Co je do auta lepší – kamera palubní desky nebo kamera outdoorová?

0
147
kamera palubní desky

Kamery, na které byly natočeny záznamy nehod, často pomohly jejich majitelům prokázat policii, že nebyli viníky nehody. Možná byste o kameře do auta měli popřemýšlet i vy. A jakou vybrat? Vyplatí se dát přednost kameře outdoorové, která díky speciálním stabilizátorům zvládne dokonale hladký záznam a kterou navíc můžete využívat i jako akční kameru pro své aktivity? Nebo spíše kameře palubní desky (kameře do auta), která sice nebude mít tak stabilní obraz, ani jiné využití než do auta, ale možná nabídne jiné výhody? Jaký je vůbec rozdíl mezi těmito typy kamer, pokud vůbec větší rozdíl najdeme? 

S čím může kamera v autě pomoci?

Kamera, kterou máme v autě a která natáčí a ukládá záznam na paměťové médium, nám může být velmi dobrým pomocníkem. A pokud ji budeme používat správně, tak nám ani nijak neuškodí. Co vůbec umí kamera v autě zaznamenat a s čím pomůže?

Když pomineme extrémní případy zahraničních nafingovaných „pojistných událostí“ motocyklistů nebo chodců čekajících na křižovatkách na dobržďující auta, jako například v tomto videu1, najdeme jistě mnoho běžných příběhů z každodenních dopravních nehod, bourání do stojících aut na parkovištích nebo pokusů o krádeže z interiérů vozů, které se podařilo díky kamerovým záznamům lépe objasnit. A právě v takovéto nezáviděníhodné situaci může kamera v autě pomoci i vám.

Bohatá nabídka nutí k hlubšímu zamyšlení

Dnes máme na trhu s elektronikou spoustu typů kamer v nejrůznějších velikostech. Snadno se o tom přesvědčíte nahlédnutím do online letáků obchodů s elektrem, třeba leták Planeo elektro2. Ovšem co se natáčení jízdy v autě týká, jsou vhodné dva základní typy kamer, konkrétně kamera palubní desky (kamera do auta, dash cam) nebo outdoorová kamera (action cam).

Oba typy jsou schopné dobře natočit průběh jízdy autem, kdy je nejvyšší pravděpodobnost, že se stanete účastníkem dopravní nehody a budete vděční za její záznam, aby se podařilo lépe prokázat, kdo stál na počátku jejího vzniku nebo že jste jí už opravdu nemohli zabránit.

Jenže pak přichází na řadu ještě i klidový stav vozu, kdy jste na parkovišti u domu, v práci, u nákupního centra nebo i pod hradem, na který jste jeli na výlet. Obě kamery sice zvládnou zaznamenat případnou nehodu, kdy do vás na parkovišti někdo vrazí, nebo nepovedený pokus o krádež z interiéru auta. Jenže s outdoorovou kamerou na to musíte myslet předem a nechat ji zapnutou. 

Kamera palubní desky je určena pro automatickou práci v autě

Největší výhodou kamery do auta je právě fakt, že bude vše dělat automaticky. S nastartováním motoru se automaticky zapne a začne natáčet. Natáčí ve smyčkách, takže jí v podstatě nikdy „nedojde prostor“, kam bude záznam ukládat. 

Pokud se cestou stane cokoliv, co chcete ponechat na paměťové kartě, snadno to v kameře označíte a tento záznam bude vyčleněn, aby se při příští smyčce nesmazal. Až dorazíte domů, jen si daný záznam stáhnete k sobě do počítače, na cloud nebo na externí disk, to už je na vás. Pokud se během cesty stane nehoda, kamera sama záznam izoluje, rozezná totiž náraz.

Kamera palubní desky je napájena z elektroniky auta, takže ji nemusíte dobíjet a ani jí nedojde baterie, nepřestane jen tak natáčet (pokud se vyloženě neporouchá). Vymazlené modely, na jaké se můžete podívat i v Alza letáku3, se dokáží zapnout automaticky poté, co se někdo nebo něco dostane hrubě do kontaktu s vozem. 

A v případě, že je ve voze více kamer – prodávány jsou duo modely, ale i modely vícečetné, spustí se ta, na jejíž straně se náraz nebo jiné násilí událo. Navíc bude kamera palubní desky izolovat tyto kritické momenty záznamu, některé je dokáží i vysílat obline, tedy streamovat do vašeho cloudu.

Outdoorovou kameru musíte ovládat sami a stále na ni myslet

Přestože outdoorová kamera většinou poskytne stabilizovanější záznam jízdy, a přestože při stejném rozlišení obrazu bývá i levnější než kamera do auta, není její používání v autě tak pohodlné a snad ani tolik vhodné, jako je tomu u kamery palubní desky.

Outdoorová kamera se totiž nespustí automaticky, navíc je dobíjena vlastní baterií, která se může během cesty vybít v ten nejméně vhodný moment. Navíc nemá akční kamera tak dobré možnosti uchycení v autě, což ve výsledku znamená, že samotné uchycení nemusí vydržet vyšší náraz. A tím se při nehodě může z akční kamery stát projektil.

Také sama nerozezná náraz, neizoluje záznam o kritických událostech a ani neumí natáčet ve smyčce, takže jí každou chvíli dojde místo na paměťové kartě. V autě je dost nápadná, na rozdíl od kamery do auta, která umí být velmi diskrétní. 

Dvě mouchy tady na jednu ránu nevyjdou

Proto pokud si říkáte, že nákupem outdoorové kamery „zabijete dvě mouchy jednou ranou“, tedy že za jedny peníze budete mít jak kameru do auta, tak kameru na venkovní aktivity, vězte, že se nejedná o dobré rozhodnutí. Každá z kamer je určena pro natáčení v jiném prostředí a zejména pro záznam jiných událostí. Každá z kamer je jinak poháněná a každá se zapíná jiným způsobem. 

Shrňme si, že zatímco akční kamera má krátkodobě snímat to, na co se díváte vy při aktivním pohybu, kamera palubní desky zase snímá dlouhodobě vše, co se odehrává před autem, často i za ním nebo v okruhu 365 stupňů, a to i v době, kdy se auto ani nehne. 

Kameře palubní desky energie nedojde, neboť je napojena přímo na auto. Outdoorová kamera si musí vystačit s vlastní baterií, což třeba v mrazu nebo na slunečním úpalu není vůbec dobré. Navíc se kamera určená do auta spouští automaticky a záznam ukládá ve smyčkách, izoluje kritické události, ovšem outdoorovou kameru musíte zapnout ručně, neumí smyčky a nepozná náraz, takže se neaktivuje, když do vašeho auta třeba někdo nabourá na parkovišti.

Pozor na obsah!

Kamery v autě zaznamenávají vše, samozřejmě i momenty, kdy vy sami porušíte předpisy, například rychlejší jízdou. Proto pokud budete předávat policii záznam o dopravní nehodě, ořízněte jej tak, abyste předali jen záznam doby těsně před nehodou a samotnou nehodu. Nemusíte na sebe přece všechno prásknout!

Pozor také se zveřejňováním na internetu. Vůbec se se svými záznamy na internetu nechlubte, protože jimi můžete porušit ochranu osobních údajů. Podrobnosti si můžete přečíst na webu Českého rozhlasu

Zdroje:

1. Bizarre moment a biker pushes his moped into a car before leaping onto the windscreen ‚in a cash for crash attempt‘, dostupné na Dailymail.co.uk

2. Leták Planeo elektro, dostupný na Letákomat.cz

3. leták Alza, dostupný na Letákomat.cz

4. Záznam z palubní kamery: pomůže při nehodě. Na internetu se jím nechlubte, dostupné na Českýrozhlas.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here