Léto ještě „dojedete“ na zimních pneumatikách. Pozor, aby vás to nestálo víc

0
2761

Asi každého řidiče už někdy napadlo, že ušetří peníze a tohle léto ještě zvládne na zimních pneumatikách. Odborníci na testování pneumatik to ale nedoporučují. Možná ušetříte, ale dost při tom riskujete.

Zimní gumy nezvládnou odvést rychle vodu z kol

Zákon prakticky nezakazuje, abyste jeli v létě na zimních pneumatikách. Problémem ale je, že zimní pneumatiky mají odlišnou směs i konstrukci běhounu. Jejich design je uzpůsobený tak, aby se zvládly zahryznout do sněhu a poradily si s případnou námrazou na vozovce. Maximální teploty, v kterých můžete jezdit na těchto gumách, jsou do 7 stupňů na nulou. Zimní pneumatiky často nemají obvodové drážky odvádějící rychle vodu z kol a to může být za letní bouřky opravdový problém.

Brzdná dráha se prodlouží o několik metrů

Zimní guma se v letních měsících bude chovat nevyzpytatelně. Zahřeje se na mnohem vyšší teplotu, než pro kterou byla zkonstruována, a výrazně se prodlouží její brzdná dráha. Jakmile začne pršet, koledujete si o pořádný průšvih. Brzdná dráha se totiž prodlouží až o 45 %. Zatímco s letními gumami byste při nenadálé situaci zvládli bez problémů zastavit, na zimních gumách se vaše brzdná dráha prodlouží o několik metrů. Než se nadějete, skončíte v kufru auta před vámi.

Zvyšuje se riziko smyku, buďte opatrní

Na zimních gumách začne být auto v létě nestabilním také ve vyšších rychlostech a obzvlášť v zatáčkách. Pneumatiky se stanou nedotáčivými a snadno vás vyhodí ven ze zatáčky. Jestli jste se přesto rozhodli, že tohle léto zvládnete na zimních gumách, buďte velmi opatrní. Snižte rychlost jízdy, jezděte klidně a plynule, brzděte včas a mějte oči na stopkách. Myslete na to, že během deště se zvyšuje riziko aquaplaningu a přizpůsobte tomu jízdu.

Vyšší hluk i spotřeba pohonných hmot

Jízdou na zimních pneumatikách v létě rovněž zvýšíte spotřebu paliva, auto bude těžkopádné při řízení a zvýší se i hlučnost vozidla. Pneumatikám se velmi rychle sjede vzorek, takže potom budou už skutečně na odpis, nákup nových pneu vás nemine. Zimní pneumatiky by měly mít ze zákona hloubku dezénu 4 mm a letní 1,6 mm.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno