Kontrolka ESP svítí. Co s tím?

0
788
ESP kontrolka svítí

Rozsvítila se vám kontrolka ESP, když jste nastartovali auto a nechce zhasnout? Za normálních okolností by měla svítit nebo blikat jen tehdy, když je systém aktivovaný. Zjistěte, co se s tím dá dělat.

Kontrolky v autě není radno ignorovat. Některé z nich se rozsvěcí společně se startem, potom opět zhasnou. Jiné se nám ukážou až tehdy, když se během jízdy zaktivuje daný systém. Což je i případ ESP kontrolky.

esp kontrolka

Někdy nám ale tyto symboly dávají najevo, že je s autem něco v nepořádku. Poznáte to tak, že se chovají neobvykle. Třeba svítí, když by vlastně neměly. Co je to kontrolka ESP a co dělat, když se nečekaně rozsvítí?  

Co znamená kontrolka ESP

ESP je zkratka pro Electronic Stability Program, v češtině elektronický stabilizační program. Právě s ním je kontrolka ESP spojená. Tento program rozšiřuje funkce systému ASR a ABS. Jeho úkolem je pomoci řidiči stabilizovat vozidlo ve vypjatých situacích – zvyšuje tak bezpečnost jízdy.

Toho dosahuje tak, že omezí výkon motoru a začne přibrzďovat kola. Do jízdy začne zasahovat na základě dat, která sbírá řídící jednotka (z natočení volantu, snímače zrychlení atd.). Z dat vyhodnotí, jak rychle by se měla kola otáčet a jaká by měla být vaše rychlost. Bude se vás snažit vrátit do bezpečnějších hodnot. Společně s ESP se může aktivovat také ABS.

Ve výsledku byste díky němu měli zvládnout stabilizovat vůz i v náročných a nečekaných podmínkách. Program sice není všemocný, ovšem dokáže riziko smyku zmírnit a někdy se mu zcela vyhnete. Jakmile vyhodnotí, že jste v normálu, asistent se vypne a vy můžete pokračovat v nerušené jízdě. Jak to celé funguje se do detailu dočtete v našem článku Systém ESP.  

To, že se ESP zaktivoval poznáte podle blikající kontrolky. Někdy může kontrolka jenom svítit. Jakmile jste ven z nebezpečné situace, ESP kontrolka by se měla zhasnout.

Co ale dělat v případě, že ESP kontrolka svítí neustále?

Rozsvícení kontrolky ESP, co s tím?

Kontrolka ESP by měla svítit jen tehdy, když je program aktivovaný. Jestli se vám stalo, že jste nastartovali nebo normálně jedete a pořád na vás svítí, zřejmě jde o menší zádrhel, který vyžaduje vaši pozornost.

Co by tedy mohlo být špatně?

  • Systém ESP jste vypnuli vy sami tlačítkem.

Jako první doporučujeme vyzkoušet tuto možnost. Někdy k tomu může dojít omylem. Nebo naopak úmyslně. Zkušení řidiči zejména při jízdě na sněhu ESP raději vypínají.

ESP zapnete tak, že tlačítko lehce stisknete. Kdybyste chtěli ESP vypnout, tlačítko je potřeba držet několik sekund. Pravdou také je, že ho sice vypnete, ale systém se znovu automaticky zapne při prvním náznaku. Jestli vám ESP v zimě na sněhu překáží, podívejte se na náš článek Jak vypnout ESP a systém start-stop.

  • Porucha systému, na který je ESP napojený.

Jestli nezabral trik s tlačítkem, porucha může být v některém z klíčových systému, který ESP využívá. V takovém případě bude nejlepší se vydat do nejbližšího autoservisu, aby vám udělali diagnostiku.

Svítí kontrolka ABS a ESP

Pokud se vám stalo, že se vám rozsvítila nejen kontrolka ESP, ale i ABS a nechtějí zhasnout, i když se vlastně nic neděje, nejspíš budete mít špatný snímač ABS. Doporučujeme zkontrolovat i to, jestli není něco v nepořádku s pojistkou na bloku baterek. Někdy pomůže je vyndat a zandat.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno