Domů » Zajímavosti » BMW představuje technický skvost bez motoru i nový safetycar

BMW představuje technický skvost bez motoru i nový safetycar

0

Německá společnost BMW dnes představila dva diametrálně odlišné produkty, které toho mají společného více, než se na první pohled může zdát.

BMW představuje technický skvost bez motoru i nový safetycar

 

Nový Safety Car pro DTM

Prvním z produktů, který byl dnes představen veřejnosti je Safety Car pro závodní kategorii DTM. Ta se v domácím Německu ale i po celém světě těší nebývale velké oblibě. Automobilem, který bude v nové sezóně pomáhat udržovat na závodní trati, vyšší bezpečnost jezdců i traťových maršálů je BMW M4 GTS.

 

 

Tato „eM čtyřka“, disponuje stejně jako běžná verze, pěti sty koňských sil. Na rozdíl od sedmi stovek „běžných“ vozů M4 GTS, které byly vyrobeny, disponuje upravený Safety Car mnohým vylepšením. Například speciální LED osvětlení zvyšující viditelnost vozu i v horších podmínkách, například za těžkého deště. Vůz je také vybaven špičkovým komunikačním systémem, aby mohl být řidič i jeho spolujezdec neustále v kontaktu s vedením závodu. Výbavou, která je pro Safety Car samozřejmou a není ji ani třeba zmiňovat jsou závodní sedadla s šestibommdovými bezpečnostními pásy, ochranou klecí a hasícími přístroji.

 

BMW bez motoru

Druhým produktem, který BMW představilo je překvapivě stroj bez jakéhokoli motoru. Jedná se totiž o závodní kolečkové křeslo pro americký paralympionický tým. Automobilka spolupracuje s americkým olympijským výborem v posledních letech velice intenzivně co se týče vývoje vybavení pro sportovce s tělesným postižením. Toto kolečkové křeslo bylo vyvíjeno s velkým ohledem na maximální snížení aerodynamického odporu.

 

 

Alex Zanardi

Totožný vozík bude na paralympisjkých hrách v brazilském Riu de Jaineru používat i zástupce italského týmu. Jde o Alexe Zanardiho, bývalého pilota F1 a IndyCar, který po těžké nehodě z roku 2001 přišel o obě nohy. Toto neštěstí ale Zanardiho neodradilo a k závodění se opět vrátil. Od roku 2005 pravidelně nastupoval v závodní třídě cestovních vozů za tovární tým BMW. To společně s ním přišlo na způsob jak mu speciálně upravit vůz, aby mohl rukou přidávat plyn a protézou pravé nohou ovládat brzdu. To, že na závodní trati není jen na ozdobu dokázal mnohými skvělými umístěními, mezi které patří například triumf ve čtyřech závodech (z toho 2 vítězství získal na Masarykově okruhu v Brně).

 

Zanardi se zúčastnil i paralympiády v Londýně, kde se mu podařilo získat 2 zlaté medaile. Zde využíval techniku, kterou s jeho pomocí vyvinula automobilka BMW a právě s vylepšenou verzí tohoto vybavení se popere on, stejně jako i americký paralympisjký tým o medaile.

Letošní paralympiáda proběhne v termínu od 7. do 18. září letošního roku.

 

Foto: BMW

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články