Domů » Vozidlo » Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

0

Víte, jak roztlačit auto? Máme pro vás stručný návod krok za krokem. Podíváme se, kdy a jak byste auto roztlačovat neměli. A na co si dát pozor, abyste svůj vůz nepoškodili.

Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

Už se vám někdy stalo, že jste nemohli nastartovat? Nebo se chcete informovat před dlouhou jízdou do neznáma, co v takové chvíli dělat? V následujícím textu se podíváme na postup, jak roztlačit auto sám a jak ho roztlačit s pomocí spolujezdce.

V další části článku jsme pro vás vypsali nejčastější důvody, proč od roztlačování aut lidé odrazují. A nakonec jsme přidali tip na to, kdy je lepší tenhle postup raději nechat být a zkusit jiný způsob, jak nastartovat.

Jak roztlačit auto

Uvízli jste sami uprostřed cesty domů nebo do práce a nikde ani živáčka? Pak se můžete pokusit roztlačit auto vlastními silami. Není to zrovna jednoduché, ideální je proto roztlačovat alespoň z mírného kopce.

  1. Zapněte zapalování, aby fungovala elektrika, vyřaďte, odbrzděte.
  2. Nechte otevřené přední dveře a tlačte hned vedle dveří řidiče, ideálně za sloupek, abyste mohli v případě potřeby udávat směr jízdy volantem a snadno zase naskočili do auta.
  3. Jakmile auto získá nějakou rychlost, tedy pojede alespoň tak rychle, abyste běželi, naskočte dovnitř, zařaďte na dvojku (případně trojku podle rychlosti) a pusťte spojku. Spojku pouštějte tehdy, když slyšíte, že motor chytá. Buďte opatrní, spojku pouštějte s citem, s motorem by to nemělo hodně cukat.
  4. Po vymáčknutí spojky by měl motor naskočit a vy byste měli být schopní odjet.  

Ideální je, když vás někdo může roztlačit zezadu. Zatímco se spolujezdec snaží vás roztlačit, držíte spojku a jakmile auto nabere rychlost, tak pustíte a prošlápnete plyn. Pokusy o nahození motoru jsou o poznání snazší. I v této situaci si dávejte pozor na to, abyste spojku pouštěli pomalu a s motorem jste moc neškubali.

Je roztlačování auta nebezpečné?

Co se týče roztlačování aut, tak už jste si za svůj život určitě vyslechli i přečetli spoustu názorů. Zatímco spousta lidí tvrdí, že se roztlačovat může, najdou se také opatrnější řidiči, a dokonce i tací, kteří to vůbec nedoporučují. Na internetových fórech se například dočtete, že se nesmí roztlačovat auta na naftu atd.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč by se auto nemělo roztlačovat, je to, že hrozí přeskočení rozvodového řemene. Nestává se to moc často. Předejdete tomu tak, že budete opatrní a nebudete roztlačovat auto jako šílení. Spojku pouštějte pomalu.

Dále se dočtete, že hrozí nebezpečí vašemu katalyzátoru. To proto, že se do něj dostane nespálené palivo a zničí ho. Je to reálný problém, ke kterému skutečně může dojít v případě, že roztlačujete příliš dlouhou dobu.

U vybité baterie je naštěstí běžné, že se auto vzpamatuje během chvíle. Pokud by k tomu nedošlo, nedoporučujeme zkoušet roztlačit auto víc jak dvakrát nebo třikrát. Někteří řidiči by roztlačovali až do úmoru, a to už zavání průšvihem.  

Kdy se auto roztlačovat nesmí?

Odborníci příliš nedoporučují roztlačovat nejnovější auta s vybitou baterií. Je u nich větší riziko toho, že se hrubou silou poškodí. Pokud máte nový vůz a stalo se vám, že nechce nastartovat, raději sáhněte po startovacích kabelech.

K takovému zásahu ale budete potřebovat někoho, kdo vám pomůže. Ať už známého nebo náhodného kolemjedoucího. Kabelem propojíte vaše auto s druhým vozem, od kterého nastartujete. Ještě nemáte své kabely? Podívejte se na náš článek, poradíme, jak vybrat startovací kabely. V případě, že není po ruce žádný samaritán, kontaktujte asistenční službu.

Vůbec nejlepší je autobaterii pravidelně nabíjet a kontrolovat, v jakém je stavu. Zkrátka postupovat tak, abyste se do svízelné situace vůbec nedostali. Prohlédněte si tip na nejlepší autobaterie a vyberte si spolehlivý model.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...