Domů » Vozidlo » Jak vyměnit autobaterii v 6 krocích

Jak vyměnit autobaterii v 6 krocích

0

Výměna autobaterie není nic složitého. Tedy, když víte, jak na to. Sestavili jsme pro vás podrobný návod, ve kterém najdete vše důležité. Včetně toho, jak poznat, že je opravdu čas koupit nový akumulátor.

Jak vyměnit autobaterii v 6 krocích

Jak často měnit autobaterii

Autobaterie v průměru vydrží okolo 2 až 5 let. Většinou se akumulátor odporoučí na věčnost v zimním období. Což ale neznamená, že se vám to nemůže stát i v létě.

Jak poznat konec životnosti? Jakmile jsou články znehodnocené, jsou dlouhé jízdy i pravidelné nabíjení k ničemu. Nezvládá dodávat potřebný startovací výkon, a to je hlavní poznávací znamení. Jedno z mnoha.

Problém samozřejmě nemusí být jen v samotné autobaterii. Potíže s častým vybíjením způsobuje i elektroinstalace v autě. A takových „příčin“ může být víc. I alternátor může stát za tím, že vůz nechce nastartovat. Pokud by měl být podle všeho váš akumulátor v pořádku, ale přesto se potýkáte s různými nepříjemnostmi, které se tváří jako důsledek vybité baterie, navštivte autoservis.

Jak často měnit autobaterii? Hlídejte si následující znamení:

 • Po otočení klíčem nemáte žádnou odezvu = vybitá autobaterie,
 • startér se rozbíhá pomaleji,
 • kontrolka baterie se rozsvítila (ne všechna auta ji mají),
 • akumulátor má viditelné poškození, například prasklinky.

Jak vyměnit autobaterii

Při manipulaci s autobaterií dodržujte bezpečnostní opatření. Obsahuje totiž roztok elektrolytu kyseliny sírové, který vás při styku s kůží popálí.

 • Chraňte sami sebe, a to ochrannými rukavicemi a pracovními brýlemi.
 • Abyste mohli aubaterii odpojit, neobejdete se bez klíče.
 • K očištění prostoru pod baterií využijete starý kartáč, ocelovou vlnu, případně i antikorozní ošetřující sprej/mazivo.
 • Na zajištění kabelů si vezměte stahovací pásky. To proto, aby se po odpojení nedotýkaly karoserie, jinak by mohly začít jiskřit.

Před výměnou sundejte kovové šperky a hodinky. Ochráníte se tak před úrazem elektrickým proudem. Jakmile máte vše připraveno, můžete se do toho pustit.

Vypněte motor a připravte se

Pokud jste zrovna teď přijeli domů a chcete hned začít, vyčkejte. Doporučujeme vydržet minimálně 30 minut potom, co jste vypnuli motor. To proto, aby baterie dostatečně vychladla. Klíčky nenechávejte v zapalování. Zabráníte tak tomu, aby do baterie proudila energie. V případě, že nemáte garáž, zaparkujte na jiném rovném povrchu, daleko od provozu, otevřeného ohně nebo vody.

Zatímco budete čekat, až motor a baterie vychladnou, nasaďte si ochranné brýle a rukavice. K ruce si připravte vše, co potřebujete. Pokud jste přijeli například z práce, převlečte se do oblečení, u kterého vám nevadí, že se ušpiní.

Najděte baterii

Zjistěte, kde máte umístěnou autobaterii. Bývá pod přední kapotou, jindy zase v zadní části auta v kufru (napoví manuál od výrobce). Akumulátor poznáte podle obdélníkového tvaru a také podle toho, že jsou k němu připojené dva tlusté kabely. Někdy bývá baterie ukrytá pod plastovým krytem. Ten musíte dát pryč.

Odpojte a vyjměte baterii

Detailní popis, jak na to, najdete v článku Jak odpojit autobaterii. Ve zkratce se to dělá následovně:

 1. Najděte a odpojte záporný pól. Vždy začínáme záporným pólem, jinak hrozí zkrat. Poznáte ho podle symbolu „−“. Bývá označen černě. Uvolněte matici a odpojte kabel záporného pólu. Ať se kabel nedotýká karoserie, jinak může začít jiskřit. Lze ho upevnit třeba stahovací páskou.
 2. Najděte a odpojte kladný pól. To je ten označený červenou barvou a symbolem „+“. Opět nejprve uvolněte matici a potom odpojte kabel.
 3. Pokud je baterie zajištěná pojistnou svorkou s maticí, uvolněte i tu.
 4. Vyjměte baterii.

Baterii položte na rovný povrch, ideálně na beton. Počítejte s tím, že se nejedná o zrovna lehkou věcičku – může vážit k 10 kg. Jestli na to nestačíte, pozvěte si někoho, aby vám asistoval. Prostor pod autobaterií očistěte, pokud je to potřeba.

Připojte nový akumulátor

Baterii umístěte na své místo – pozor, aby byla orientovaná stejným směrem jako ta stará. Na nový akumulátor naneste ochranu proti korozi. Mazivo by se nemělo aplikovat jinam než na kladný a záporný pól. Připevněte baterii k pojistné svorce a připojte všechny upevňovací prvky. Svorku rovněž potřete mazivem.

Připojte kladný a záporný pól

Při zapojování nové baterie budeme postupovat opačným směrem, než když jsme baterii odpojovali. Tedy nejprve se připojí kladný pól. Uvolněte stahovací pásku, pokud jste ji použili, přiložte kabel na svorku a dotáhněte klíčem. Nasaďte kryt (pokud nějaký je).

Následuje připojení záporného pólu, úplně stejným způsobem. Pokud má akumulátor plastový kryt, nasaďte ho.

Zavřete kapotu a nastartujte

A to je celé. Teď už jen zbývá zavřít kapotu a nastartovat vůz. Palubní počítač bude hlásit chyby – to proto, že došlo ke ztrátě dat. Musíte znovu nastavit hodiny, rádio a navigační systém.

jak vyměnit autoberii

Jak dlouho trvá výměna autobaterie

Samotná výměna autobaterie vám nejspíš zabere méně času, než její výběr online nebo ve specializovaném obchodě. Běžně celý proces trvá okolo 30 minut. Jak vidíte, není to nic náročného, co by vám mělo zabrat celé odpoledne.

Kolik stojí autobaterie

Nová autobaterie vás přijde na zhruba 2000 Kč. Dají se sehnat kousky za 1200 Kč, ale i za 2500 Kč. Záleží hodně na tom, jak moc nároční jste, co máte za auto a na dalších faktorech. Důležité je vybrat autobaterii, která se do vozu nejen vejde fyzicky, ale i vám bude po všech směrech vyhovovat.

Nejčastější dotazy

Jak vyměnit autobaterii?

Nejprve vypněte zapalování a otevřete kapotu. Odpojte kabel od záporného pólu a potom pokračujte kladným pólem. Detailní postup najdete v článku.

Jak bezpečně vyměnit autobaterii?

Připravte si pomůcky – klíč, ochranné brýle a rukavice. S baterií manipulujte opatrně a držte ji ve vodorovné poloze.

Kolik stojí autobaterie?

Cena autobaterií se pohybuje okolo 1500 Kč až 2500 Kč. Záleží na konkrétních požadavcích, autě atd.

Jak dlouho trvá výměna autobaterie?

Běžně celý proces trvá okolo 30 minut.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...