Kontrolka ABS: Co znamená, když svítí?

0
935
co dělat když svítí kontrolka abs

Kontrolka ABS je spojená s protiblokovacím brzdným systémem. Když je s ním něco v nepořádku, dává o sobě vědět symbolem, který ani po startu nezhasne. Co znamená, když svítí kontrolka ABS a co se s tím dá dělat?

Kontrolky v autě nám dávají vědět, co se děje s vozidlem. Za normálních okolností se zobrazují jen některé a většinou po nastartování zhasnou. Co ale dělat v případě, že nás zaskočí symbol, který běžně nevídáme nebo který nechce ani po startu zhasnout?

Takovou situaci není dobré přecházet mávnutím ruky. Počítač vás tímto způsobem upozorňuje na to, že je s autem něco v nepořádku. Zatímco s některými závadami si poradíte sami, s jinými je potřeba urychlená návštěva autoservisu. Tak jako tak – hlavně zachovejte klid. V dnešním článku se podíváme na to, co se děje, když svítí kontrolka ABS.

abs kontrolka svítí

ABS kontrolka

ABS je protiblokovací brzdový systém neboli Anti-lock Bracking System. Každé auto by ho mělo podle nařízení EU mít. Přispívá k lepší ovladatelnosti vozu díky tomu, že zabraňuje zablokování kol během brzdění. Díky tomu zvládnete s autem lépe manévrovat i tehdy, když jste na kluzké vozovce. Minimalizuje nebezpečí smyku.

To, že je ABS aktivovaný, poznáte podle klepání brzdového pedálu. To však není signál k tomu, abyste přestali brzdit. Naopak, nohu na brzdě nechte a snažte se vozidlo směrovat do bezpečného směru. Ač chrání před smykem a usnadňuje brzdění, brzdnou dráhu bohužel zkrátit nedokáže.

Jestli svítí kontrolka ABS, je něco špatně s tímto bezpečnostním systémem. Nebojte se ale, samotného brzdového systému se to netýká. To si ostatně můžete i sami jednoduše otestovat. Popojeďte si a zkuste zabrzdit. Jestli vám to jde bez problémů, tak jsou brzdy v pořádku.

Co znamená, když svítí kontrolka ABS?

Kontrolka ABS se rozsvítí během každého startu. Potom by ale měla zhasnout. Jestli kontrolka ABS stále svítí, se systémem je něco v nepořádku. To může mít nepříjemné důsledky, auto se bude podstatně hůř ovládat, zejména jestli je venku sníh nebo led. V čem je nejčastěji zakopaný pes?

  • Zanesené čidlo
  • Vadné čidlo
  • Problém s pojistkou

Co se s tím dá dělat? Zkuste zajet do automyčky a pečlivě očistěte celý podvozek (třeba do bezkontaktní automyčky). Čidlo může být zanesené nejen běžnou špínou, ale i sněhem. Jestli se ani potom kontrolka neukázní, bude nejlepší vydat se do autoservisu, kde vám odborník provede diagnostiku. S ostatními potížemi už si sami nejspíš neporadíte. Neodkládejte to, většinou nejde o nijak drahé opravy.

Jestli jste měli smůlu, na vině může být i porucha řídící jednotky nebo hydraulické jednotky. V takovém případě si trochu připlatíte.

Kontrolka ABS a vykřičník, co dělat?

Rozsvítila se vám kontrolka ABS a vykřičník? Znamená to, že se vám hlásí nejen ABS, ale také kontrolka brzd. V takovém případě jde o závažnější poruchu. Doporučujeme nepokračovat v jízdě a zařídit si odtah do nejbližšího autoservisu.

Svítí kontrolka ABS a ESP

Jestli se vám rozsvítila kontrolka ABS a ESP, bývá problém v čidlu. Pokud i po výměně problém přetrvává, nejspíš bude problém v ložisku zadního kola. V takových případech se přistupuje k výměně včetně náboje s kroužkem. Musí se vyměnit celé ložisko, nejenom čidlo ABS. Tyto problémy se vyskytují hlavně u aut značek Škoda.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno