Domů » Vozidlo » Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

0

Víte, jak roztlačit auto? Máme pro vás stručný návod krok za krokem. Podíváme se, kdy a jak byste auto roztlačovat neměli. A na co si dát pozor, abyste svůj vůz nepoškodili.

Postup, jak roztlačit auto ve 4 krocích

Už se vám někdy stalo, že jste nemohli nastartovat? Nebo se chcete informovat před dlouhou jízdou do neznáma, co v takové chvíli dělat? V následujícím textu se podíváme na postup, jak roztlačit auto sám a jak ho roztlačit s pomocí spolujezdce.

V další části článku jsme pro vás vypsali nejčastější důvody, proč od roztlačování aut lidé odrazují. A nakonec jsme přidali tip na to, kdy je lepší tenhle postup raději nechat být a zkusit jiný způsob, jak nastartovat.

Jak roztlačit auto

Uvízli jste sami uprostřed cesty domů nebo do práce a nikde ani živáčka? Pak se můžete pokusit roztlačit auto vlastními silami. Není to zrovna jednoduché, ideální je proto roztlačovat alespoň z mírného kopce.

  1. Zapněte zapalování, aby fungovala elektrika, vyřaďte, odbrzděte.
  2. Nechte otevřené přední dveře a tlačte hned vedle dveří řidiče, ideálně za sloupek, abyste mohli v případě potřeby udávat směr jízdy volantem a snadno zase naskočili do auta.
  3. Jakmile auto získá nějakou rychlost, tedy pojede alespoň tak rychle, abyste běželi, naskočte dovnitř, zařaďte na dvojku (případně trojku podle rychlosti) a pusťte spojku. Spojku pouštějte tehdy, když slyšíte, že motor chytá. Buďte opatrní, spojku pouštějte s citem, s motorem by to nemělo hodně cukat.
  4. Po vymáčknutí spojky by měl motor naskočit a vy byste měli být schopní odjet.  

Ideální je, když vás někdo může roztlačit zezadu. Zatímco se spolujezdec snaží vás roztlačit, držíte spojku a jakmile auto nabere rychlost, tak pustíte a prošlápnete plyn. Pokusy o nahození motoru jsou o poznání snazší. I v této situaci si dávejte pozor na to, abyste spojku pouštěli pomalu a s motorem jste moc neškubali.

Je roztlačování auta nebezpečné?

Co se týče roztlačování aut, tak už jste si za svůj život určitě vyslechli i přečetli spoustu názorů. Zatímco spousta lidí tvrdí, že se roztlačovat může, najdou se také opatrnější řidiči, a dokonce i tací, kteří to vůbec nedoporučují. Na internetových fórech se například dočtete, že se nesmí roztlačovat auta na naftu atd.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč by se auto nemělo roztlačovat, je to, že hrozí přeskočení rozvodového řemene. Nestává se to moc často. Předejdete tomu tak, že budete opatrní a nebudete roztlačovat auto jako šílení. Spojku pouštějte pomalu.

Dále se dočtete, že hrozí nebezpečí vašemu katalyzátoru. To proto, že se do něj dostane nespálené palivo a zničí ho. Je to reálný problém, ke kterému skutečně může dojít v případě, že roztlačujete příliš dlouhou dobu.

U vybité baterie je naštěstí běžné, že se auto vzpamatuje během chvíle. Pokud by k tomu nedošlo, nedoporučujeme zkoušet roztlačit auto víc jak dvakrát nebo třikrát. Někteří řidiči by roztlačovali až do úmoru, a to už zavání průšvihem.  

Kdy se auto roztlačovat nesmí?

Odborníci příliš nedoporučují roztlačovat nejnovější auta s vybitou baterií. Je u nich větší riziko toho, že se hrubou silou poškodí. Pokud máte nový vůz a stalo se vám, že nechce nastartovat, raději sáhněte po startovacích kabelech.

K takovému zásahu ale budete potřebovat někoho, kdo vám pomůže. Ať už známého nebo náhodného kolemjedoucího. Kabelem propojíte vaše auto s druhým vozem, od kterého nastartujete. Ještě nemáte své kabely? Podívejte se na náš článek, poradíme, jak vybrat startovací kabely. V případě, že není po ruce žádný samaritán, kontaktujte asistenční službu.

Vůbec nejlepší je autobaterii pravidelně nabíjet a kontrolovat, v jakém je stavu. Zkrátka postupovat tak, abyste se do svízelné situace vůbec nedostali. Prohlédněte si tip na nejlepší autobaterie a vyberte si spolehlivý model.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články