Co vše rozhoduje o částce, kterou vám pojišťovna vyplatí při totální škodě na vozidle?

Dopravní nehoda je vždycky nepříjemná záležitost. Co teprve, když při ní dojde ke zranění nebo závažným škodám. V tomto článku si povíme, co rozhoduje o výši částky, kterou vám pojišťovna vyplatí při tzv. totální škodě.

Obsah Zobrazit

    Takzvaná totální škoda vzniká na vozidle ve dvou případech:

    • Technická totální škoda: auto či motorka utrpěly takovou škodu, že nejsou schopny dalšího provozu. Třeba v případě požáru. U takového vozidla zkrátka ani oprava není možná.
    • Ekonomická totální škoda: oprava vozidla by byla nákladnější, než jaká je v tu chvíli jeho tržní hodnota. Takový zásah by se z finančního hlediska nevyplatil.

    Kdo uhradí totální škodu na vozidle?

    Pokud škodu zavinila druhá strana, pak jdou výlohy za pojišťovnou viníka. Proto každý majitel vozu musí ze zákona platit povinné ručení.

    Jakmile jste ale vy sami viníkem nehody, případně se vaše vozidlo stalo obětí srážky se zvěří nebo živelní pohromy, není logicky po kom vymáhat úhradu škody. V takovém případě vás zachrání jen havarijní pojištění. Právě pro tyto případy se vyplatí jej mít.

    V kalkulačce od Top-pojištění.cz se snadno dozvíte, na kolik by právě vás havarijní pojištění vyšlo.

    Podle čeho se určuje částka za totální škodu?

    Výpočet částky, kterou vám pojišťovna vyplatí při totální škodě, se odvíjí od obvyklé tržní ceny vozidla v době pojistné události. Pojišťovna by vám měla uhradit částku, za kterou byste auto či motorku v době nehody prodali. Rozhodujícími faktory jsou mimo jiné stáří vozidla, jeho opotřebení a situace na trhu. Konečnou cenu určí odborný pracovník pojišťovny.

    Vrak vozidla nabídne pojišťovna do aukce, kde se vydraží. Potom vám doplatí rozdíl mezi vydraženou částkou a stanovenou tržní hodnotou zničeného vozidla. Můžete také odmítnout vrak prodat, o to bude ale obdržená suma nižší.

    Pokud by majitel vozu trval na opravě, i když by její cena přesáhla stanovenou tržní cenu auta, má šanci uspět. Podle dostupných soudních precedentů by však přesah neměl překročit 10 až 20 procent ceny vozu. Vždy ale nakonec záleží na konkrétní smlouvě klienta s pojišťovnou

    Zdroj foto: William A. Morgan / Shutterstock.com

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *