Kdo by se netěšil na to, až bude po všech pochůzkách vozit nový, nablýskaný vůz? Jestli je to i váš případ a dokonce máte už nějaký model vyhlédnutý, neradujte se předčasně. Než si budete moci užívat bezstarostné jízdy, čeká vás ještě nějaké zařizování. Co je třeba při nákupu vozu vyřešit? Nejdůležitější kroky jsme pro vás shrnuli v pěti bodech.
1. Jak to bude s financováním?
Ať už se chystáte kupovat cokoliv, vždycky si nejspíše prvně zajistíte finance na nákup. S autem to určitě uděláte stejně, a když na něj nemáte, ale nutně jej potřebujete, pravděpodobně se uchýlíte k půjčce. Teď ale nastává otázka – leasing, nebo obyčejná půjčka? Jedno má výhodu v tom, že jde přímo o produkt určený pro auta, druhé zase v tom, že auto vlastníte od samotné koupě.
Ještě důležitější je ale spočítat si, zda si půjčku opravdu můžete dovolit a kolik jejím splátkám dokážete věnovat prostředků, tím pádem se neobejdete bez pořádné revize vašeho rozpočtu. Jakmile máte v tomto ohledu jasno, můžete se přesunout k výběru půjčky.
A ani v tomto případě byste neměli nic podceňovat – ani auto byste si přece nekoupili bez toho, aniž byste prvně zjistili, jaké máte možnosti. Proto doporučujeme si finanční produkty nejprve porovnat, a to například prostřednictvím portálu Bezvamoney.cz. Půjčky si vyfiltrujete podle požadované výše a pak už jen budete sledovat úrok, dobu splatnosti a další pro vás důležité parametry.
2. Sjednání povinného ručení
Než vyjedete s autem ven od prodejce, musíte si také sjednat povinné ručení. V bazarech a u oficiálních prodejců vám ho vyřídí přímo na místě. Jak jistě víte, jako průkaz o jeho vyřízení dostanete zelenou kartu, která bude v takovém případě pouze dočasná a po zaplacení vám dorazí ta s plnou platností. Většinou platí po celý rok, pokud se nerozhodnete platby rozdělit do více kratších období.
Pamatujte na to, že povinné ručení musíte sjednat ještě předtím, než začnete vyřizovat cokoliv jiného. Pokud by totiž vůz byl nějakou dobu bez pojištění, museli byste za tyto dny platit nemalé sankce. Možná vám to připadá logické, jde o však o jednu z nejčastějších chyb, kterých se lidé při koupi vozu dopouštějí.
3. Změna majitele nebo registrace auta
Určitě nepočítejte s tím, že se vyhnete pochůzkám po úřadech. Ať už totiž plánujete koupi nového nebo ojetého auta, budete muset vyrazit na dopravní oddělení ho přihlásit nebo přepsat na sebe – pokud tedy nedáte plnou moc jeho původnímu majiteli a nenecháte ho, aby se o přepis postaral on. S sebou si nezapomeňte vzít kupní smlouvu, velký a malý technický průkaz, zelenou kartu, vaše doklady a u ojetých vozidel také protokol o evidenční kontrole vozidla.
4. Nákup zimních či letních pneumatik
Někdy se vám poštěstí, že koupíte auto s oběma sadami pneumatik – tedy letními i zimními – jedná se však o ojedinělé případy. Pokud to není váš případ, počítejte s tím, že dříve či později budete chybějící gumy potřebovat koupit. Samozřejmě to nemusí být hned, když ale nákup necháte na poslední chvíli, je možné, že se vám nepodaří vychytat tu nejvýhodnější cenu. Eventuálně můžete uvažovat o celoročních pneumatikách, ty se však nehodí do každých podmínek, zejména co se týče náledí nebo sněhu.
5. Preventivním servisem nic nepokazíte
Posledním krokem, který opět není nutností, ale vyplatí se absolvovat, je servisní kontrola celého auta. Je možné, že vybraný vůz má ještě platnou technickou, nicméně od té doby mohlo uplynout několik měsíců, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se leccos změnilo.
Na evidenční kontrole by se na větší závady určitě přišlo, nicméně ty lehké se nepovažují za nijak závažné, po čase v ně však mohou přerůst. Raději si proto zajděte pro další názor a případné potíže raději vyřešte zavčas, abyste při jízdě nemuseli panikařit pokaždé, když se z pod kapoty ozve nějaký zvláštní zvuk. Přece jen už to bude vaše auto a je na vás, abyste sobě i spolujezdcům zajistili maximální bezpečí.
Zdroj: BLACKWHITEPAILYN / Shutterstock.com