Domů » Pro řidiče » Bodový systém čekají rozsáhlé změny

Bodový systém čekají rozsáhlé změny

0

V červnu letošního roku oslavil český bodový systém již desátý rok své existence. Druhou dekádu svého života ovšem bodový systém prožije v dosti odlišné podobě. Již od roku 2018 se totiž má dočkat výrazných změn.

Bodový systém čekají rozsáhlé změny

 

Ministerstvo dopravy v posledních několika letech podniká stále razantnější kroky vůči hříšníkům a neukázněným řidičům. V souvislosti s tímto „tažením“ plánuje ministerstvo provést razantní úpravy v současném bodovém systému. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro Česko televizi ministr dopravy, Dan Ťok.

 

Dvakrát a dost

Nejvýraznější změnou, by se mělo stát nové pravidlo označované jako „dvakrát a dost“. Podle toho by byl řidiči prakticky ihned po spáchání druhého závažného přestupku odebrán řidičský průkaz. V praxi by mělo toto pravidlo společně s novým sazebníkem trestných bodů za jednotlivé přestupky vstoupit v platnost ihned po ukončení legislativního procesu, jenž má tuto novelu silničního zákonu uvést v platnost. Očekávaný termín, uvedení novely v platnost jest počátek roku 2018.

 

V novém systému nezůstane kámen na kameni

A jaké další změny jsou pro nás v nových bodovém systému nachystány? Při pohledu na novou bodovou tabulku je očividné, že při starém toho moc nezůstane. Prakticky všechny sedmibodové přestupky byly změněny na šestibodové. Odtud ono zmíněné pravidlo dvakrát a dost. Výjimku tvoří přestupky jako je ujetí od nehody nebo nezastavení u nehody a řízení se zadrženým řidičským průkazem. Toto jednání bude nově „ohodnoceno“ pouze čtyřmi trestnými body a neposkytnutí pomoci řidičem, který není účastníkem nehody nově nebude vůbec trestáno trestnými body.

 

 

Nová úprava pouze nezmírňuje tresty. Naopak mnohé z nich budou trestány mnohem přísněji. Například za překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec přijde řidič hned o 6 trestných bodů. Stejně tak tomu bude při jízdě na červenou, neuposlechnutí značky „stůj“ nebo při ohrožení chodce na přechodu. Zpřísní i postihování překročení rychlosti o 20 km/h v obce a o 30 km/h mimo obec, řízení bez profesní způsobilosti nebo nepoužití bezpečnostního pásu.

 

Body nově i pro chodce

Novela nepřináší jen úpravu stávajícího postihování, ale přináší mezi bodově postihované přestupky i několik nových. Mezi ty patří například řízení vozidla cizincem bez práva řízení v ČR, nepoužití blinkrů nebo způsobení nehody chodcem.

 

Podrobnosti o současném bodovém systému naleznete ZDE 

 

Foto: Pexels.com, Česká televize

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články