Domů » Pro řidiče » Léto ještě „dojedete“ na zimních pneumatikách. Pozor, aby vás to nestálo víc

Léto ještě „dojedete“ na zimních pneumatikách. Pozor, aby vás to nestálo víc

Asi každého řidiče už někdy napadlo, že ušetří peníze a tohle léto ještě zvládne na zimních pneumatikách. Odborníci na testování pneumatik to ale nedoporučují. Možná ušetříte, ale dost při tom riskujete.

Léto ještě „dojedete“ na zimních pneumatikách. Pozor, aby vás to nestálo víc

Zimní gumy nezvládnou odvést rychle vodu z kol

Zákon prakticky nezakazuje, abyste jeli v létě na zimních pneumatikách. Problémem ale je, že zimní pneumatiky mají odlišnou směs i konstrukci běhounu. Jejich design je uzpůsobený tak, aby se zvládly zahryznout do sněhu a poradily si s případnou námrazou na vozovce. Maximální teploty, v kterých můžete jezdit na těchto gumách, jsou do 7 stupňů na nulou. Zimní pneumatiky často nemají obvodové drážky odvádějící rychle vodu z kol a to může být za letní bouřky opravdový problém.

Brzdná dráha se prodlouží o několik metrů

Zimní guma se v letních měsících bude chovat nevyzpytatelně. Zahřeje se na mnohem vyšší teplotu, než pro kterou byla zkonstruována, a výrazně se prodlouží její brzdná dráha. Jakmile začne pršet, koledujete si o pořádný průšvih. Brzdná dráha se totiž prodlouží až o 45 %. Zatímco s letními gumami byste při nenadálé situaci zvládli bez problémů zastavit, na zimních gumách se vaše brzdná dráha prodlouží o několik metrů. Než se nadějete, skončíte v kufru auta před vámi.

Zvyšuje se riziko smyku, buďte opatrní

Na zimních gumách začne být auto v létě nestabilním také ve vyšších rychlostech a obzvlášť v zatáčkách. Pneumatiky se stanou nedotáčivými a snadno vás vyhodí ven ze zatáčky. Jestli jste se přesto rozhodli, že tohle léto zvládnete na zimních gumách, buďte velmi opatrní. Snižte rychlost jízdy, jezděte klidně a plynule, brzděte včas a mějte oči na stopkách. Myslete na to, že během deště se zvyšuje riziko aquaplaningu a přizpůsobte tomu jízdu.

Vyšší hluk i spotřeba pohonných hmot

Jízdou na zimních pneumatikách v létě rovněž zvýšíte spotřebu paliva, auto bude těžkopádné při řízení a zvýší se i hlučnost vozidla. Pneumatikám se velmi rychle sjede vzorek, takže potom budou už skutečně na odpis, nákup nových pneu vás nemine. Zimní pneumatiky by měly mít ze zákona hloubku dezénu 4 mm a letní 1,6 mm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články