Domů » Zajímavosti » Během chvilky vypnout 25 000 vozů? Stačí slabina v imobilizéru

Během chvilky vypnout 25 000 vozů? Stačí slabina v imobilizéru

0

Z aut se se pomalu stávají počítače na čtyřech kolech. Je to přirozená evoluce, kterou už prostě nezastavíme. Řidičům a posádce zpříjemňují cestu a v mnoha případech se starají i o bezpečnost. Objevují se ale slabiny, které přirozeně přibývají s rozvojem elektronických systémů a počítačů. Před několika dny se hackerovi povedlo nalézt místečko v systému, díky kterém by na dálku dokázala vypnout několik desítek tisíc vozů.

Během chvilky vypnout 25 000 vozů? Stačí slabina v imobilizéru
Auta na dálnici

Nebezpečí je reálné

Nemyslete si, že tento problém je zcela přehlížen. V americkém Las Vegas měl prezentaci tým specialistů, kteří otevřeně poukazovali na zranitelnost vozů s imobilizérem od firmy Global Telemetrics. Možná si ještě neuvědomujete, jak obrovský je tohle doopravdy problém. Po rychlém nalezení chyby stačilo zadat jeden jediný příkaz, po bylo možné zastavit 25 000 automobilů. Majitelé s klíčky by seděli uvnitř a nic by udělat nemohli.

Imobilizér má téměř každý vůz

Chyba spočívá v tom, že přes obyčejný webový prohlížeč je možné zaktivovat imobilizér. Jak pravděpodobně víte, tak se spuštěným imobilizérem není možné nastartovat automobil. A nic vám v tu chvíli nepomůže. Největší problém není to, že s vozem nikam neodjedete, ale nebezpečí zastavení automobilů v běžném provozu. Pokud zastaví jedno nebo více aut, tak je téměř stoprocentní, že situace dopadne nehodou. Na dálnici to způsobí hromadnou nehodu s mnoha zraněnými.

Na úpravách se již pracuje

Výrobce naštěstí na objevení chyby dobře zareagoval a okamžitě se dal do úprav. Pomocí aktualizace dokáže tomuto incidentu předejít. Dle jejich slov tedy není důvod mít obavy týkající se bezpečnosti a ochrany. Se vším ale nesouhlasí. Možnost znehybnit více než 25 000 vozů během dvou sekund se jim zdá přehnaná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články