Domů » Zajímavosti » Již můžete kupovat dálniční známky pro rok 2019

Již můžete kupovat dálniční známky pro rok 2019

0

Dne 1. prosince 2018 se začaly prodávat dálniční známky, díky kterým budete moci vesele jezdit po českých dálnicích. Koupením známky v předstihu se vyhnete stresu, který mnozí zažívají, když jim na benzínce řeknou, že jim již došly. Co vás nejspíš potěší je fakt, že ceny jsou stejné jako během tohoto roku.

Již můžete kupovat dálniční známky pro rok 2019

Kde si mohu známku koupit?

Pokud chcete na území České republiky používat dálnic, tak musíte jezdit s platnou dálniční známkou pro Českou republiku. Koupit si ji můžete na čerpacích stanicích, poštách, hraničních přechodech a na pobočkách autoklubu. Pokud na autě máte nalepenou roční známku, tak ještě máte čas. Ty zakoupené během roku 2018 budou platit až do ledna 2019.

Cena zůstává stejná

Budou se prodávat na stejné časové úseky jako jste zvyklí. Známka na rok stojí 1500 korun. Za známku s platností na měsíc zaplatíte 440 korun a na týden je za 310 korun. Pokud tedy pravidelně jezdíte, tak se vám v každém případě vyplatí zakoupení známky na celý rok.

Jak dlouho jsou známky povinností?

Čeští motoristé za jízdu po státem uznaných dálnicích platí již od roku 1995. Za vybrané peníze se uskutečňují opravy a staví se dálnice nové. Cílem je spojit co nejrychlejší cestou všechny kouty naší republiky. V roce 2007 se přidalo také elektronické mýtné, jež se týká hlavně kamionové dopravy. Jedná se o jednodušší systém, který řidiči rozhodně ocenili. Dnešní cena 1500 Kč za dálniční známku na celý rok se nezměnila od roku 2012.

Kolik stát na dálničních známkách vydělává?

Během roku 2017 stát pouze za prodej dálničních známek na našem území vydělal přes 5 miliard korun. Rozpočet fondu dopravy také počítá s tím, že příští rok by měl být na zisk ještě bohatší. Po vzoru okolních zemí by se v horizontu několika let měly klasické papírové dálniční známky zrušit a měly by bát nahrazeny elektronickými. Tohle by mělo začít fungovat v roce 2021.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články