Chladící kapalina a zimní směs do ostřikovačů. Zima se blíží!

0
3065
Chladící kapalina

Teploty se pomalu ale jistě dostávají k minusovým hodnotám a je tedy na čase udělat kontrolu vozu před zimou. Běžně to znamená přezout na zimní pneu, přebít autobaterii a natankovat zimní naftu. Často přehlížená, ale neméně důležitá, je kontrola hladiny nemrznoucích směsí. Přitom to může mít vážné důsledky. Nemrznoucí směs najdeme nejen v chladiči vozu, ale před zimou by v nádrže ostřikovače neměla též chybět zimní nemrznoucí směs.

Nemrznoucí směs do chladiče

Úkol této chladící kapaliny je předcházet přehřátí a chladit tak motor. Při své cestě motorem se ohřeje teplem produkovaným při chodu motoru a následně se dostane do chladiče, kde své teplo odevzdá a ochladí se. S kapalinou do chladiče si nespojujte pouze schopnost chladit motor, ale v případě použití špatné směsi může dojít ke korozi, usazeninám či dokonce prasknutí bloku. Obyčejná voda z kohoutku tak nepřichází v úvahu. Z toho důvodu se používají speciální chladící směsi obsahující speciální příměsi pro ochranu motoru a proti zamrznutí.

Jak se kontroluje chladící kapalina?

Hladinu chladící směsi můžete velice snadno zkontrolovat. Stačí otevřít kapotu auta a najít expanzní nádržku. Na jejím boku jsou dvě linky určující ideální hladinu směsi. Pokud budete nádržku otevírat, tak si dejte obrovský pozor, aby byla chladící směs studená. Podle označení „expanzní“ je jasné, že je v ní tlak. Mohla by vám tak do obličeje vystříknout voda o teplotě 90 stupňů Celsia. U každého auta je potřeba jednou za čas chladící směs doplnit. Rozumný úbytek je přirozený jev, kterému se dá vyhnout jen velice těžce. Pokud ale kapalinu doplňujete třeba na týdenní bázi, tak je něco špatně. Snažte se najít jakoukoliv netěsnost v okruhu, Můžete zkusit zkontrolovat i víčko oleje, jestli se na něm ze spodní strany nedělá výparek. Pokud ano, tak se chladící kapalina vlivem prasklého těsnění či jiného poškození dostává do oleje a je připraveno na velké problém. Navštivte proto okamžitě servis.

Vybíráme chladící směs

V případě potřeby doplnění se nejspíš vydáte do obchodu s auto-moto potřebami či na benzínku. Tam zjistíte, že se nejčastěji vyrábějí v barvách červená/růžová, modrá a zelená. Opomenout nesmíme ani průhlednou Stabil pro stará auta. Výběr podle barvy je možný, ale ne zcela přesný. Je totiž pouhou příměsí a ne vždy se modrá bude kamarádit s modrou. Autu byste dokonce mohli i uškodit a při smíchání špatných kapalin by se mohla vytvořit emulze a dojít k přehřátí.

Jak na to jít správně?

Pokud si nejste jisti s druhem kapaliny, tak nikdy nemůžete šlápnout vedle s kapalinou schválenou přímo automobilkou. V manuálu hledejte něco jako u automobilky Renault označení 41-01-001/-T, u Kia a Hyundai specifikaci Hyundai MS 591, v případě VW a Škoda TL-774-J G13 a takový Ford vyžaduje WSS-M97B44-D. Tyto informace se nacházejí v každém manuálu k automobilu. Označení a terminologie se u různých výrobců mění a když se podíváme na růžovou kapalinu u koncernu Volkswagen, tak jí odpovídající tři různé chladící směsi. Podle informace na obalu zjistíte, do jaké teploty je jisté, že chladící kapalina nezamrzne. Pokud si koupíte koncentrát, tak ho zřeďte dle instrukcí s destilovanou vodou.

A co zimní kapalina do ostřikovačů?

Je v zimě obrovsky důležitá nejen pro auto, ale i pro vaši bezpečnost. Její kvalita a schopnost očistit sklo má obrovský vliv na to, kolik toho na silnici vlastně vidíte. V létě je vhodné do nádobky lít letní směs, jež většinou bývá žlutá. V zimě by ale mohla způsobit velké problémy, jelikož neobsahuje přísadu proti zamrznutí. Před zimou je tedy potřeba letní směs vypotřebovat a dolít směs zimní. Poznáte ji podle modré barvy a zápachu po ethanolu. Mnozí výrobci si proti zákonům pomáhají nebezpečným methanolem nebo acetonem. I ty mají na ostřikovací aparaturu negativní vliv, který můžete zmírnit rozředěním destilovanou vodou. Bývají vyráběné i pro teploty hluboko pod -20 stupni Celsia.

Přečtěte si také článek: Co s letní kapalinou v ostřikovačích?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno