Domů » Pro řidiče » Čím litá kola převyšují ty ocelová?

Čím litá kola převyšují ty ocelová?

Mnozí si své auto rádi vylepšují nejrůznějšími tuningovými úpravami. Některé vůz doopravdy vylepší, jiné už méně. Jednou ze snadných úprav, jež pozitivně ovlivní chování vozu, je výměna ocelových kol za kola litá – hliníková. Přitom to není tak dávno do doby, kdy si lidé mysleli, že alu kola mění pouze vzhled, a tudíž zajímají jen mladé. Podívejme se ale na jejich opravdové výhody.

Čím litá kola převyšují ty ocelová?

Hraje se i na vzhled

Nejrozšířenějším mýtem je tedy už zmíněný vzhled. Na jednu stranu je pravda, že správný výběr nových kol posune vzezření vozu o několik úrovní výše. Přece jen jsou výrazně reprezentativnější než klasické ocelové disky s plastovými poklicemi. Ty vás poté předjíždějí v zatáčkách, nebo vám je sundají u supermarketu.

Menší spotřeba a lepší jízdní vlastnosti

Velkou výhodou alu kol je jejich nízká hmotnost. To znamená méně rotující váhy, což má za následek lepší akceleraci, rychlejší brzdění a menší spotřebu paliva. A to už jsou pádné důvody, proč se po hliníkových kolech podívat. Zlepší se vám ovladatelnost vozu a podvozek bude lépe reagovat na nerovnosti a zvýší jízdní komfort. A to znovu díky oné nižší váze. Jen je tedy nesmíte kombinovat s extrémně nízkoprofilovými pneumatikami. Pokud si nestavíte auto na závodní okruh.

Budete šetřit brzdy a pneumatiky

Mimo to mají díky výrazně vyšší tuhost a pevnost. Vůz proto bude reagovat na změny směru rychleji a přesněji. Rozličná konstrukce poskytuje ale navíc i další výhody. Větší otvory mezi paprsky umožňují lepší prostupnost vzduchu a lepší chlazení. Toho využijí nejen brzdy, ale i pneumatiky. Proč je chlazení tak důležité? Prodlužuje životnost brzdového obložení, kotoučů i pneumatik. Materiál také oproti ocelovým kolům lépe horko odvádí sám o sobě.

Jste rozhodnuti?

Litá kola tedy výrazně zlepší jízdní vlastnosti. Pokud se bojíte oné estetické stránky, tak využijte různé konfigurátory kol. Ty vám ukáží, jak budou vybraná kola na vašem voze vypadat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články