Domů » Cestování » Parkování Vídeň: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Parkování Vídeň: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Chystáte se na výlet do Vídně? A proč by ne? Od českých hranic Vídeň leží přibližně 80 km. Ať už to bude za jakýmkoliv záměrem musíte brát v potaz to, že od března 2022 platí v celé Vídni regulace zpoplatněných zón krátkodobého parkování. V tomto článku jsme pro vás připravili všechno, co potřebujete vědět o parkování v rakouském hlavním městě Vídeň. 

Parkování Vídeň: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Pokud pojedete autem do Vídně, tak ještě před samotnou cestou vám doporučujeme si nastudovat dopravní předpisy a pravidla v Rakousku. Policisté jsou velmi přísní a neoblomní a hrozí vám velmi vysoké pokuty v celém Rakousku. Také nezapomeňte, že v Rakousku je nutné mít platnou rakouskou dálniční známku, kterou můžete koupit na vybraných obchodních místech nebo pohodlně online. V této souvislosti ještě nezapomeňte na to, že jsou v Rakousku zavedené ekologické zóny, a proto je třeba na těchto zelených zónách Rakouska mít ekologickou známku, kterou potřebují lehké nákladní vozy, ale i některé osobní. Rozhodující jsou údaje v technickém průkazu. Na tuto problematiku se podívejte v našem článku s názvem Emisní zóny a ekologické známky v Rakousku

Parkování ve Vídni

Ve Vídni je parkování regulováno prostřednictvím zpoplatněných zón krátkodobého parkování Kurzparkzone, které jsou platné téměř na celém území města. A proto je parkování ve Vídni možné pouze s parkovacím lístkem Parkschein nebo s parkovací nálepkou Parkpickerl, která je určená pro rezidenty dané oblasti.

Jaké jsou možnosti parkování? V centru města a jeho blízkosti je možné zaparkovat v různých parkovacích garáží, avšak zde musíte počítat s vysokými cenami za parkovné. Dále mohou návštěvníci města využít P+R parkoviště (Park & Ride), kde je možné zaparkovat vozidlo a poté pokračovat veřejnou dopravou. Vídeň má velmi rozsáhlou veřejnou dopravu, a proto můžete využít na cestování po Vídni jak metro, tramvaj či autobus.

Parkování ve Vídni

Zóny krátkodobého parkování ve Vídni 

Od 1. března 2022 jsou v téměř celé Vídni zavedeny zóny krátkodobého parkování. Tudíž vozidla mohou v těchto zónách parkovat pouze omezenou dobu, a přitom je nutné zaplatit parkovné. 

Ve všech zapojených oblastech Vídně platí platnost zón krátkodobého parkování takto: 

  • Od pondělí do pátku od 9:00 do 22:00 hodin je toto krátkodobé stání regulováno. Vyjma státních svátků. Maximální doba parkování je 2 hodiny. 

Výjimku tvoří okrsky č. 14, 17, 21, 22 a 23. Na tomto odkaze wien.gv.at najdete bližší informace, o které konkrétní výjimky se jedná.

Interaktivní mapa celého území města Vídeň wien.gv.at znázorňuje přehled všech aktuální zón krátkodobého parkování a další podrobné informace, které se mohou při parkování hodit. Vyberete si oblast, kterou hledáte a kliknutím na oblast získáte další informace o parkování, popřípadě ceně nebo provozní době.

Celoplošné zóny krátkodobého parkování jsou označeny pouze u vjezdů a výjezdů z příslušných oblastí. Zóny krátkodobého parkování jsou označovány dopravními značkami a doplňkovými tabulkami, kde najdete maximální povolenou dobu parkování a také časovou platnost. 

Interaktivní mapa města Vídně - parkování
Interaktivní mapa města Vídně – parkování

Parkování v nákupních ulicích

Dále existují místa, jako například nákupní ulice, ve kterých mohou platit odlišná pravidla krátkodobého parkování. O těchto změnách se vždy dozvíte z dodatkových tabulek dopravních značek. Tyto ulice jsou vyloučeny z celoplošných zón krátkodobého parkování. 

Pro parkování na v těchto oblastech s parkovacím lístek platí tyto předpisy:

  • Maximální doba parkování je 1,5 hodiny.
  • Platné od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00. V sobotu od 8:00 do 12:00. 

Pod tímto odkazem wien.gv.at najdete další bližší informace o parkování v těchto komerčních ulicích Vídně.

Kde a jak zaplatit parkovné?

Parkovací lístky je možné zakoupit elektronicky prostřednictvím aplikace Handyparken nebo klasicky v papírové podobě.

Parkovací lístky lze koupit na těchto místech:

  • Čerpací stanice
  • Automaty na cigarety
  • Prodejny tabáku, trafiky s tiskovinami
  • Poštovní pobočky
  • Předprodejní místa dopravního podniku Wiener Linien
  • Automaty na jízdenky dopravního podniku Wiener Linien
  • Turistické informační body Tourist-Info Wien.
Handyparken - platba parkovného ve Vídni online
Handyparken – platba parkovného ve Vídni online

Ceník parkovacích karet pro zóny krátkodobého parkování 2023

V těchto uvedených zónách je nutná platba od první minuty parkování i při krátkém parkování, nastoupení, vystoupení nebo při nakládání či vykládání zavazadel. V těchto případech můžete využít parkovací lístek, který je zdarma a na 15 minut.

Doba parkování 15 minut – fialový parkovací lístek – zdarma.

Doba parkování 30 minut – modrý parkovací lístek  – 1,25 EUR.

Doba parkování 60 minut – modrý parkovací lístek  – 2,50 EUR.

Doba parkování 90 minut – zelený parkovací lístek  – 3,75 EUR.

Doba parkování 120 minut – žlutý parkovací lístek  – 5 EUR.

Tištěné parkovací lístky musí být kompletně vyplněné a umístěny na viditelném místě za čelním sklem vašeho vozidla.

Pokud je návštěvník tělesně postižen tak je třeba parkovací průkaz. S tímto je možné bez omezení zaparkovat na parkovacích místech pro postižené a v zónách krátkodobého parkování. Tento průkaz je nutné mít opět na viditelném místě za čelním sklem. Toto je platné i pro spolucestující. 

P+R parkoviště, parkovací centra a další možnosti ve Vídni. 

Pokud chcete Vídeň navštívit, nejlepší je využít P+R parkoviště a dojet na určité místo veřejnou dopravou. Pokud chcete parkovat v blízkosti centra, tak lze využít parkovací garáže, které bývají za mnohem vyšší ceny parkování

P+R parkoviště neboli Park and Ride jsou vícepodlažní parkoviště, které jsou umístěny na okrajích města, kde hlavním smyslem těchto záchytných parkovišť je zaparkovat vozidlo zde a poté použít veřejnou dopravu. Průměrná cena parkování se pohybuje 4,10 EUR za celý den. Týdenní parkovné pak vyjde okolo 20,90 EUR. 

Výhodou je, že jsou P+R napojeny na linky metra, takže cestování je rychlé a pohodlné až do samotného centra města Vídně. Seznam parkovišť můžete najít na parken.at. Všechna tato parkoviště jsou otevřena 24 hodin denně a mají nepřetržitý provoz. Parkovací lístek obdržíte buď při vjezdu na parkoviště, prostřednictvím Handyparken nebo na různých obchodních místech. 

Pokud vás zajímají parkoviště v blízkosti centra Vídně můžete využít podzemní garáže a hlídaná parkoviště s vyššími cenami parkovného. Obvykle se ceny pohybují mezi 10 až 40 EUR. Na parken.at najdete interaktivní mapu, kde je možné tyto garáže najít.

P+R parkoviště ve Vídni
P+R parkoviště ve Vídni

FAQ

Jaká je platnost zón krátkodobého parkování ve Vídni?

Zóny krátkodobého parkování jsou zpoplatněné a platné od pondělí do pátku od 9:00 do 22:00 hodin. Vyjma státních svátků. Maximální doba parkování je 2 hodiny.

Jak a kde zaplatit parkovné ve Vídni?

Parkovací lístky je možné zakoupit elektronicky prostřednictvím aplikace Handyparken nebo klasicky v papírové podobě na čerpacích stanicích, automatech na cigarety, poštovních pobočkách a podobně.

Kde zaparkovat ve Vídni automobil?

Nejlepší je využít P+R parkoviště a dojet na konkrétní místo veřejnou dopravou. Pokud chcete parkovat v blízkosti centra, tak lze využít parkovací garáže, které bývají za mnohem vyšší ceny parkování, obvykle mezi 10 – 40 EUR.

Zdroj: wien.gv.at, parken.at.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články