Domů » Historie » Historie čtyř kruhů

Historie čtyř kruhů

0

Vozy se čtyřmi kruhy ve znaku patří v České republice mezi ty, které můžeme na našich silnicích potkat nejčastěji. Kdo z vás ale ví, že Audi patří mezi nejstarší výrobce automobilů vůbec? A tuší vůbec někdo z vás, co symbolizují ony čtyři kruhy, kterými se „audiny“ pyšní na svých kapotách? A rovnou vás zklamu, pokud žijete v tom, že symbol Audi symbolizuje prvenství v používání pohonu všech kol, jste na omylu. Na tyto i na další otázky naleznete odpověď v následujících řádcích, věnující se vzniku a historii automobilky Audi.

Historie čtyř kruhů

Horch & Cie

Psal se rok 1899, kdy se rozhodl německý průmyslník Augustus Horch založit v Kolíně společnost jménem Horch & Cie, která se věnovala vývoji a výrobě automobilům. O dva roky později, tedy v roce 1901, z kolínských dílen vyjel první automobil zkonstruovaný Horchem. Byl poháněn naležato uloženým dvouválcovým motorem s výkonem pohybujícím se mezi čtyřmi a pěti koňmi. Po tomto velkém úspěchu se společnost Horchovam rozeběhla na plné otáčky. Ve Zwickau byl nalezen pozemek pro vybudování nových dílen, společnost se přeměnila v akciovou společnost a již začátkem roku 1904 byla spuštěna sériová výroba Horchova automobilu.

Spory o jméno

V průběhu let se stále vršily spory mezi samotným zakladatelem automobilky, Horchem, a dozorčí radou. Vše vyvrcholilo tím, že pět let po zahájení sériové výroby, v roce 1909, Horch opouští svou společnost a rozhoduje se založit novou automobilku. Tu pojmenoval Augustus Horch Automobilwerke GmbH. Jediného, čeho se ale dočkal, byl další spor s vedením své bývalé společnosti. Ta ho zažalovala za použití jeho příjmení pro novou společnost. A skutečně dal soud za pravdu původní Horchově společnosti. Ten byl donucen změnit název své společnosti tak, aby v něm nikterak nefigurovalo jeho příjmení. Na schůzce s blízkým obchodními partnery se Horch ujal nápadu, jenž vzešel z úst malého chlapce. Toho napadlo slovo „horch“, které v němčině znamená „slyš“. Ano, hádáte správně, latinský překlad tohoto slova zní „audi“.

To ale není vše! Původní Audi totiž tvoří pouze jednu ze čtyř společností, které svou fůzí vytvořily základ společnosti Audi, jakou známe dnes.

Vzestup Audi

Ony zmiňované tři další společnosti byly DKW, Wanderer a Horchova původní společnost. Důvody spojení společností byly samozřejmě ryze finanční. Výsledkem tohoto sloučení byl nový koncern Auto Union. Jednotlivé společnosti však dále vyráběly vozy se svými logy. Čtyři propojené kruhy, jako symbol Auto Union, společnost používala pouze během automobilových závodů, kde dokázala jako jediná držet krok se suverénními Mercedesy. Teprve v roce 1964 z tohoto koncernu společnost Audi vystoupila a převzala práva k používání loga čtyř spojených kruhů, ostatní tři společnosti se stalo jejím majetkem a vzniklo Audi, ve své dnešní podobě.

Foto: Wikipedia, Wikimedia

Previous article Jak jednat s Policií?
Next article Jaguar F-Type SVR předčasně ohalen
Ve vodách motoristické novinařiny se pohybuji již pátým rokem. Podílel jsem se na chodu mnoha webových projektů s motoristickou tématikou. Pravidelně navštěvuji tiskové konference, autosalony a další podobné akce, s cílem připravit pro své čtenáře co možná nejkvalitnější obsah.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...