Kamery, na které byly natočeny záznamy nehod, často pomohly jejich majitelům prokázat policii, že nebyli viníky nehody. Možná byste o kameře do auta měli popřemýšlet i vy. A jakou vybrat? Vyplatí se dát přednost kameře outdoorové, která díky speciálním stabilizátorům zvládne dokonale hladký záznam a kterou navíc můžete využívat i jako akční kameru pro své aktivity? Nebo spíše kameře palubní desky (kameře do auta), která sice nebude mít tak stabilní obraz, ani jiné využití než do auta, ale možná nabídne jiné výhody? Jaký je vůbec rozdíl mezi těmito typy kamer, pokud vůbec větší rozdíl najdeme?
Kamery, na které byly natočeny záznamy nehod, často pomohly jejich majitelům prokázat policii, že nebyli viníky nehody. Možná byste o kameře do auta měli popřemýšlet i vy. A jakou vybrat? Vyplatí se dát přednost kameře outdoorové, která díky speciálním stabilizátorům zvládne dokonale hladký záznam a kterou navíc můžete využívat i jako akční kameru pro své aktivity? Nebo spíše kameře palubní desky (kameře do auta), která sice nebude mít tak stabilní obraz, ani jiné využití než do auta, ale možná nabídne jiné výhody? Jaký je vůbec rozdíl mezi těmito typy kamer, pokud vůbec větší rozdíl najdeme?
S čím může kamera v autě pomoci?
Kamera, kterou máme v autě a která natáčí a ukládá záznam na paměťové médium, nám může být velmi dobrým pomocníkem. A pokud ji budeme používat správně, tak nám ani nijak neuškodí. Co vůbec umí kamera v autě zaznamenat a s čím pomůže?
Když pomineme extrémní případy zahraničních nafingovaných „pojistných událostí“ motocyklistů nebo chodců čekajících na křižovatkách na dobržďující auta, jako například v tomto videu1, najdeme jistě mnoho běžných příběhů z každodenních dopravních nehod, bourání do stojících aut na parkovištích nebo pokusů o krádeže z interiérů vozů, které se podařilo díky kamerovým záznamům lépe objasnit. A právě v takovéto nezáviděníhodné situaci může kamera v autě pomoci i vám.
Bohatá nabídka nutí k hlubšímu zamyšlení
Dnes máme na trhu s elektronikou spoustu typů kamer v nejrůznějších velikostech, s mnoha odlišnými parametry, od spousty výrobců. Běžně se ceny kamer do auta nebo outdoorových kamer pohybují v rozmezí od 500 korun až do téměř 15 tisíc korun, jak se můžete dozvědět například v největším srovnávači cen na našem internetu Heureka.cz3.
Rozdíly v jejich možnostech jsou samozřejmě obrovské, čemuž odpovídají i ceny. Nicméně je vždy nutné si uvědomit, že i značka má velký podíl na výsledné ceně, nikoliv jen kvalita záznamu, velikost paměťové karty, kterou lze použít nebo velikost vnitřního úložiště samotné kamery či schopnost kamery natáčet v noci, detekovat pohyb nebo fungovat coby parkovací asistent. Hlubší zamyšlení je zkrátka na místě.
Ovšem i oblíbené značky kamer bývají často nabízeny se zajímavými slevami, jak jsme se nejednou přesvědčili na stránkách Letákomat.cz. Poměrně často kupované kamery najdete například v letáku Planeo elektro2. Které kamery se kupují nejvíce a jaké jsou na ně reakce jejich uživatelů, to vám poradí také na Heuréce, když si dáte kamery seřadit podle oblíbenosti. Jednoznačně vedou značky TrueCam, Lamax, Eltrinex či Niceboy. V závěru textu vám ukážeme základní parametry oblíbených kamer. I to snad usnadní další rozhodování.
Jak začít vybírat kameru pro používání v autě?
Natáčet se dá samozřejmě i mobilem, ale co se natáčení jízdy v autě týká, jsou více vhodné dva základní typy kamer, konkrétně kamera palubní desky (kamera do auta, dash cam) nebo outdoorová kamera (action cam).
Oba typy jsou schopné dobře natočit průběh jízdy autem, kdy je nejvyšší pravděpodobnost, že se stanete účastníkem dopravní nehody a budete vděční za její záznam, aby se podařilo lépe prokázat, kdo stál na počátku jejího vzniku nebo že jste jí už opravdu nemohli zabránit.
Jenže pak přichází na řadu ještě i klidový stav vozu, kdy jste na parkovišti u domu, v práci, u nákupního centra nebo i pod hradem, na který jste jeli na výlet. Obě kamery sice zvládnou zaznamenat případnou nehodu, kdy do vás na parkovišti někdo vrazí, nebo nepovedený pokus o krádež z interiéru auta. Jenže s outdoorovou kamerou na to musíte myslet předem a nechat ji zapnutou.
Kamera palubní desky je určena pro automatickou práci v autě
Největší výhodou kamery do auta je právě fakt, že bude vše dělat automaticky. S nastartováním motoru se automaticky zapne a začne natáčet. Natáčí ve smyčkách, takže jí v podstatě nikdy „nedojde prostor“, kam bude záznam ukládat.
Pokud se cestou stane cokoliv, co chcete ponechat na paměťové kartě, snadno to v kameře označíte a tento záznam bude vyčleněn, aby se při příští smyčce nesmazal. Až dorazíte domů, jen si daný záznam stáhnete k sobě do počítače, na cloud nebo na externí disk, to už je na vás. Pokud se během cesty stane nehoda, kamera sama záznam izoluje, rozezná totiž náraz.
Kamera palubní desky je napájena z elektroniky auta, takže ji nemusíte dobíjet a ani jí nedojde baterie, nepřestane jen tak natáčet (pokud se vyloženě neporouchá). Vymazlené modely, na jaké se můžete podívat i v Alza letáku4, se dokáží zapnout automaticky poté, co se někdo nebo něco dostane hrubě do kontaktu s vozem (náraz, pokus o vloupání).
A v případě, že je ve voze více kamer – prodávány jsou duo modely, ale i modely vícečetné, spustí se ta, na jejíž straně se náraz nebo jiné násilí událo. Navíc bude kamera palubní desky izolovat tyto kritické momenty záznamu, některé je dokáží i vysílat online, tedy streamovat do vašeho cloudu.
Outdoorovou kameru musíte ovládat sami a stále na ni myslet
Přestože outdoorová kamera většinou poskytne stabilizovanější záznam jízdy, a přestože při stejném rozlišení obrazu bývá i levnější než kamera do auta, není její používání v autě tak pohodlné a snad ani tolik vhodné, jako je tomu u kamery palubní desky.
Outdoorová kamera se totiž nespustí automaticky, navíc je dobíjena vlastní baterií, která se může během cesty vybít v ten nejméně vhodný moment. Navíc nemá akční kamera tak dobré možnosti uchycení v autě, což ve výsledku znamená, že samotné uchycení nemusí vydržet vyšší náraz. A tím se při nehodě může z akční kamery stát projektil.
Také sama nerozezná náraz, neizoluje záznam o kritických událostech a ani neumí natáčet ve smyčce, takže jí každou chvíli dojde místo na paměťové kartě. V autě je dost nápadná, na rozdíl od kamery do auta, která umí být velmi diskrétní.
Dvě mouchy tu na jednu ránu nevyjdou
Proto pokud si říkáte, že nákupem outdoorové kamery „zabijete dvě mouchy jednou ranou“, tedy že za jedny peníze budete mít jak kameru do auta, tak kameru na venkovní aktivity, vězte, že se nejedná o dobré rozhodnutí. Každá z kamer je určena pro natáčení v jiném prostředí a zejména pro záznam jiných událostí. Každá z kamer je jinak poháněná a každá se zapíná jiným způsobem.
Shrňme si, že zatímco akční kamera má krátkodobě snímat to, na co se díváte vy při aktivním pohybu, kamera palubní desky zase snímá dlouhodobě vše, co se odehrává před autem, často i za ním nebo v okruhu 365 stupňů, a to i v době, kdy se auto ani nehne.
Kameře palubní desky energie nedojde, neboť je napojena přímo na auto. Outdoorová kamera si musí vystačit s vlastní baterií, což třeba v mrazu nebo na slunečním úpalu není vůbec dobré. Navíc se kamera určená do auta spouští automaticky a záznam ukládá ve smyčkách, izoluje kritické události, ovšem outdoorovou kameru musíte zapnout ručně, neumí smyčky a nepozná náraz, takže se neaktivuje, když do vašeho auta třeba někdo nabourá na parkovišti.
Pozor na obsah!
Kamery v autě zaznamenávají vše, samozřejmě i momenty, kdy vy sami porušíte předpisy, například rychlejší jízdou. Proto pokud budete předávat policii záznam o dopravní nehodě, ořízněte jej tak, abyste předali jen záznam doby těsně před nehodou a samotnou nehodu. Nemusíte na sebe přece všechno prásknout!
Pozor také se zveřejňováním na internetu. Vůbec se se svými záznamy na internetu nechlubte, protože jimi můžete porušit ochranu osobních údajů. Podrobnosti si můžete přečíst na webu Českého rozhlasu5.
Na jaké kamery do auta se zaměřit?
Už víme, že na kamery do auta neboli na kamery palubní desky, tzv. dash cams. Podívejme se spolu na dvě kamery od každého typu, tedy na dvě kamery předního skla a na dvě duální kamery. Naznačíme jejich základní vlastnosti, abyste při hlubším výběru věděli, podle čeho se vyplatí se rozhodovat.
Kamery na čelní sklo
Velmi dobře jsou vybaveny například kamery TrueCam, které také patří k nejoblíbenějším mezi motoristy. Pohybují se v cenách od 2 500 do 5 000 korun a rozlišení záznamu je velmi dobrých Full HD hodnotách, tedy 1 920 x 1 080 px. Nechybí jí třeba ani detekce rychlostních radarů nebo možnost ovládání telefonem a přes Wi-Fi. Skvěle se hodí i pro natáčení ve tmě, natočí totiž dostatek detailů. Má kvalitní magnetický držák a velikost akorát na čelní sklo. A samozřejmě hlídá i zaparkované auto. Maximální velikost paměťové karty je však jen 64 GB. Redakční test a recenzi najdete na stránkách Auto-kamera.cz6.
Velmi oblíbené jsou i kamery Lamax, jejichž cena začíná na 1 900 Kč a pohybuje se do 4 000 korun. Také natáčejí ve Full HD, paměťovou kartu do nich můžete dát až o velikosti 128 GB. Najdete v nich funkci WDR, která si poradí s horšími světelnými podmínkami. Ani zde nechybí možnost ovládání přes Wi-Fi mobilní aplikací. Detekce nárazu či pohybu je samozřejmostí. Podrobnější informace nabídne recenze kamery Lamax na stejných webovkách, tedy Auto-kamera.cz7.
Kamery duální (dopředu i dozadu)
Co se duálních kamer týká, často je nabízí například značka DOD, a to ve středních cenových relacích od 7 500 do 11 000 korun. V akčních nabídkách letáků pak bývá samozřejmě levnější. vyšší cena je dána hlavně obrazovým snímačem Sony Stravis nebo možností natáčet Full HD video s frekvencí 30 snímků za vteřinu. Vložit sem můžete paměťovou kartu s až 128 GB kapacity. Kamery lze namotnovat i hlavou dolů a budou snímat obraz správně, otočí jej o 180 stupňů. Můžete se také podívat, jak si vede DOD kamera v recenzích8.
Levnější duální autokamerou je Gitup s cenou okolo 4 000 korun. I zde je použit snímač Sony Stravis, s parkovacím režimem nebo s možností natáčení i v noci. Navíc podporuje paměťové karty až do 256 GB. I tato kamera zvládne otočit obraz o 180 stupňů. Ovšem najít kapacitu záznamu se nám u této značky kamery nepodařilo. Jisté je, že displej je ve Full HD rozlišení. A kterou vybrat? To vám mohou poradit samotní uživatelé GitUp kamer na webu Heureka.cz.
Výše zmíněné kamery jsou pro svou oblíbenost poměrně často nabízeny v letácích Planeo elektro nebo v letácích Alza, takže si je můžete vyhlédnout za mnohem lepší ceny!
Zdroje:
1. Bizarre moment a biker pushes his moped into a car before leaping onto the windscreen ‚in a cash for crash attempt‘, dostupné na Dailymail.co.uk.
2. Leták Palneo elektro, dostupný na Letákomat.cz
3. Kamery do auta – srovnání cen, dostupné na Heuréka.cz
4. leták Alza, dostupný na Letákomat.cz
5. Záznam z palubní kamery: pomůže při nehodě. Na internetu se jím nechlubte, dostupné na Českýrozhlas.cz
6. TrueCam A5 – recenze a redakční test optimální autokamery, dostupné na Auto-kamera.cz
7. Lamax Drive C7 – malá a šikovná, dostupné napr. na Auto-kamera.cz
8. Recenze a test DOD RC500S, dostupné na Arecenze.cz