Kontrolka motoru bliká nebo svítí – poradíme, co s tím

1
1032
kontrolka motoru

Blikající a červené kontrolky na palubním počítači rozhodně nejsou nic, co byste chtěli vidět. Někdy mohou varovat před blížící se katastrofou, proto se je nevyplácí ignorovat. Svítí nebo bliká kontrolka motoru? Poradíme, co to znamená a jak se v takové situaci zachovat.

Kontrolky na palubní desce mají různé funkce. Zatímco některé dávají signál, že daná věc je aktivovaná a funguje, jiné zase upozorňují na poruchy a další nepříjemnosti. Mají také různé barvy – zelené, modré, oranžové či žluté. Udělejte si v tom pořádek a přečtěte si náš shrnující článek o kontrolkách v autě. Dnes se budeme zabývat kontrolkami motoru.

Kontrolka motoru se rozsvítí vždy, když otočíte klíčem v zapalování. Jakmile nastartujete, zase zčerná a není vidět. Jenže co dělat, pokud jste narazili na něco neobvyklého? Jde o upozornění na poruchu výkonu motoru nebo systémů, které jsou s ním spojené. V praxi to může mít několik podob.

Svítí oranžová kontrolka motoru, co dělat?

Jestli se vám stalo, že i po nastartování stále kontrolka motoru svítí, nebo se rozsvítila během jízdy, doporučujeme zajet do servisu na diagnostiku. Problémů může být hned několik. Můžete si zkusit na to přijít sami. Ale věřím, že spousta z nás se raději obrátí na odborníka.

Na co oranžová (případně žlutá) kontrolka motoru ukazuje? Na hrozící problém, který je potřeba řešit. Auto pravděpodobně do věčných lovišť nepošle, i tak to ale mávnutím ruky nepřecházejte. Když bychom se pídili po konkrétních případech, může jít například o nekvalitní palivo, ale i potíže s křídlovou hřídelí nebo vstřikováním. Rozsvítí se i tehdy, když máte zanesený palivový filtr atd.

U mých známých kontrolka motoru Fabie nakonec vyžadovala výměnu filtru odsávání par. Většinou jde problém, který jen tak sami nevyřešíte, nebo spíš na něj sami nepřijdete. Proto je jediný rozumný krok přizvat mechanika.

diagnostika kontrolka motoru blika

Kontrolka motoru bliká

Blikání je vizuálně nepříjemnější než obyčejné svícení, nejde si ho nevšimnout. Takže když se něco zhasíná a opět rozsvěcí, dává vám tím vůz najevo, že byste měli zbystřit. Rozhodně to není jen tak, a právě blikající kontrolka motoru může značit, že se schyluje k závažné poruše katalyzátoru nebo řídící jednotky.

Nejlépe uděláte, když zajedete na diagnostiku, kde vám auto prohlédne mechanik a zjistí, v čem je zakopaný pes. Příčin totiž stejně jako v předchozí kapitole může být hned několik.

Kromě katalyzátoru a řídící jednotky se tímhle způsobem ozývá i vadná svíčka nebo snímač tlaku, dále porucha palivového čerpadla, snímače kyslíku, válce atd. U některých značek blikání kontrolky motoru upozorňuje na poruchu emisního systému vozu.

Co si z toho vzít? Blikání neignorujte a řešte ho co nejdřív. V extrémním případě by to mohlo dopadnout tak, že by se vaše auto stalo nepojízdné. Někdo zvládne potíže odstranit svépomocí (když je odhalí). Ale jestli se v mechanice auta nevyznáte, raději svůj vůz svěřte do rukou někoho zkušenějšího.

Můžu s rozsvícenou kontrolkou motoru ještě chvíli jezdit?

Je lepší co nejdříve zamířit do servisu. Ale je jasné, že když jste někde na cestách, tak to nemusí být hned možné. Pokud jde jen o jednu samotnou kontrolku, zastavte a vypněte motor. Překontrolujte vozidlo a zaměřte se na zmíněné problémy. Jestli jste na nic nepřišli a po nastartování zase svítí, rozmyslete si, jestli zvládnete dojet do cíle.

Bohužel existují i situace, kdy byste v cestě raději pokračovat neměli. Jestli se vám ke kontrolce motoru rozsvítili i další symboly jako je hladina oleje nebo přehřátí motoru, raději zastavte. To samé platí v případě, že si po nastartování všimnete vibrací, nebo během jízdy začne auto divně zapáchat spáleninou.

1 komentář

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno