Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolka ABS: Co znamená, když svítí?

Kontrolka ABS: Co znamená, když svítí?

0

Kontrolka ABS je spojená s protiblokovacím brzdným systémem. Když je s ním něco v nepořádku, dává o sobě vědět symbolem, který ani po startu nezhasne. Co znamená, když svítí kontrolka ABS a co se s tím dá dělat?

Kontrolka ABS: Co znamená, když svítí?
Kontrolky ABS

Kontrolky v autě nám dávají vědět, co se děje s vozidlem. Za normálních okolností se zobrazují jen některé a většinou po nastartování zhasnou. Co ale dělat v případě, že nás zaskočí symbol, který běžně nevídáme nebo který nechce ani po startu zhasnout?

Takovou situaci není dobré přecházet mávnutím ruky. Počítač vás tímto způsobem upozorňuje na to, že je s autem něco v nepořádku. Zatímco s některými závadami si poradíte sami, s jinými je potřeba urychlená návštěva autoservisu. Tak jako tak – hlavně zachovejte klid. V dnešním článku se podíváme na to, co se děje, když svítí kontrolka ABS.

ABS kontrolka

ABS je protiblokovací brzdový systém neboli Anti-lock Bracking System. Každé auto by ho mělo podle nařízení EU mít. Přispívá k lepší ovladatelnosti vozu díky tomu, že zabraňuje zablokování kol během brzdění. Díky tomu zvládnete s autem lépe manévrovat i tehdy, když jste na kluzké vozovce. Minimalizuje nebezpečí smyku.

To, že je ABS aktivovaný, poznáte podle klepání brzdového pedálu. To však není signál k tomu, abyste přestali brzdit. Naopak, nohu na brzdě nechte a snažte se vozidlo směrovat do bezpečného směru. Ač chrání před smykem a usnadňuje brzdění, brzdnou dráhu bohužel zkrátit nedokáže.

Jestli svítí kontrolka ABS, je něco špatně s tímto bezpečnostním systémem. Nebojte se ale, samotného brzdového systému se to netýká. To si ostatně můžete i sami jednoduše otestovat. Popojeďte si a zkuste zabrzdit. Jestli vám to jde bez problémů, tak jsou brzdy v pořádku.

Co znamená, když svítí kontrolka ABS?

Kontrolka ABS se rozsvítí během každého startu. Potom by ale měla zhasnout. Jestli kontrolka ABS stále svítí, se systémem je něco v nepořádku. To může mít nepříjemné důsledky, auto se bude podstatně hůř ovládat, zejména jestli je venku sníh nebo led. V čem je nejčastěji zakopaný pes?

  • Zanesené čidlo,
  • Vadné čidlo ABS,
  • Problém s pojistkou.

Co se s tím dá dělat? Zkuste zajet do automyčky a pečlivě očistěte celý podvozek (třeba do bezkontaktní automyčky). Čidlo může být zanesené nejen běžnou špínou, ale i sněhem. Jestli se ani potom kontrolka neukázní, bude nejlepší vydat se do autoservisu, kde vám odborník provede diagnostiku. S ostatními potížemi už si sami nejspíš neporadíte. Neodkládejte to, většinou nejde o nijak drahé opravy.

Jestli jste měli smůlu, na vině může být i porucha řídící jednotky nebo hydraulické jednotky. V takovém případě si trochu připlatíte.

Kontrolka ABS a vykřičník, co dělat?

Rozsvítila se vám kontrolka ABS a vykřičník? Znamená to, že se vám hlásí nejen ABS, ale také kontrolka brzd. V takovém případě jde o závažnější poruchu. Doporučujeme nepokračovat v jízdě a zařídit si odtah do nejbližšího autoservisu.

Svítí kontrolka ABS a ESP

Jestli se vám rozsvítila kontrolka ABS a ESP, bývá problém v čidlu. Pokud i po výměně problém přetrvává, nejspíš bude problém v ložisku zadního kola. V takových případech se přistupuje k výměně včetně náboje s kroužkem. Musí se vyměnit celé ložisko, nejenom čidlo ABS. Tyto problémy se vyskytují hlavně u aut značek Škoda.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to ABS?

ABS je protiblokovací brzdový systém neboli Anti-lock Bracking System. Každé auto by ho mělo podle nařízení EU mít. Přispívá k lepší ovladatelnosti vozu díky tomu, že zabraňuje zablokování kol během brzdění. Díky tomu zvládnete s autem lépe manévrovat i tehdy, když jste na kluzké vozovce. Minimalizuje nebezpečí smyku.

Jak poznám, že je systém ABS aktivovaný?

Svítí kontrolka a také to poznáte, podle klepání brzdového pedálu. To však není signál k tomu, abyste přestali brzdit. Naopak, nohu na brzdě nechte a snažte se vozidlo směrovat do bezpečného směru. Ač chrání před smykem a usnadňuje brzdění, brzdnou dráhu bohužel zkrátit nedokáže.

Co znamená, když svítí kontrolka ABS?

Kontrolka ABS se rozsvítí během každého startu. Potom by ale měla zhasnout. Jestli kontrolka ABS stále svítí, se systémem je něco v nepořádku. To může mít nepříjemné důsledky, auto se bude podstatně hůř ovládat, zejména jestli je venku sníh nebo led. Jedná se například o poruchu: zanesené čidlo, vadné čidlo nebo problém s pojistkou. Další možností je porucha řídící jednotky nebo hydraulické jednotky.

Jak to lze opravit?

Zkuste zajet do automyčky a pečlivě očistěte celý podvozek (třeba do bezkontaktní automyčky). Čidlo může být zanesené nejen běžnou špínou, ale i sněhem. Jestli se ani potom kontrolka neukázní, bude nejlepší vydat se do autoservisu, kde vám odborník provede diagnostiku. S ostatními potížemi už si sami nejspíš neporadíte. Neodkládejte to!

Co dělat, pokud svítí kontrolka ABS a zároveň vykřičník?

Znamená to, že se vám hlásí nejen ABS, ale také kontrolka brzd. V takovém případě jde o závažnější poruchu. Doporučujeme nepokračovat v jízdě a zařídit si odtah do nejbližšího autoservisu.

Co dělat pokud svítí kontrolka ABS a ESP?

Jestli se vám rozsvítila kontrolka ABS a ESP, bývá problém v čidlu. Pokud i po výměně problém přetrvává, nejspíš bude problém v ložisku zadního kola. V takových případech se přistupuje k výměně včetně náboje s kroužkem. Musí se vyměnit celé ložisko, nejenom čidlo ABS. Tyto problémy se vyskytují hlavně u aut značek Škoda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články