Domů » Pro řidiče » 10 tipů, na co si dát pozor při půjčení auta na dovolené

10 tipů, na co si dát pozor při půjčení auta na dovolené

Někomu na dovolené stačí hotelový komplex, někdo by radši projel celou zemi. Pokud patříte mezi ty, kteří nechtějí trávit veškerý čas na jednom místě, pravděpodobně budete chtít využít možnosti půjčení auta. Podívejte se na deset tipů, na co si dát pozor.

10 tipů, na co si dát pozor při půjčení auta na dovolené

1. Půjčovnu pečlivě vybírejte

Vždy volte takovou společnost, která má dobré mezinárodní jméno, nebo ji přímo doporučí delegát. Výhodou u větších společností je možnost půjčení přes internet před samotným odjezdem, často za lepší ceny a jednotné podmínky.

2. Prostudujte smlouvu

Smlouvu si před podpisem důkladně přečtěte. Pokud některým ustanovením nerozumíte, ptejte se. Kopii smlouvy v žádném případě nevyhazujte a stejně tak uschovejte i doklad o zaplacení.

3. Vracejte s plnou nádrží

V drtivé většině případů budete vůz půjčovat i vracet s plnou nádrží. Pokud podmínku nedodržíte, půjčovna vám naúčtuje cenu často mnohem vyšší, než na nedaleké benzínové pumpě. Nezapomeňte proto natankovat bezprostředně před vrácením vozu.

Tip: Jak vybrat správný typ auta a co dělat při havárii se dozvíte v článku: Půjčení auta na dovolenou.

4. Nezapomeňte na pojištění

Pokud chcete být chráněni od pozdějších výdajů, sjednejte si dobré pojištění. Doporučené je komplexní pojištění včetně ochrany proti krádeži vozu, ale i věcí v něm uložených. V každém případě byste měli mít pojištěno čelní sklo a pneumatiky, které nejčastěji dojdou újmy.

5. Kdo bude řídit?

Zvládnete celou dovolenou řídit vůz sami? Tuto otázku si na začátku výběru nezapomeňte položit, více řidičů je často příplatkovou službou. Případné další řidiče musíte zanést do smlouvy kvůli pojištění a rozhodně se nejedná o nic, co by se dalo přehlížet. Pokud by neuvedený řidič způsobil nehodu, budete muset uhradit škodu v plné výši

6. Auto důkladně prohlédněte

Při převzetí vozu nezanedbejte podrobnou prohlídku vozu a případné poškození, včetně menších oděrek, nechte zanést do předávacího protokolu. Při vrácení vozidla tak budete mít potvrzení o stavu, v kterém jste jej přebírali a vyhnete se komplikacím.

7. Pozor na limit kilometrů

Standardem autopůjčoven bývá neomezený limit najetých kilometrů. Pokud některá půjčovna vyžaduje omezení, je si nutné přesně ujasnit a ve smlouvě uvést, kolik kilometrů smí nájemce s autem najezdit. Předem si je však vhodné spočítat, kolik hodláte s autem urazit. Doplatek za kilometry navíc může být totiž vysoký.

8. Zjistěte si ceny doplňků

Veškeré doplňky, jako jsou autosedačky, navigace, nebo střešní nosiče nabízí půjčovny za příplatky. Ceny se u různých firem mohou výrazně lišit, proto si pro jistotu zjistěte ceny hned na začátku výběru, ať nejste na místě překvapení.

9. Není k dispozici váš vůz?

Pokud vámi předem vybraný vůz není momentálně k dispozici, půjčovna vždy musí nabídnout vůz stejné, nebo vyšší kategorie. Na dodržení podmínky trvejte a neplaťte žádné příplatky za vůz vyšší kategorie.

10. Chcete přes hranice?

Budete chtít při vašich cestách přejet hranice země, ve které jste? Mějte na paměti, že ne všechny půjčovny to umožňují. V případě nedodržení smlouvy a přejetí hranic vám mohou hrozit vysoké sankce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...