Domů » Historie » Mercury Cougar – hvězda mezi americkými sporťáky

Mercury Cougar – hvězda mezi americkými sporťáky

0
Mercury Cougar – hvězda mezi americkými sporťáky

Mercury Cougar. Osm úspěšných generací a titul Auto roku 1967 na kontě. Proč je Mercury Cougar jedním z nejúspěšnějších amerických sporťáku v historii a čím je tak výjimečný?

Historie Mercury Cougar

Značka Mercury je spjatá s automobilkou Ford. Založil ji totiž potomek Henryho Forda, Edsel, a to v roce 1938. Automobilka Mercury uvedla na trh vozy s velice pěkným poměrem ceny a kvality. Mohli bychom je zařadit někam mezi levnější Fordy a dražší Lincolny.

Mercury Cougar byl poprvé předveden v 60. letech. V mnohém se inspiroval Fordem Mustang z roku 1967. Přesto byl o něco větší a také luxusnější. Titul Auto roku 1967 nakonec ukořistil právě Mercury Cougar.

8 úspěšných generací

Sportovní auto Mercury Cougar se vyrábělo přerušovaně od roku 1969 do roku 1997 a potom opakovaně v letech 1999 až 2002. Trhem prošlo celkem osm generací. Každá znamenala výrazný úspěch a vítězství pro firmu Mercury. Cougar se těšil popularitě, která ho neopustila ani do dnešních dní. Mercury Cougar se totiž stále řadí mezi nejkrásnější americké sportovní vozy v historii.

Po první generaci byla typická výrazná přední maska a světlomety schované pod mřížkou. Výkonu 200 koní vůz vděčil vidlicovému osmiválci s objemem 4727 ccm. Maximální rychlost byla až 190 km/h. Inspirace Ford Mustangem byla jasná hned na první pohled.

Na všech osmi generacích můžeme pěkně pozorovat pokroky v trendech a inovacích v automobilovém průmyslu. Hlavní změny probíhaly v oblasti výkonu a uživatelského komfortu. Vůbec nejúspěšnější byl pro Mercury Cougar hned první rok prodeje, kdy zákazníci odjeli s více než 154 tisícem modelů. Celkově je Cougar nejprodávanějším vozem značky Mercury. Celkem jich bylo vyrobeno na 3 miliony exemplářů.  

Pokud i vás Mercury Cougar zaujal, prohlédněte si inzerát na sportovnivozy.cz.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...