přezouvání. Pokud si ale můžete dovolit koupit top model celoroční pneumatiky, nebo pokud se v případě kalamity můžete jízdy autem vzdát, můžete dát pravidelnému přezouvání sbohem.

    Při svém rozhodování berte ale v potaz i další aspekty. Bydlíte na jižní Moravě nebo v severních Čechách? Jezdíte často na hory? Jak zkušený jste řidič? Užíváte si rádi maximálních možností vašeho vozu? To vše jsou otázky, na které byste si před výběrem pneumatik měli odpovědět. Někomu totiž lépe poslouží celoroční pneumatiky, jiný by se pravidelných návštěv pneuservisu rozhodně neměl vzdávat.

    Zdroj: freepik.com.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *