Víte, jak roztlačit auto? Máme pro vás stručný návod krok za krokem. Podíváme se, kdy a jak byste auto roztlačovat neměli. A na co si dát pozor, abyste svůj vůz nepoškodili.
Už se vám někdy stalo, že jste nemohli nastartovat? Nebo se chcete informovat před dlouhou jízdou do neznáma, co v takové chvíli dělat? V následujícím textu se podíváme na postup, jak roztlačit auto sám a jak ho roztlačit s pomocí spolujezdce.
V další části článku jsme pro vás vypsali nejčastější důvody, proč od roztlačování aut lidé odrazují. A nakonec jsme přidali tip na to, kdy je lepší tenhle postup raději nechat být a zkusit jiný způsob, jak nastartovat.
Jak roztlačit auto
Uvízli jste sami uprostřed cesty domů nebo do práce a nikde ani živáčka? Pak se můžete pokusit roztlačit auto vlastními silami. Není to zrovna jednoduché, ideální je proto roztlačovat alespoň z mírného kopce.
- Zapněte zapalování, aby fungovala elektrika, vyřaďte, odbrzděte.
- Nechte otevřené přední dveře a tlačte hned vedle dveří řidiče, ideálně za sloupek, abyste mohli v případě potřeby udávat směr jízdy volantem a snadno zase naskočili do auta.
- Jakmile auto získá nějakou rychlost, tedy pojede alespoň tak rychle, abyste běželi, naskočte dovnitř, zařaďte na dvojku (případně trojku podle rychlosti) a pusťte spojku. Spojku pouštějte tehdy, když slyšíte, že motor chytá. Buďte opatrní, spojku pouštějte s citem, s motorem by to nemělo hodně cukat.
- Po vymáčknutí spojky by měl motor naskočit a vy byste měli být schopní odjet.
Ideální je, když vás někdo může roztlačit zezadu. Zatímco se spolujezdec snaží vás roztlačit, držíte spojku a jakmile auto nabere rychlost, tak pustíte a prošlápnete plyn. Pokusy o nahození motoru jsou o poznání snazší. I v této situaci si dávejte pozor na to, abyste spojku pouštěli pomalu a s motorem jste moc neškubali.